Organizacja Bitcoin (BTO) wydała ostrzeżenie, w którym podkreśla możliwe ryzyko z którym można się spotkać kupując, przechowując i handlując walutami wirtualnymi (znanymi jako waluty fiat) takimi jak Euro, Funty, Dolary, czy Złotówki. Waluty fiat niosą ze sobą oczywiste zagrożenie, a my zdecydowaliśmy się nie lekceważyć ryzyka i opublikować tłumaczenie.
Waluty fiat wciąż trafiają na okładki gazet i cieszą się rosnącą popularnością. Rząd od 2008 roku podejmuje próby mające na celu ubezpieczanie ich, oraz utrzymanie ich przy życiu poprzez niezrozumiałą rzecz określaną jako luzowanie polityki pieniężnej.
Musisz być świadom ryzyka które jest związane z walutami fiat, włączając w to utratę wartości. Nie istnieją aktywa, które mogłyby pokryć Twoje straty w przypadku kiedy bank, który wymienia, albo przechowuje Twoje waluty fiat zawiedzie, albo wypadnie z interesu. Wiele rządów przez lata udawało, że ich waluty mają oparcie w złocie, ale nie jest to prawdą od wielu pokoleń. Ich waluty są tylko kawałkami papieru, albo cyframi w arkuszu kalkulacyjnym. Niektóre rządy, które kontrolują waluty fiat mają systemy rekompensat, które są praktycznie bezużyteczne w przypadku upadku tych walut, jak to miało miejsce w nieodległej przeszłości na Islandii, Argentynie, czy Zimbabwe. Waluty papierowe nie mają już wsparcia w złocie czy srebrze i są bardziej wirtualne od wirtualnych walut kryptograficznych takich jak Bitcoin.
Podczas gdy organizacja aktualnie ocenia wszystkie istotne zagadnienia związane z walutami fiat w celu sprawdzenia czy były one odpowiednio regulowane i nadzorowane, wy powinniście zapoznać się z ryzykiem z nimi związanym.
Czym są waluty fiat?
Waluta fiat jest rodzajem papierowej waluty wypuszczonej i gwarantowanej przez bank centralny poprzez słowa i oświadczenia uczciwości (fiat jest łacińskim określeniem ?być?) i które mogą działać jako środek zapłaty. Waluty nie-fiat mogą mieć różne formy takie jak muszelki, kamienie, torby z ryżem, opium, zegarki rolex, dzieła sztuki, złoto i srebro, ale waluta fiat jest zazwyczaj kawałkiem papieru z nadrukowaną twarzą, albo mostem i z pokręconymi liniami. Obecnie waluty fiat są powszechnie akceptowane przez sprzedawców jako środek płatniczy za dobra, usługi, w restauracjach i podczas wydarzeń rozrywkowych (waluta fiat USD wystartowała w 1971, a Euro w 1999). Takie transakcje często nie wiążą się z żadnymi opłatami, chyba, że bank albo karta kredytowa jest w to zaangażowana, w takim przypadku naliczane są opłaty transakcyjne w celu opłacenia kosztów operacyjnych i w szczególności utrzymania przy życiu starych systemów komputerowych, które zostały stworzone w lach ?60 i ponieważ to są kartele i monopoliści to muszą zachęcać pracowników bonusowymi obietnicami.
Z bliższej przeszłości, waluta fiat ?EUR? jest prawdopodobnie ostatnią która została stworzona i może stać się nieaktualna za 5 lat, podobnie jak inne waluty fiat.
Jak to działa?
Przykładowo USD i inne waluty fiat mogą zostać kupione za waluty kryptograficzne na giełdach. Następnie mogą zostać przesłane na prywatne konto znane jako ?konto bankowe?. Używając tego konta klientela może wysłać USD online, albo offline do kogokolwiek, kto zechce je zaakceptować, albo zamienić je z powrotem na bezpieczną walutę kryptograficzną (taką jak Bitcoin, Litecoin, czy Primecoin).
Nowe USD są tworzone offline przy użyciu drukarek i nazywamy to ?luzowaniem polityki pieniężnej?. Taka praktyka pozwala bankom na zwiększenie puli premii, utrzymanie stóp procentowych na niskim poziomie, utrzymanie kosztów obsługi rządowego długu publicznego na niskim poziomie i na pozostanie dużych banków dużymi.
Jakie jest ryzyko które musisz znać?
Organizacja Bitcoin zidentyfikowała kilka rodzajów ryzyka, których musisz być świadom kupując, przetrzymując, albo handlując walutami fiat.
W banku możesz stracić pieniądze
Aby zakupić walutę fiat możesz zrobić to bezpośrednio u kogoś kto ją posiada, albo poprzez bank. Te banki bywają regulowane, ale nie zatrzymało to licznych zaniedbań. W wielu przypadkach banki zawiodły, albo wypadły z interesu ? w wielu przypadkach poprzez niekompetencję ze strony organów regulacyjnych i rządów. Organizacja Bitcoin zna przypadki klientów, którzy nieodwracalnie stracili duże sumy (między innymi na Cyprze).
Powinieneś być świadom faktu, że banki nie są giełdami i trzymają Twoją walutę jako depozyt w koncie zmieszanym z kontami wielu innych ludzi, te pieniądze są w posiadaniu banku, ponieważ je im pożyczyłeś (przeczytaj jeszcze raz swoje umowy z bankiem. Podpowiem ? jest to napisane małym druczkiem). Jednakże, jeśli bank zawiedzie, albo straci jakiekolwiek pieniądze, jest specyficzne prawo ochronne ? na przykład poprzez schemat gwarancji depozytów ? które broni Cię przed stratami jakichkolwiek środków, które możesz mieć w banku aż do pewnej wartości. To jest słaba pociecha, jak przykładowo w 2001 roku Argentyński rząd zamroził depozyty bankowe. Tak, ludzie nie mogli pobrać żadnych pieniędzy z ich kont bankowych.
Twoje pieniądze mogą zostać skradzione z konta bankowego
Kiedy kupiłeś walutę fiat, jest przechowywana na ?koncie bankowym?, na komputerze w banku, ale nie masz właściwej kontroli nad dostępem do niej. Bank może dać Ci dostęp online, ale może również ? i czasem tak robi ? zamrozić Twoje konto bankowe, jeśli urząd skarbowy, albo poszkodowany małżonek poprosi o to bank. Czasami pieniądze są zabierane bez Twojej wiedzy.
Możesz myśleć, że jesteś chroniony kiedy używasz walut fiat do płatności, ale musisz ?ufać?, że jakikolwiek autorytet dba o to żeby bank dotrzymał obietnicy.
Kiedy używasz walut fiat do zapłaty za dobra i usługi jesteś chroniony prawem europejskim. Przykładowo podczas przelewu z konwencjonalnego banku, na inne konto. Jednakże wciąż opiera się to na ?zaufaniu? do organów nadzorujących. Zapytaj jakiegokolwiek Cypryjczyka, czy Irlandczyka co o tym myślą.
Wartość Twojej waluty fiat może się szybko zmienić, albo nawet spaść do zera. Wartość USD i innych walut wirtualnych ostro spadła. Przykładowo siła nabywcza dolara spadła o 97% od 1913 roku. Skłoniło to niektórych klientów do odebrania sobie życia, ponieważ kiedyś ciężko pracowali na swoją przyszłość, ale pieniądz stracił na wartości i w efekcie zostali zmuszeni do dalszej pracy. Musisz być świadom, że wartość walut fiat jest zmienna i może łatwo pójść w dół, albo w górę. Popularność jednej waluty fiat może spaść na skutek rosnącej popularności innej waluty i wtedy bardzo prawdopodobnym jest, że wartość tej waluty spadnie ostro i na stałe. Nawet z walutami nie-fiat jak z Marką niemiecką w latach ?20, kiedy to waluta się załamała. Większość walut ma czas życia niższy niż 100 lat, a historia pokazuje, że waluta fiat żyje średnio 40 lat.

Waluty fiat mogą w łatwy sposób być użyte do nielegalnych działalności, włączając to pranie pieniędzy, fałszowanie pieniędzy, albo do wciągania kokainy (na 90% dolarów znajdują się ślady kokainy).
Transakcje w walutach fiat są prawie publiczne (banki mają wgląd do transakcji), podobnie jak właściciele i odbiorcy transakcji są publiczni ? w odróżnieniu do blockchaina w przypadku Bitcoina. Transakcje czasami bywają niemożliwe do namierzenia poprzez użycie wyrafinowanych technik prania pieniędzy włączając w to banki i fałszywe firmy, albo poprzez huczne nabycie drużyn piłkarskich i nieruchomości. Dlatego jest to bardzo prawdopodobne, że sieć walut fiat zostanie użyta do transakcji związanych z działalnością przestępczą, włączając w to pranie pieniędzy. To może Cię narazić, w przypadku jeśli organy ścigania zdecydują zamrozić Twoje konto, zablokować dostęp, czy możliwość użycia jakichkolwiek środków które pożyczyłeś bankowi.
Możesz stać się obiektem zobowiązań podatkowych
Musisz być świadom, że trzymanie walut wirtualnych fiat, podobnie jak wymiana walut kryptograficznych (takich jak Bitcoin) ma konsekwencje podatkowe, takie jak podatek dochodowy, który musisz zapłacić. Powinieneś zbadać, czy zobowiązania z tytułu podatku mają zastosowanie w Twoim kraju jeśli posługujesz się tylko walutami kryptograficznymi ? w Polsce nie ma obowiązku odprowadzania podatku od takich transakcji. W odróżnieniu od portfela Bitcoin, organy podatkowe mają możliwość zabrania pieniędzy z Twojego konta bankowego bez Twojej zgody.
Jak możesz się bronić?
Zalecamy, żebyś w przypadku zakupu walut fiat był całkowicie świadomy charakterystyki takich walut. Nie powinieneś używać walut które mogą narazić Ciebie na stratę. Waluty fiat są często kontrolowane przez osoby które nie zostały wybrane w głosowaniu i pracują dla agencji rządowych takich jak FED, Bank of England, czy NBP. Ci ludzie mogą zrujnować Ci życie poprzez działania które podejmują, albo których nie podejmują. Emisja nowych dolarów nigdy nie była taka wysoka, podobnie jak S&P 500, podobnie jak ilość ludzi średnio zamożnych (klasy średniej) spadła znacząco w wielu krajach zachodnich przez ostatnie pięć lat. Jedna osoba kontroluje tą sytuację.
Powinieneś również zachować podobną ostrożność z Twoim kontem bankowym jaką zachowujesz ze swoim cyfrowym portfelem. Nigdy nie powinieneś trzymać na nim dużych sum pieniędzy przez dłuższy okres czasu, oraz zmniejszyć ryzyko poprzez posiadanie różnych walut fiat w różnych bankach. Powinieneś również zapoznać się z prawem własności, modelem biznesowym, transparentnością, oraz z opinią publiczną banków, organów regulacyjnych i rządów, które kontrolują Twój majątek trzymany na kontach bankowych.
Źródło oryginału: https://docs.google.com/file/d/0B22Odt5v-l1RdVdSZUdySmZUdEk/
Tłumaczenie: Daniel Haczyk
… [Trackback]
[…] Info to that Topic: cyfrowaekonomia.pl/ostrzezenie-przed-walutami-rzadowymi/ […]
… [Trackback]
[…] Read More to that Topic: cyfrowaekonomia.pl/ostrzezenie-przed-walutami-rzadowymi/ […]
… [Trackback]
[…] Information on that Topic: cyfrowaekonomia.pl/ostrzezenie-przed-walutami-rzadowymi/ […]
… [Trackback]
[…] Information on that Topic: cyfrowaekonomia.pl/ostrzezenie-przed-walutami-rzadowymi/ […]
… [Trackback]
[…] Information to that Topic: cyfrowaekonomia.pl/ostrzezenie-przed-walutami-rzadowymi/ […]
… [Trackback]
[…] Find More on that Topic: cyfrowaekonomia.pl/ostrzezenie-przed-walutami-rzadowymi/ […]
… [Trackback]
[…] Read More here on that Topic: cyfrowaekonomia.pl/ostrzezenie-przed-walutami-rzadowymi/ […]
… [Trackback]
[…] Info to that Topic: cyfrowaekonomia.pl/ostrzezenie-przed-walutami-rzadowymi/ […]
… [Trackback]
[…] Find More here to that Topic: cyfrowaekonomia.pl/ostrzezenie-przed-walutami-rzadowymi/ […]
… [Trackback]
[…] Read More Information here on that Topic: cyfrowaekonomia.pl/ostrzezenie-przed-walutami-rzadowymi/ […]
… [Trackback]
[…] Here you can find 99411 more Info to that Topic: cyfrowaekonomia.pl/ostrzezenie-przed-walutami-rzadowymi/ […]
… [Trackback]
[…] Here you will find 81082 additional Info to that Topic: cyfrowaekonomia.pl/ostrzezenie-przed-walutami-rzadowymi/ […]
… [Trackback]
[…] There you will find 8189 additional Information on that Topic: cyfrowaekonomia.pl/ostrzezenie-przed-walutami-rzadowymi/ […]
… [Trackback]
[…] Find More Information here to that Topic: cyfrowaekonomia.pl/ostrzezenie-przed-walutami-rzadowymi/ […]
… [Trackback]
[…] There you will find 85558 more Info to that Topic: cyfrowaekonomia.pl/ostrzezenie-przed-walutami-rzadowymi/ […]
Dobre.
Super artykuł!
Dzięki za ostrzeżenie, trzeba to pokazać innym nieświadomym ryzyka ludziom!
😉
Jak kręcisz scrollem i jednocześnie patrzysz na zdjęcie z prasą, to ona się kręci! Jej!
fiat = papeir
bitcoin = 01010101 cos tam cos tam
haha
pazerka jest tu i tu i to sie nie zmieni, jestescie pazerni
dla mnie bzdety. ani bitcoin, ani złoto ani prawdziwe pieniadze nie sa bezpieczne. wszystko ostatecznie i tak rzadzi sie prawami ekonomii ze szczegolnym uwzglednieniem najwazniejszego prawa ekonomii. prawo popytu i podazy, ktore reguleje cene. bitcoin ma jakas wartosc dopoki sa ludzie, ktorzy chca za niego zaplacic. podobnie jak zloto czy prawdziwe pieniadze.
tendencyjnie??? pominieto tutaj rowniez fakt, ze od sprzedazy bitcoina (czy innych wirtualnych walut typu doge czy ltc) nalezy odprowadzic podatek?
“tworcow” alternatywnej ekonomii bylo juz wielu na tym swiecie i pewnie bedzie jeszcze wielu innych. dla mnie sprawa jest prosta – sa ludzie sklonni placic za wirtualne kryptowaluty prawdziwymi pieniedzmi – to trzeba tym ludziom to umozliwic. troche wykopac, troche taniej kupic i drozej sprzedac… byle rachunek – ten w rzeczywistych pieniadzach – pozostawal ciagle na plus.
a tym, ktorzy pluja na dolara, euro czy chociazby pln – radze sie zastanowic nad wartoscia bitcoinow i innych takich w przypadku, gdy posiadacze owych “walut fiat” postanowia nie inwestowac ich na rynku kryptowalut.
pozdrowienia
cytat:
“a tym, ktorzy pluja na dolara, euro czy chociazby pln – radze sie zastanowic nad wartoscia bitcoinow i innych takich w przypadku, gdy posiadacze owych “walut fiat” postanowia nie inwestowac ich na rynku kryptowalut.”
Patrząc na rozwój sieci punktów akceptujących kryptowaluty niewykluczone jest, że w przyszłości ludzie wcale nie będą chcieli wymieniać wirtualnej waluty na tradycyjne pieniądze. BTC będą wymieniać za rzeczy (np. na aukcjach), a rzeczy za BTC.
Choć do tego na pewno jest m. in. potrzebne coś innego niż portfel BTC w obecnej postaci, który moim zdaniem jest “kotwicą u nogi” lej waluty. Ale to tak btw.
Ponadto. Patrząc dalej. Wszystko wskazuje na to, że (za parę lat?) nadejdzie naprawdę potężna chęć posiadania BTC “bo przecież na koniec 2014 wzrosło do 100’000$ z 1’000$” 😉 Ale jak minie euforia (która aktualnie jest przed nami, jak sądzę) to nadejdzie stabilizacja, bo wartość się utrwali (przede wszystkim w świadomości zbiorowej). I poprostu nikt nie kupi 1BTC za więcej niż 10 świń, lub krowę lub tonę węgla lub 1000 bochenków chleba. Nie nastąpi już ponowne panic buy i… koniec spekulowania. Bańka ostatecznie pęknie. A teraz kto czyta niech sprzeda jakąś starą lampę, albo co tam ma niepotrzebnego pod ręką i za te pieniądze kupi BTC. Bo Bitcoin to najgenialniejszy pomysł i technologia w dziejach komputerów. Kropka.
zapewne znajdzie sie grupa pasjonatow, ktorzy beda wymieniac btc za towary. ja wsrod tych pasjonatow sie nie znajede na pewno. do platnosci sluzy mi plastikowa karta i rachunek w banku.
teorie tzw alterglobalistow bawia mnie od dawna. “kryptowaluty”, ktore maja byc odpowiedzia na kryzys… no coz. szkoda mi nawet komentowac tego typu wymysly. tym bardziej, ze w chwili obecnej kazdy kto troche poszuka w internecie moze wygenerowac sobie wlasna walute. co zreszta widac po rosnacej liczbie roznego rodzaju “shitcoinow” pojawiajacych sie w sieci. dla mnie to dobrze – mozna latwo zarobic. a ze rozwala to rynek innych kryptowalut? prawde mowiac nie robi mi to roznicy. wszystko co “ukopie” i tak zamieniam na prawdziwy pieniadz. no… od czasu do czasu wymienie pieniadze na kryptowaluty – ale tylko po to, zeby pozniej zamienic z powrotem na prawdziwe pieniadze… z zyskiem oczywiscie 🙂
Bardzo fajne tlumaczenie. Jesli nadal nie wiesz jak dziala bitcoin, tu jest kolejne tlumaczenie chyba najprostszego wyjasnienia
http://bitkoinmama.wordpress.com/2014/01/11/jak-wytlumaczyc-bitkoina-pieciolatkowi-czyli-bitkoin-na-chlopski-rozum/
Ten wykres dewaluacji PLN do złota to populistyczne tendencyjne kłamstwo. Obecnie ceny złota przedstawione w dolarach są na poziomach takich jak w 2009 roku (spadek z szczytu 1900 do obecnych 1200 dolarów za uncję to 36% obsuwa. nie zanosi się szybko na zwyżki a raczej odwrotnie..). Dodatkowo złotówka umocniła się do dolara od roku 2009. Aktualnie mamy 2014 – dlaczego wykres urywa się tendencyjnie na 2012? co za prymitywna propaganda… Żenada…
Walucie wylacznie elektronicznej mowie nie.. Nie chce nawet myslec o nierozerwalnosci pradu i pieniedzy.. Awaria i zero manewru.. Gotowka to gotowka..
Ten wykres dewaluacji PLN do złota to populistyczne tendencyjne kłamstwo. Obecnie ceny złota przedstawione w dolarach są na poziomach takich jak w 2009 roku (spadek z szczytu 1900 do obecnych 1200 dolarów za uncję to 36% obsuwa. nie zanosi się szybko na zwyżki a raczej odwrotnie..). Dodatkowo złotówka umocniła się do dolara od roku 2009. Aktualnie mamy 2014 – dlaczego wykres urywa się tendencyjnie na 2012? co za prymitywna propaganda… Żenada…
“nie zanosi się szybko na zwyżki a raczej odwrotnie”
Bo? Ty tak mówisz? Sprzedawaj więc całe złoto, które masz, a tymczasem ci którzy wiedzą jak to wszystko działa właśnie robią zakupy 🙂
Ten wykres dewaluacji PLN do złota to populistyczne tendencyjne kłamstwo. Obecnie ceny złota przedstawione w dolarach są na poziomach takich jak w 2009 roku (spadek z szczytu 1900 do obecnych 1200 dolarów za uncję to 36% obsuwa. nie zanosi się szybko na zwyżki a raczej odwrotnie..). Dodatkowo złotówka umocniła się do dolara od roku 2009. Aktualnie mamy 2014 – dlaczego wykres urywa się tendencyjnie na 2012? co za prymitywna propaganda… Żenada…
To właśnie prawne środki płatnicze są dla nas największym zagrożeniem tylko złoto i bitcoin. Polecam również artykuł: http://transferbogactwa.pl/jak-dziala-dzisiejszy-system-finansowy-czyli-dlaczego-twoje-pieniadze-sa-nic-nie-warte/
Chyba że okaże się np. że za parę lat polecimy na inną jakąś planetę na której znajdziemy masę złota… Zatem pozostają tylko kryptowaluty.
Nie można było użyć określenia polskiego określenia fiducjarny!? Zamiast bezmyślnie przepisywać angielskie słowo fiat.
Fiducjarny to znaczy, że charakter pieniądza jest zaufaniowy. BTC nie jest przypadkiem fiducjarne? Nie stoją za nim magazyny ze złotem et cetera przecież. Autorzy słusznie nie mając pewności użyli słowa FIAT. Zresztą patrz tutaj: http://www.libertarian.pl/bitcoin-e-waluta-drugiej-generacji – autor używa słowa “charakter fiducjarny” wobec BTC.
BitCoin to też przekręt. Dawno dawno temu założyłem konto i zacząłem kopać…. Po jakimś czasie stary komputer poszedł w odstawkę. Jak chciałem odzyskać hasło żeby sprawdzić ile się “nakopało” to powiedzieli że nie mogę odzyskać hasła, w związku z tym straciłem to co “nakopałem”. To tak jakbym zaniósł pieniądze do banku a potem nie mógł wypłacić bo nie znam hasła do konta.
To tak jakbyś powierzył swoje pieniądze obcej osobie i miał pretensje do banku, że zostały skradzione.
To jest tylko Twoja wina, mogłeś zapisać gdzieś hasło do kopalni, albo wybrać inną kopalnię, gdzie miałbyś możliwość odzyskania hasła. Kopalnie są tworzone przez zwykłych użytkowników i jeśli umiesz to możesz założyć własną i później traktować klientów jak Ci się to podoba, tylko jeśli nie będziesz grał fair to Twoja kopalnia nie będzie popularna wśród górników.
A kopalnia to nie jest bank i Bitcoiny powinno się trzymać w portfelu, którego kopia zapasowa jest zapisana w bezpiecznym miejscu.
A co by Ci zrobili w banku, gdybyś chciał wyciągnąć pieniądze a zgubiłbyś wszelkie dokumenty tożsamości? 😉
Co ma pool na którym kopałeś do tego, czy bitcoin jest przekrętem?
Chyba najgorszy argument na to ze Bitcoin, nie BitCoin, to ”przekręt”
Wszystkie zdjęcia wklejone w artykuł są bardzo na miejscu i dobrze ilustrują tekst.
Widziałeś oryginalny dokument? Bez żadnych zdjęć, POWAŻNY dokument. Albo bierzemy się za waluty alternatywne na prawdę, albo straszymy ludzi bankierami z czerwonymi gałami (to zdjęcie akurat zniknęło). Chodzi tylko o to aby ludzie naprawdę się nad tematem zastanowili, a nie uśmiechnęli pod nosem nad kolejną teorią spiskową.
Masz trochę racji, dlatego wywaliłem to zdjęcie.
Tak też się domyśliłem. Dobry ruch 😉 A tak ogólnie to ten opublikowany przez BTO dokument porządnie mnie otrzeźwił. Pomimo tego że wiem to wszystko, jestem za wszelkimi próbami zmiany status quo, ale dopiero jak sobie człowiek naprawdę uświadomi rozmiar bagna to widzi swoje położenie. W tym kontekście takie oficjalne pismo Organizacji Bitcoin wynosi dyskusję na nowy poziom. Zatem tłumaczenie/zamieszczenie go w sieci to bardzo ważna sprawa, za co dziękuję bitcoinnet.pl i Tobie Daniel. Btw. chciałbym zobaczyć ten artykuł na np. wp.pl 😀
Niektóre ze zdjęć wklejonych w tekst są kompletnie niepotrzebne.
Reklama bitcoina i tyle. Przecież na bitcoinie też ludzie stracili, jak był spadek jego wartości, więc niech nie ściemniają dziady.
Mogli nie sprzedawać…