Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin
30 stycznia 2014 | 19:42

Bitcoin jest silny. Bardzo silny. Ostatnie miesiące utwierdziły nas w tym przekonaniu. Bitcoin kilka razy udowodnił, że nie jest bańką. Widocznie zmieniło się też nastawienie mediów, a aresztowanie Charliego Shrema niemalże nie miało wpływu na kurs Bitcoina. Oto co działo się w ostatnich miesiącach i w szczególności w ostatnich dniach.

Silk Road

chart

W 2011 roku powstał serwis Silk Road, który działając w sieci TOR umożliwiał  handel nielegalnymi towarami, w głównej mierze narkotykami. Obroty serwisu przez cały okres jego funkcjonowania szacuje się na 9.5 miliona Bitcoinów (czyli większość znajdujących się w obiegu). Oznacza to, że Bitcoin który właśnie znajduje się w Twoim portfelu najprawdopodobniej przepłynął kiedyś przez Silk Road. W serwisie było 957,079 zarejestrowanych kont. Na początku października 2013 roku FBI zamknęło serwis i aresztowało  Rossa Williama Ulbrichta który stał za działalnością Silk Roadu. O tym pisali wszyscy i prawdopodobnie każdy już usłyszał tę historię, więc skupmy się na tym co to oznaczało dla Bitcoina.

Na początku na reddicie pojawiła się informacja o zamknięciu serwisu i powoli zaczęła przyciągać uwagę. Siedziałem wtedy w tym samym miejscu w którym siedzę teraz i automatycznie postanowiłem sprzedać wszystkie Bitcoiny wiedząc co to oznacza. Sprzedałem Bitcoiny po 126 dolarów, a jakiś czas później cena jednego Bitcoina spadła do $85. Pikanterii dodał fakt, że największe forum ? bitcointalk ? zostało w tym czasie zhakowane.

Czy wirtualna waluta może nie tyle co nie stracić na wartości z biegiem czasu, ale też zyskać ? spytała  Cathy Reisenwitz na październikowej konferencji w Atlancie. Może. Ponadto umożliwia ona sprzedawcom uniknięcie opłat związanych z kartami kredytowymi. SilkRoad rozwiązał problem przemocy związanej z przemysłem narkotykowym. Wiele osób twierdziło, że Bitcoin zawdzięcza swoje istnienie SilkRoadowi, a jego koniec oznaczał dla nich śmierć Bitcoina. Ale tak się nie stało.

Niektórzy uważali, że Bitcoina przy życiu utrzymuje głównie sieć TOR i handel narkotykami, jednak po zamknięciu Silk Road ?kółka treningowe? zostały zdjęte z Bitcoina i kolejny argument został wytrącony z rąk sceptyków.

Jeffrey Tucker

Cena Bitcoina już trzy dni po zamknięciu marketu była wyższa niż przed zamknięciem. Wtedy zrozumiałem, że Bitcoin wkracza w dorosłość.

Dzisiaj jest dzień na świętowanie. Dzisiaj jest dzień, żeby kupować. Dzisiaj jest dzień który powinniśmy zaznaczyć na kalendarzach. Jesteśmy czymś więcej niż nielegalnymi operacjami. Jesteśmy czymś więcej niż narkotykami. Jesteśmy czymś więcej niż kontrkulturą. Musimy skupić się na FBI i Departamencie Sprawiedliwości przecież jesteśmy tutaj. Jutro będziemy mięli nowe problemy do rozwiązania i nową drogę do pokonania. Drogę na nowe wyżyny, nowe inwestycje i nowe startupy.

Źródło

Chiny

Baidu ? Chiński odpowiednik Google ? zaczął akceptować Bitcoin. Strona ta jest według rankingu Alexa piątą najczęściej odwiedzaną stroną na świecie. Później nastąpił prawdziwy szał Bitcoina w Chinach. Cena szybko osiągnęła historyczne szczyty i przebiła się ponad granicę 1000 dolarów. I nagle to się skończyło. Chiński bank centralny zaczął wypowiadać się negatywnie o Bitcoinie, giełdy przestały akceptować depozyty i cena spadła. Na Polskim Bitcurexie był to stopniowy spadek z około 3500zł do 1500zł, po czym nastąpiło odbicie do 2500zł i aktualnie kurs jest w miarę stabilny i nawet negatywne informacje nie powodują dużych spadków. Dlaczego cena nie spadła do poziomu sprzed wzrostów? Otórz Bitcoin zaczął się pojawiać w mediach, zaczęto się o nim rozpisywać już nie jak o czymś dziwnym i niezrozumiałym, ale z coraz większą świadomością. Bardzo dużo ludzi dostrzegło jego potencjał i postanowiło kupić.

Senat

yuoTV5D

18-19 listopada 2013 odbyły się pierwsze ? wyjątkowo pozytywne ? tak ważna przesłuchania w sprawie wirtualnych walut. Przewodniczący US Federal Reserve Ben Bernanke wydał oświadczenie skierowane do Senatu Stanów Zjednoczonych, w którym opisał stanowisko instytucji w sprawie walut wirtualnych. Zacytował on wypowiedź Alana Blindera z 1995 roku:

pomimo, że rozwiązania te mogą stanowić problem natury prawnej i nadzorczej, w niektórych obszarach mogą być one obiecujące ? szczególnie, gdy zapewniają szybsze, bezpieczniejsze oraz bardziej wydajne  metody płatności

Na pierwszym z dwóch posiedzeń komisji przedstawiciel Departamentu Sprawiedliwości Mythili Raman stwierdziła, że Bitcoin może być ?legalnym medium wymiany?, co z pewnością wpłynie pozytywnie na wizerunek kryptowaluty.

Wszyscy stwierdzamy, że wirtualne waluty same w sobie nie są nielegalne

dodała Raman. Mary Jo White, przewodnicząca SEC (US Security and Exchange Commission) powiedziała w swoim oświadczeniu z sierpnia, że konieczność regulacji wirtualnych walut przez komisję zależy od nadania im statusu papierów wartościowych, ale i tu nie ma mowy o nielegalności.

Charlie Shrem

6def155741ce98b91ab0fd0631ff

Głośne śledztwo w sprawie serwisu SilkRoad wciąga w swój wir kolejne osoby. 2 dni temu (28 stycznia) wytoczone zostało federalne oskarżenie pod adresem Charliego Shrema, któremu zarzuca się zarządzanie nielicencjonowanym przedsiębiorstwem obracającym pieniędzmi oraz usiłowanie prania pieniędzy. Kolejnym zarzutem ma być rozmyślna decyzja o nie przekazaniu służbom informacji na temat podejrzanej aktywności monetarnej.

Choć Shrem wciąż ma status oskarżonego, który jest niewinny aż do wyroku sądu, już zwolnił się z pozycji wiceprzewodniczącego Bitcoin Foundation, a sama fundacja wypowiedziała się w sprawie zapewniając o braku wiedzy i jakiegokolwiek poparcia dla domniemanych działań Shrema, nie ważne czy jest winny, czy nie. Dalsza współpraca z podejrzanym o przestępstwa wiceprzewodniczącym zaszkodziłaby zwyczajnie misji fundacji i dlatego, bez wnikania w szczegóły postępowania podjęta została decyzja o jego zwolnieniu. Co warto stwierdzić, zaznaczone zostało, że na ławie oskarżonych nie będzie zasiadała waluta Bitcoin, a jedynie osoby zamieszane w bezprawną działalność.

Bitcoin nie jest sam w sobie nielegalny i oferuje znane wartościowe zastosowania

– tak stwierdza akt oskarżenia. Wymiar sprawiedliwości musiał widać skutecznie ugiąć się pod naporem zwolenników Bitcoina i teraz dba o to, by nieumyślnie nie oczerniać kryptowaluty przez niedopowiedzenia. Wspomnianych zwolenników powinien również ucieszyć komentarz prokuratora Manhattanu Preeta Bharary, który stwierdził:

Prawdziwie innowacyjne modele biznesowe nie wymuszają staroświeckich przestępstw. Kiedy Bitcoiny są jak każda tradycyjna waluta, używane do prania pieniędzy, wydział sprawiedliwości nie ma wyboru innego, niż wkroczyć do akcji.

Tak, instytucje rządowe uczą się zaskakująco szybko. W międzyczasie, Tom Robinson- współzałożyciel firmy Elliptic zajmującej się przechowywaniem ubezpieczonych Bitcoinowych depozytów, stwierdził, że

Tak samo, jak w przypadku innych walut, Bitcoiny mogą być śledzone, a nawet z Bitcoinem jest to łatwiejsze z uwagi na publiczny blockchain

Dodał, że postępowania jak to w sprawie Shrema będą miały pozytywny wpływ na reputację wirtualnej waluty, ponieważ coraz bardziej jasny staje się fakt nieuchronności kary za wykroczenia w ramach systemu. ?To nie Bitcoin jest zły, tylko ludzie zamieszani w pranie pieniędzy?- powiedział Robinson.

HSBC

Warto porównać to zajście do ugody w sprawie banku HSBC, którą osiągnięto w lipcu ubiegłego roku. Ugoda kosztowała 1.9 miliarda dolarów i jej przedmiotem był proces o umożliwianie kartelom narkotykowym prania pieniędzy pochodzących z działalności. Sprawa została w rezultacie oddalona na 5 lat – po tym okresie może zostać wznowiona. HSBC było oskarżone o przepuszczenie bez kontroli ponad 9 miliardów dolarów w różnorakich transakcjach w ramach swojego systemu – trzeba w tej sytuacji przyznać, że 5 lat luzu to całkiem niezły układ. Bank przyznał, że schrzanił sprawę, zapłacił za proces i kontynuuje interesy ?like nothing ever happened?.

Przesłuchania 

q
Artykuł w środowym The Daily Telegraph. Fot. Daniel Haczyk

28 Stycznia był też dniem przesłuchań w sprawie regulacji kryptowaluty, które odbyły się w Nowym Jorku. Społeczność zareagowała na wydarzenie w duchu ?FUD?- fear, uncertainty and doubt (strachu, niepewności i wątpliwości) i takie właśnie nastroje towarzyszyły początkom przesłuchań New York Department of Financial Services. Wartymi wzmianki gośćmi byli Cameron i Tyler Winklevoss związani z BitInstant, którego przewodniczący, jak zostało wcześniej wspomniane, został niedługo wcześniej aresztowany. Z ciągu przesłuchań dało się jednak wywnioskować, że intelektualny i pro-regulacyjny blok społeczności wypłynie ponad jej bardziej skrajne ideologiczne elementy- niewątpliwie na korzyść sprawy. Choćby bowiem bracia Winklevoss wyrażają niewątpliwe poparcie dla regulacji. Charlie Lee- twórca Litecoina powiedział tego dnia

Wydaje mi się, że instytucje regulacyjne przybyły do stołu obrad z otwartym umysłem i są pozytywnie nastawieni do naszych pomysłów- jestem optymistą, jeśli chodzi o znalezienie rozwiązania

Optymistą zdawał się być także Benjamin M. Lawsky- przedstawiciel NYDFS, który stwierdził, że otrzymane informacje powinny umożliwić sfinalizowanie procesu wdrażania regulacji w Nowym Jorku jeszcze w roku 2014.  Z drugiej strony, niewątpliwym problemem, o którym mówiono w trakcie przesłuchań jest problematyczność stosowania niejednokrotnie stuletnich zapisów prawnych w odniesieniu do rynku opartego na dzisiejszej, błyskawicznie rozwijającej się technologii.

Lawsky otworzył posiedzenie wspominając o aresztowaniu Shrema, ale świadkowie nie czekali długo na zdystansowanie się o związanego z nim zajścia: Jeremy Liew – jeden ze świadków powiedział, że „Aresztowanie wskazuje na skuteczność istniejącej infrastruktury regulacyjnej„. Cameron Winklevoss wypowiedział się zaś w następujący sposób: ?Dziki zachód przyciąga kowboi i w tej sytuacji przyda się szeryf?.

Przesłuchania objęły też oczywiście zdania mówiące o niekorzystności nadmiernej regulacji dla małych firm zajmujących się Bitcoinem i propozycje przyznania takim firmom ?okresu próbnego? wolnego od regulacji i pozwalającego na rozwój. Sugestie te spotkały się jednak z obawami o możliwość prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Ważny wniosek, który wyłonił się z dyskusji to ten o nieobciążaniu kontrolą górników. Raz jeszcze regulacje miały skupić się wokół ośrodków przemiany Bitcoina w tradycyjne waluty. Uczestnicy panelu zgodzili się, że, by system mógł się rozwijać, konieczne jest odejście od atrakcyjnych dla pierwszych użytkowników własności krypto waluty, która dzięki nim zdobyła swoją popularność. I w tym przypadku cena przejścia w mainstream jest wysoka. Fred Wilson wymienił stadia wprowadzania Bitcoina na rynek:

  1.  Open-source: rzecz dla kujonów i libertarian,
  2.  Okres przestępstw,
  3.  Aktualna faza, gdzie mamy do czynienia ze spekulacją ceną.

Będą też oczywiście kolejne fazy. Jak widać, Bitcoin zyskuje na wiarygodności, choć nie bez poświęceń.

Inne wydarzenia

  • Dzisiaj (30 stycznia) świat obiegła informacja, że BTC China wznowiła akceptowanie depozytów. Bobby Lee, CEO giełdy potwierdził,  że klienci mogą już wykonywać przelewy i dokonywać transakcji na giełdzie.
  • Kilka banków centralnych wydało ostrzeżenia przed walutami Kryptograficznymi, a my opublikowaliśmy ostrzeżenie przed walutami fiat. W poniedziałek do listy banków dołączył bank Rosji, który stwierdził, że posługiwanie się substytutami walut jest w Rosji nielegalne. Jak widać rynek nie przejął się tymi doniesieniami. A we Francji giełdy muszą się rejestrować.
  • Powstają nowe start-upy. Już niedługo w Polsce możemy spodziewać się pierwszego bankomatu z Bitcoinami, słyszałem też o co najmniej czterech powstających giełdach, z czego jedna ? Bitstar – zapowiada się naprawdę bardzo dobrze  i spodziewam się, że zbliża się kres Bitcurexa.
  • Moim zdaniem cena jeszcze przez jakiś czas będzie wahała się pomiędzy 2000-3000zł, ale przed końcem roku 2014 możemy spodziewać się, że zostanie osiągnięty poziom 30000zł. Ahh? i czy widzieliście już te bilboardy? Łącznie ponad 40 w stanie Kalifornia rozrzuconych pomiędzy San Francisco, San José, i Oakland.

photo-31-640x480

Autorzy:
Daniel Haczyk (Silk Road, Chiny, Inne Wydarzenia)
Mateusz Kocot (Senat, Charlie Shrem, HSBC, Przesłuchania)

Dotacje dla autorów: 1EyeXWF7qijugW3Fv5GkD5Swc3M9RyDXgQ

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut