Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

WIDEO: Beer and bitcoin #18 – relacja z wydarzenia

We wtorek 20 marca odbyło się osiemnaste spotkanie z cyklu Beer & Bitcoin objęte patronatem Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin. Na spotkanie przybyło około trzydziestu osób, pasjonatów kryptowalut. Zobacz wideo >>

26 marca 2018 | 15:13

We wtorek 20 marca odbyło się osiemnaste spotkanie z cyklu Beer & Bitcoin objęte patronatem Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin. Jako miejsce wydarzenia wybrana została siedziba Warszawskiego Hackerspace, przy ulicy Wolność 2A na Woli  – miejsce o niepowtarzalnym charakterze. Na spotkanie przybyło około trzydziestu osób, pasjonatów kryptowalut.

Spotkanie rozpoczął organizator – Stanisław Wołoch. Jako prezes firmy Quark Sp. z o. o., członek  Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin, Ukraińskiego Stowarzyszenia Bitcoin oraz Warszawskiego Hackerspace zaczął od tradycyjnego wprowadzenia dla początkujących.

Okazało się, że na sali jest kilka osób, które nie posiadają jeszcze kryptowalut. Stanisław opisał Bitcoin jako technologię, na którą nikt nie ma już dużego wpływu z zewnątrz, nie da się jej znacząco zmienić. Jest to gotowy algorytm, który funkcjonuje nieprzerwanie od 2009 roku i obejmuje zarówno pieniądz, jak i sieć oraz technologię. Celem założenia sieci Bitcoin była bezpośrednia wymiana środków, która będzie niezależna od dnia, godziny czy kraju w którym znajdują się strony. Stanisław podobnie jak za każdym razem namawiał do świadomego korzystania z sieci Bitcoin i nie używania giełd w charakterze portfeli.

Jako drugi wykładał Eyal Ron z Izraela, prezentacja zrealizowana została w języku angielskim. Tematem przewodnim był sposób zapisywania informacji w sieci Blockchain. Jako podstawowe zalety Blockchain Eyal wymienił prywatność, automatyczność i fakt, że sieć jest rozproszona, czyli nie wymaga od uczestników zaufania trzeciej stronie. Wymienił również projekty związane z Blockchain, które uznał za interesujące:

  • Bisq (https://bisq.network/) – aplikacja komputerowa typu open-source, która umożliwia kupowanie i sprzedawanie Bitcoin w zamian za waluty krajowe lub alternatywne kryptowaluty.
  • OpenTimestamps (https://opentimestamps.org/) – standardowy format dla znaczników czasu Blockchain. Format jest wystarczająco elastyczny, aby mógł być niezależny od dostawcy i Blockchain.
  • – Block.one (https://block.one/) – projektuje systemy wolnego rynku, aby zabezpieczyć życie, wolność i własność.
  • – Chainpoint (https://chainpoint.org/) – otwarty standard do tworzenia sygnatury czasowej wszelkich danych, plików lub procesów. Umożliwia zakotwiczenie nieograniczonej ilości danych w wielu blokach kodu oraz weryfikację integralności i istnienie danych bez polegania na zaufanych firmach zewnętrznych.
  • – ChainSign (https://github.com/nuke3/ChainSign) Proste, przyjazne dla użytkownika rozwiązanie do podpisywania dokumentów i oznaczania dat oparte na publicznych blokach kryptowalutowych (Namecoin).

W ramach przerwy między wykładami Stanisław Wołoch opowiedział w skrócie o samym Hackerspace, który przedstawił jako stowarzyszenie wspierające wolność słowa i rozumowania oraz jako społeczność, która wykorzystuje swoje umiejętności do pokojowych celów.

Ostatnia prelekcja należała do Michała Stryjewskiego reprezentującego firmę Unlimited z Elbląga, zajmującą się sprzedażą i serwisem koparek do kryptowalut. W ramach wykładu „Zagrożenia górnika XXI wieku Michał opowiedział o tym, czym są koparki kryptowalut, o ich opłacalności, która w obecnym czasie zależy od ceny prądu w danym miejscu na świecie oraz o problemach celnych, z którymi ma do czynienia jego firma. Wypowiedź zakończył znaczącym hasłem: „największym zagrożeniem dla kryptowalut jest niewiedza”.

Po zakończeniu części oficjalnej głos mógł zabrać każdy z uczestników. Wykładom tradycyjnie towarzyszyło piwo i pizza sponsorowane przez Stanisława Wołocha, Prezesa firmy Quark Sp. z o. o. i właściciela Kantoru Bitcoin, a słuchacze poza wykładami mieli okazję również wymienić się doświadczeniami i kontaktami.

Zapraszamy na nasze kolejne wydarzenia (informacja wkrótce na portalu https://www.meetup.com/Warsaw-Bitcoin-Meetup-Group/).

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut