Reklama:

Cryptosphere

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Sztuczna inteligencja pomoże pokonać chorobę płuc. Rewolucja na Twitterze. Podsumowanie tygodnia #476

AI generuje receptury leków, pszczoły inspirują rozwój robotów, Ubisoft realizuje grę opartą na blockchainie, a Twitter wprowadza limit postów. Sprawdź, jak technologie zmieniają świat!

5 lipca 2023 | 18:13

Jak co tydzień podsumowujemy dla was najciekawsze newsy dot. nowych technologii. Tym razem przyjrzymy się zwłaszcza AI.

AI pomoże w walce z pewną chorobą

Powstaje pierwszy lek, którego recepturę wygenerowała sztuczna inteligencja. Trafił już do badań klinicznych z udziałem ludzi. Za specyfikiem stoi startup Insilico Medicine z Hongkongu. Chodzi o medykament, który ma pomóc w leczeniu samoistnego włóknienia płuc.

Popyt na lek będzie zapewne duży, bowiem w samych USA z chorobą zmaga się rocznie ok. 100 tys. osób. Warto dodać, że w skrajnych przypadkach włóknienie płuc prowadzi do śmieci.

— To pierwszy lek opracowany w pełni przez generatywną AI, który doszedł do tej fazy — przekazał mediom  Alex Zhavoronkov, założyciel i dyrektor generalny Insilico Medicine.

Za Insilico Medicine stoi m.in. fundacja Gates’ów. Firma otrzymała od organizacji Billa i Melindy grant w wysokości 0,7 mln USD.

Źródło: health.economictimes.indiatimes.com

Pszczoły pomogą w rozwoju robotów

Brytyjscy naukowcy z University of Sheffield chcą wykorzystać umiejętności mózgów pszczół do ulepszania robotów. Jak to możliwe? Chodzi o to, że owady te potrafią w bardzo krótkim czasie podejmować decyzje. I to mimo tego, że mają bardzo małe mózgi.

W ramach badania nauczono 20 pszczół, aby rozpoznawały pięć różnokolorowych kwiatów. Rośliny z niebieckimi płatkami zawierały syrop cukrowy, z zielonymi – gorzką wodę tonizującą, a pozostałe kolory czasami zawierały glukozę. Następnie owady wpuszczono do specjalnie zbudowanego ogrodu, w którym kwiaty zawierały tylko wodę destylowaną. Co ciekawe, pszczoły podleciały do kwiatów, które podejrzewały o zawieranie syropu lub glukozy.

– To, co zrobiliśmy w tym badaniu, ujawnia podstawowe mechanizmy, które napędzają te niezwykłe możliwości podejmowania decyzji. Możemy teraz wykorzystać je do zaprojektowania lepszych, bardziej wytrzymałych i unikających ryzyka robotów i autonomicznych maszyn, które mogą myśleć jak pszczoły, które są jednymi z najbardziej wydajnych nawigatorów w świecie przyrody – relacjonował badanie Dr MaBouDi z Wydziału Informatyki w Sheffield.

Źródło: cybernews.com

Ubisoft i blockchainowa gra

Rynek blockchainowych gier nadal się rozwija. „Champions Tactics: Grimoria Chronicles” to nowa, zapowiedziana teraz gra RPG oparta na blockchainie Oasys. Za projektem stoi Ubisoft. 

Na czym ma polegać rozgrywka? Gracze będą musieli zebrać drużynę czempionów i za ich pomocą walczyć z innymi graczami. Dodatkową atrakcją ma być odkrywanie tajemniczego świata Grimorii.

Pod kątem technicznym gra ma być – jak wspomnieliśmy – oparta na blockchainie Oasys. Chodzi o zoptymalizowany pod kątem efektywności gamingowy łańcuch bloków.

Źródło: gamingdeputy.com

Rewolucja na Twitterze trwa

Ciąg dalszy rewolucji na Twitterze. Elon Musk nadal wdraża swoje, nierzadko dziwne wizje dot. tego topowego portalu społecznościowego. Teraz chyba jednak przesadził. Od 1 lipca 2023 r. zweryfikowane konta mogą przeczytać maksymalnie 10 000 postów dziennie. Profile bez weryfikacji tylko 1000. Nowi userzy – jedynie 500.

Skąd taka decyzja? Możliwe, że to próba walki z zalewem fake newsów w social mediów. Jack Dorsey, założyciel Twittera, skomentował jednak nowy pomysł z pewną nutą uszczypliwości. Napisał: „Prowadzenie Twittera jest trudne […]. Chciałbym zobaczyć, jak Twitter przechodzi na odporny pod względem cenzury protokół, który będzie przypominać blockchaina bitcoina”.

Źródło: Twitter

Reklama:

Cryptosphere