Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Na Ukrainie oficjalnie startuje projekt ? ?Cashless Economy?

Prezes NBU: ukraińskie organy państwowe wspomogą działania mające na celu zmniejszenie obrotu gotówkowego na Ukrainie na rzecz systemów bezgotówkowych.

28 grudnia 2016 | 08:30

Niedawno na oficjalnym kanale YouTube Narodowego Banku Ukrainy pojawił 3-minutowy film, na którym to jego Prezes zwraca się do uczestników Cashless Ukraine Summit 2016. W swojej wypowiedzi potwierdza, że ukraińskie organy państwowe wspomogą działania mające na celu zmniejszenie obrotu gotówkowego na Ukrainie na rzecz bezgotówkowych systemów płatniczych. Proces, który do tej pory przebiegał samoistnie, (głównie poprzez indywidualne inicjatywy przedstawicieli sektora biznesowego) po wielomiesięcznych debatach zyskał państwową aprobatę i nadano mu ramy projektu.

Pytaniem otwartym zostaje rola metody blockchain i kryptowalut w całym tym  przedsięwzięciu… dotychczasowe (wcześniejsze) wypowiedzi przedstawicieli organów państwowych (m.in. nadanie metodzie blockchain miana rewolucyjnej przez Prezesa NBU) napawają optymizmem. Pozostaje mieć nadzieje, że istniejąca już na Ukrainie infrastruktura obsługująca Bitcoin, oraz sam rewolucjonizm metody blockchain pozostaną zauważone i należycie spożytkowane. Poniżej zamieszczam pełne tłumaczenie filmu:

[pdf-embedder url=”https://cyfrowaekonomia.pl/wp-content/uploads/2016/12/Tłumaczenie-wypowiedi-z-9-listopada-Walerja-Gontarjewa.pdf” title=”Tłumaczenie wypowiedzi z 9 listopada Walerja Gontarjewa”]

Pobierz Tłumaczenie wypowiedzi z 9 listopada Walerja Gontarjewa (pdf)

Pierwszym efektem projektu cashless economy stało się wprowadzenie Narodowego Systemu Płatności Bezgotówkowych ??????? (PROSTIR) porównywany przez twórców do takich systemów jak Visa czy MasterCard. Na stronie NBU 17 listopada, a więc już tydzień po wystąpieniu Walerji Gontarjewny pojawił się instruktażowy filmik, który opisuje, w jaki sposób korzystać z ww. systemu płatności. Za jego pomocą można od teraz opłacić wszystkie rachunki, a nawet zapłacić za przedszkole dla dziecka. Filmik ma charakter kreskówkowy z naszej śmieszny.  Już sam pomysł przedstawiania rzeczy oczywistych (takich jak płacenie kartą za usługi) może wydawać się dość zabawny, jednak należy pamiętać, że dla ukraińskiego społeczeństwa to olbrzymi krok i pierwsza tego typu inicjatywa. Zasadnym jest, więc chęć dotarcia nie tylko do młodszych obywateli, ale i tych starszych, którzy ze względu na dotychczasowe przyzwyczajenia boją się nowych rozwiązań i nie zdają sobie sprawy z ich prostoty. Całe przedsięwzięcie to milowy krok, jeśli chodzi o zmniejszanie ilości transakcji bezgotówkowych na Ukrainie.

Na całym tym pozytywnym  tle pojawia się jednak olbrzymia negatywna plama. Prezes NBU Walerja Gontarjewa stała się bowiem jedną z osób obwinianych za pomoc reżimowi eksprezydenta Janukowycza (proces wyprowadzania pieniędzy z budżetu), o co oskarżyła ją przewodnicząca centroprawicowej partii Batkiwsczyna ?dosł. Ojcowizna? Julia Tymoszenko. Nie jest pozytywnym fakt, że osoba, która ma być odpowiedzialna za głęboką przemianę Ukrainy (w sferze zrównania Ukrainy z poziomem technologicznym istniejącym w krajach zachodu), jest zamieszana w afery korupcyjne. Z przykrością stwierdzam, że postawione przeze mnie w poprzednim artykule tezy – o Bitcoinie jako nowym narzędziu w procesie ?white collar crime? w świetle ostatnich wydarzeń stają się niestety coraz bardziej realne?

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut