Reklama

Quark

Tysiące Bitcoinów w Dziwnej Transakcji

23 grudnia 2013 | 17:01

BlockChain Bitcoina wyrzucił wczoraj bardzo ciekawą statystykę: było tam 134,084,960 „zniszczonych Bitcoin-dni”.

Jest to najwyższa liczba w całej historii Bitcoina, przebiła ona cztery poprzednie rekordowe górki, które osiągnęły około 52,000,000 zniszczonych Bitcoin-dni.

Wykres z Blockchain.info przedstawiony poniżej podkreśla jak dramatycznie to wygląda. Jeśli przefiltrujemy dane dla monet, które mają co najwyżej rok to wciąż wygląda tak (130,990,276).

Oznacza to, że dużo starszych Bitcoinów zostało wczoraj przesłanych – dużo. Kto to mógł być tym razem? Ponownie palce były skierowane na typowych posiadaczy wielu Bitcoinów: starszych górników, duże giełdy, braci Winklevoss, albo coś w stylu Silk Roada.

W rzeczywistości nie możemy tego wiedzieć na pewno, do czasu kiedy nie dostaniemy jakiejś innej wskazówki.

Ważne, żeby zaznaczyć, że nie oznacza to, że 130 milionów Bitcoinów zmieniło właściwiela. Jeden „Bitcoin-dzień” jest dodany do każdej monety każdego dnia, którego ta pozostaje na jednym adresie.

1 BTC nieruszany przez rok ma wynik 365 Bitcoin-dni. Kiedy zostanie on wydany, wynik 365 zostanie starty, albo 'zniszczony’.

Chart: Number of ?Bitcoin Days Destroyed? in 2013. Source: Blockchain.info
Wykres: Ilość ?Zniszczonych Bitcoin-dni’ w 2013. Źródło: Blockchain.info

Bitcoin sam w sobie istnieje około pięć lat. Jedna moneta z jednego z pierwszych bloków, która nie została wydana, miałaby wynik około 1788 Bitcoin-dni.

Dość niejasny i trudny do pojęcia wykres 'zniszczonych Bitcoin-dni’ jest istotnie jedyną drogą, żeby powiedzieć jaka duża jest obecna aktywność w ekonomii Bitcoina.

Im dłużej Bitcoin leży bez ruchu, tym ilość 'dni’ się zwiększa: 1 moneta + 1 dzień = 1 Bitcoin-dzień. Kiedy Bitcoin zostaje wysłany liczba ta zostaje określana jako 'zniszczona’.

W dyskusji na reddicie jest kilka przydatnych spostrzeżeń związanych z tematem.

Kumulacja w przestrzeni metrycznej

Inny przykład: 5 BTC trzymanych przez jeden dzień i później wydanych to 5 zniszczonych dni. Te same 5 BTC  trzymane przez tydzień (7 dni) i później wydane to 5 x 7 = 35 zniszczonych dni.

Jeśli przetrzymasz je przez cały rok, zgromadzą one 1825 Bitcoin-dni. Wydaj je po takim czasie i… bingo! 1825 zniszczonych Bitcoin-dni (liczba ta się resetuje).

Mniejsza ilość zniszczonych dni oznacza, że więcej Bitcoinów zostało zgromadzonych. Wysoka liczba – w szczególności taka jak 130 milionów – oznacza, że sporo zapasów monet zostało właśnie ruszonych.

Nie musi być to 130 milionów, ale jeśli podzielić tą liczbę przez trzy lata Bitcoin-dni to wychodzi nam 118,000 BTC – dość sporo, żeby przenieść to za jednym razem.

W długiej perspektywie

Żeby zmierzyć aktywność możemy zwyczajnie policzyć ilość transakcji, ale nie powie to nam nic o ilości Bitcoinów które były przechowywane w długo-terminowym sejfie, albo o Bitcoinach straconych na zawsze, przez zgubienie kluczy prywatnych, sprzętu, albo  w wyniku innych gaf. Stare monety powracające do obiegu to dobre wieści, ponieważ oznacza to, że nie zostały stracone.

Liczenie prostych transakcji pozwala również jakiejś osobie, albo małej grupie na manipulowanie statystykami poprzez przenoszenie w kółko tych samych monet.

Ale wracając do wczorajszej statystyki: kto to był?

Odpowiedzią jest to, że możemy tylko spekulować. Prawdopodobnie nie pochodziły one ze starszych bloków, które nie zostały zupełnie ruszone. Ważne żeby pamiętać, że mimo iż Bitcoiny zostały przeniesione na inny adres to niekoniecznie musi oznaczać, że zmieniły właściciela, albo zostały wymienione na cokolwiek.

Autor: Jon Southurst (@southtopia)

Źródło oryginału: http://www.coindesk.com/hoarded-bitcoins-flood-blockchain-mystery/

Tłumaczenie: Daniel Haczyk

Tłumaczenie i publikacja za zgodą redakcji CoinDesk.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut