Reklama

Quark

Rozwój Blockchain/DLT w Polsce i na Świecie – Newsletter #4

Newsletter dotyczący Blockchain/DLT i walut cyfrowych w Polsce i na świecie - Październik 2017. Finanse i Przemysł, Administracja, Legislacja, Meetupy >>

27 listopada 2017 | 13:58

POBIERZ PDF

Finanse i Przemysł

1. Bank Centralny Kanady i Konsorcjum R3 w ostatnio opublikowanym white paperze potwierdziły iż, doświadczenia zebrane w trakcie realizacji projektu Jasper pozwolą w przyszłości na zbudowanie bankowego systemu rozliczeniowego wykorzystującego technologie rejestrów rozproszonych.

https://www.payments.ca/sites/default/files/29-Sep-17/jasper_report_eng.pdf

2. Komisja Papierów wartościowych z Ontario (OSC) w decyzji z dnia 23 Października dała zielone światło na przeprowadzenie publicznej emisji tokenów (ICO) dla projektu TokenFounder.

http://www.osc.gov.on.ca/en/SecuritiesLaw_ord_20171023_token.htm

3. Aviation Today poinfrmował iż Air France jest zainteresowany wykorzystaniem technologii blockchain do śledzenia procesu dostawy części do swoich samolotów. Pozostaje to jednak otwartą kwestią gdyż obecnie największym problemem dla lini jest to, że zdecydowana większość dokumentów wciąż przechowywana w papierowej formie.

http://www.aviationtoday.com/2017/10/03/air-france-klm-evaluating-mro-potential-blockchain/

4. Francuska firma ubezpieczeniowa AXA razem z linią lotniczą Air France uruchomiła możliwość reklamacji zwrotu kosztów za opóźniony lot poprzez Smart Kontrakty w oparciu o Ethereum. Dzięki aplikacji Fizzy cały proces otrzymania świadczenia został skrócony do dwóch godzin. Testy obejmują kurs Paryż-Nowy Jork.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/AXA-wprowadza-ubezpieczenie-oparte-na-blockchainie-ethereum-7544038.html

5. Maciej Jędrzejczyk profesjonalista blockchain z IBM, udzielił bardzo obszernego wywiadu na temat rozwoju technologii rejestrów rozproszonych w Polsce. Podkreślił szanse jak i przeciwności ku szerokiemu zastosowaniu blockchain w kraju nad Wisłą.

https://www.cxo.pl/news/Blockchain-premiuje-pionierow,409255.html

6. Amerykański gigant finansowy JPMorgan, podczas konferencji Sibos 2017 w Toronto ogłosił nawiązanie współpracy projektowej z twórcami kryptowaluty ZCash (Zero-Knowledge Snarks) w celu budowy środowiska płatności dla Quorum blockchain-owego rozwiązania dla instytucji finansowych.

https://www.coindesk.com/jpmorgan-integrates-zcash-privacy-tech-enterprise-blockchain/

Administracja i Organizacje Publiczne

7. Główny architekt departamentu HHS (Health and Human Services) Debbie Bucci podczas audycji radiowej Federal News Radio dyskutowała na temat potencjalnych zastosowań technologii blockchain do śledzenia płatności za usługi medyczne oraz przechowywania dokumentacji medycznej.

https://federalnewsradio.com/federal-drive/2017/10/debbie-bucci-hhs-looks-into-blockchain-technology-for-further-research-and-development/

8. Rosyjski minister telekomunikacji Arkady Dvorkovich pozytywnie wypowiedział się na temat zastosowania technologii blockchain w administracji publicznej. Uważa że nie ma najmniejszych wątpliwości, iż w najbliższym czasie technologia znajdzie zastosowanie w wielu jej obszarach. W tym celu będą analizować ostatnie doświadczenia rządu Japonii.

http://tass.com/economy/968303

9. Podczas konferencji „Data Transparency 2017” administracja rządu Donalda Trumpa potwierdziła swoje zaangażowanie w temacie adopcji technologii blockchain do usprawnienia wewnętrznych procesów administracyjnych państwa. Obecnie kilka agencji rządowych prowadzi pilotażowe projekty wdrożeniowe m.in. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) i General Services Administration (GSA)

http://www.datafoundation.org/dt-2017/

Aspekty Legislacyjne

10. Szef Banku Centralnego Singapuru (MAS) Ravi Menon w wywiadzie dla portalu Bloomberg poniformował, iż obecnie nie widzi podstaw do wprowadzenia regulacji dla obrotu kryptowalutami. Wspomniał iż, pomimo tego że, kryptowaluty mogą być wykorzystwane do celów nie zgodnych z prawem, to należy skoncentrować się na eliminowaniu tychże procederów a nie samych walut cyfrowych gdyż to nie technologia jest tutaj problemem.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-10-24/singapore-won-t-regulate-cryptocurrencies-remains-alert-to-risk

11. Prezes banku centralnego Korei Południowej Lee Ju-Yeol w wypowiedzi dla lokalnej gazety wykluczył możliwość kwalifikacji bitcoina jako waluty. Zwrócił uwagę na fakt, iż kryptowaluty w świetle obecnych regulacji traktowane są jako ‘towary’ i dlatego też podlegają niedawno wprowadzonym regulacją.

http://www.yonhapnews.co.kr/bulletin/2017/10/23/0200000000AKR20171023147100002.HTML

12. Prezydent Rosji Władimir Putin w opublikowanych niedawno dekretach wydał szereg poleceń: stworzenie nowych regulacji prawnych dotyczących krypowalut, regulację kwesti podatkowych związanych z ich wydobywaniem, usankocjowanie przeprowadzania ICO oraz stworzenie ‘sandboxa’ w którym firmy mogłyby testować nowe rozwiązania w przyjaznym środowisku regulacyjnym.

http://kremlin.ru/acts/assignments/orders/55899

13. Prezydent Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi podczas konferencji prasowej ECB oświadczył, że Bitcoin i Kryptowaluty nie są wystarczająco „dojrzałą” technologią aby mogły zostać poddane regulacji. Dodał że należy „pielęgnować” korzyści jakie przynoszą innowacje w świecie FinTech takie jak Bitcoin przy jednoczesnym monitorowaniu związanych z nimi ryzyk i zagrożeń.

https://www.cnbc.com/2017/10/19/cryptocurrencies-are-not-mature-enough-ecb-chief-mario-draghi.html

Konferencje i Spotkania Meetup

14. 26.10, Kraków – Crypto@Cracow #7 – Prawo a Blockchain i Kryptowaluty Adam Kotucha, dr Paweł Opitek, Jacek Czarnecki i Marcelina Szwed-Ziemichód podczas spotkania zorganizowanego w Krakowie przeprowadzili wykłady o aspektach prawnych i podatkowych związanych z Kryptowalutami i technologią Blockchain w Polsce.

15. 23.10, Łódż – Blockchain Meetup #6: Analiza techniczna i stable coins Jakub Łabiga omówił potencjalne zastosowanie analizy technicznej do prognozowania kursów kryptowalut, Przemysław Targosz opowiedział o Stable Coins a Hubert Krawczyk zaprezentował koncept tzw. „tokenów na ulicach”.

https://buff.ly/2yIcTYj

16. 25.10, Rzeszów – GDG & Women Techmakers – Blockchain #1 Na pierwszym spotkaniu w Rzeszowie Rafał Bodziony i Piotr Pawlak omówili podstawowe tematy związane z walutami cyfrowymi i technologią blockchain.

https://www.meetup.com/GDGRzeszow/events/244141954/

17. 10.10, Warszawa „Crowdfunding on steroids”: Growth Hacking Lessons from recent ICO Współzałożyciel projektu what.digital Luke Szkudlarek podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z organizacją, przygotowaniem oraz planowaniem strategii dla projektów, zamierzających zorganizować swoje ICO.

https://www.meetup.com/Ethereum-Meetup-Poland/events/244047690/

[pdf-embedder url=”https://cyfrowaekonomia.pl/wp-content/uploads/2017/11/Newsletter-Strumień-Październik.pdf” title=”Newsletter Strumień Październik”]

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut