Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Rekordowo drogi bitcoina i blockchainowe plany BRICS. Podsumowanie tygodnia #511

6 marca 2024 | 10:00

To takie podsumowanie, które nie sposób nie zacząć od tego, co wydarzyło się wczoraj na rynku bitcoina.

Bitcoin przebił ATH

Kurs bitcoina przebił ATH. Nie na każdej giełdzie, ale na części. Chodzi oczywiście o wykres dolarowy, bowiem np. para BTC/PLN jest od paru dni na poziomach, na których nie była nigdy wcześniej.

Wczorajsze przebicie poziomu 69 000 USD (albo tylko jego muśnięcie – w zależności od giełdy, na którą patrzymy) zostało spuentowane korektą o ok. 10 proc. Obecnie cena 1 BTC wynosi 67 550 USD. W skali doby bitcoin zdrożał więc o 1 proc., zaś tygodnia – o 16 proc.

Źródło: Coinmarketcap.com

BRICS chce postawić na blockchaina

Do przełomu ekonomicznego i zarazem geopolitycznego może dojść w obozie BIRCS. Grupa państw, w której znajdują się m.in. Rosja, Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt czy Iran chce stworzyć system płatniczy, który będzie oparty na blockchainie i cyfrowych walutach (najpewniej chodzi o CBDC). Potwierdził to Jurij Uszakow, doradca Kremla.

Wierzymy, że ważnym celem na przyszłość jest stworzenie w ramach BRICS niezależnego systemu płatności rozliczeniowych, który byłby oparty na najnowocześniejszych technologiach, takich jak waluty cyfrowe i blockchain – powiedział agencji TASS.

Projekt ma być zapewne rękawicą rzuconą dolarowi i USA. Ma pomóc obchodzić sankcje, jakie nakłada Zachód i promować wykorzystanie w handlu ropą innych walut niż USD.

Źródło: TASS

AI zabiera pracę urzędnikom. I to dosłownie

Kto jak kto, ale urzędnicy czuli się dotąd bezpieczni. Przynajmniej jeżeli chodzi o pracę. Okazuje się jednak, że rząd Wielkiej Brytanii chce redukować etaty w tym sektorze i zastępować ludzi systemem AI.

Chodzi dokładnie o bota „Red Box”, który ma w założeniu odpowiadać interesantom na różne zapytania kierowane do rządu czy urzędów. Obecnie robią to ludzie. AI ma pisać tego typu pisma, które będą potem jednak potem sprawdzane przez urzędników. To jednak wstęp do redukcji etatów, o czym otwarcie mówią władze. Powyższe potwierdził wiceminister Oliver Dowden. Chodzi o plan gabinetu premiera Rishi’ego Sunaka.

To naprawdę jedyny sposób, myślę, jeśli chcemy znaleźć się na zrównoważonej ścieżce redukcji zatrudnienia. Pamiętajmy, jak bardzo wzrosła liczba pracowników Służby Cywilnej w wyniku pandemii i przygotowań do wyjścia z UE. Musimy naprawdę przyjąć te rozwiązania, by zredukować personel – stwierdził wiceminister Dowden.

Źródło: civilserviceworld.com

Polska chce regulować rynek kryptowalut

Na polskich stronach rządowych pojawił się projekt ustawy regulującej rynek kryptowalut. To implementacja MiCA, czyli pakietu przepisów Unii Europejskiej. Tyle że polskie władze dodały do owych zapisów propozycje przepisów, które wywołały spore kontrowersje. Jeżeli dokument wejdzie w życie w obecnej formie, wiele mniejszych firm zniknie z rynku. Powód? Wyższe koszty prowadzenia działalności. Obecnie projekt jest jednak jeszcze konsultowany ze środowiskiem branżowym. Są więc szanse na złagodzenie jego zapisów.

Źródło: strefainwestorow.pl

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut