W poniedziałek, 10 grudnia, podczas śniadania prasowego w restauracji La Regina w Warszawie, odbyła się premiera raportu „Blockchain w Polsce. Możliwości i zastosowania”, przygotowanego przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji. Raport opisuje istniejące wdrożenia biznesowe tej technologii w Polsce i został stworzony nie przez teoretyków, ale praktyków blockchain.

Liczące 90 stron opracowanie jest kompleksowym przewodnikiem po technologii blockchain skierowanym do biznesu, a także źródłem wiedzy i inspiracji dla dziennikarzy i członków kadry zarządzającej, szukających innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na współczesne biznesowe wyzwania. Raport pokazuje możliwości wykorzystania technologii blockchain w polskich warunkach, a główną część raportu stanowią opisy zastosowań, przeanalizowane z punktu widzenia ich skutków biznesowych, które pozwalają odnaleźć nowe, interesujące zastosowania tej technologii w firmie.

Raport jest owocem Komitetu Fintech działającego przy Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

 W otaczającym nas świecie odkrycie technologii blockchain jest tym, czym było wynalezienie komputera do dokonywania skomplikowanych obliczeń – mówi Marcin Chruściel, Przewodniczący Komitetu Fintech przy PIIT oraz Wiceprezes Zarządu ds. Rynku Konsumenckiego w Orange Finanse –  Od tego momentu nastąpił rozkwit usług bankowych i rozwój bankowości. Dziś blockchain szykuje nam kolejną przejażdżkę rollercosterem w przyszłość. Zmieni się dosłownie wszystko: od prostych operacji, po globalne zaawansowane procesy rozliczeniowe. W Komitecie Fintech doszliśmy do wniosku, że potrzebne jest rzetelne opisanie technologii tak, aby blockchain z tytułów nagłówków gazet i artykułów w Internecie trafił na listę projektów transformujących wiele obszarów  firm. Gdzie i jak? Zapraszamy do lektury o tym, co już zrobili Ci, którzy zrozumieli przewagę nowej technologii.

 Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji realizuje swoją misję – współtworzenie fundamentów cyfrowego rozwoju Polski, podejmując wiele działań, których celem jest rzetelne promowanie cyfrowych innowacji – mówi Borys Stokalski, Prezes PIIT – Jednym z nich jest niniejszy raport, przygotowany przez ekspertów Izby, pod kierunkiem Marcina Chruściela, przewodniczącego działającego w Izbie Komitetu Fintech. Liczę na to, że znajdziecie w nim państwo wiele  inspiracji dotyczących praktycznego zastosowania technologii blockchain, bo to właśnie mądre zastosowania są źródłem wartości technologicznych innowacji.

Blockchain bez kryptowalut

W opracowaniu znajdziemy przykłady zastosowań, które zostały dobrane przekrojowo w taki sposób, że osoby działające w innych branżach mogą odnaleźć inspirujące rozwiązania dla swojego biznesu. Dokument zawiera najbardziej aktualny i obszerny zbiór pojęć dotyczących technologii blockchain w języku polskim i porusza między innymi następującą problematykę:

 • Czym jest blockchain?
 • Blockchain w biznesie
 • Smart contracty w nowych modelach biznesowych
 • Na co zwracać uwagę przy wdrożeniach systemów opartych na blockchain
 • Inwestycje w technologię blockchain
 • Przyszłość blockchain – kierunki rozwoju
 • Rekomendacje

Raport  „Blockchain w Polsce. Możliwości i zastosowania” opisuje następujące wdrożenia  biznesowe:

 1. Trwały nośnik
 2. E-głosowanie
 3. Planowanie i kontrola dostaw
 4. Elektroniczna dokumentacja medyczna pacjentów
 5. Zapobieganie kradzieży telefonów
 6. Przeciwdziałanie oszustom faktoringowych
 7. Zdecentralizowana dystrybucja treści cyfrowych
 8. Robotic Process Automation (RPA) wspierane technologią blockchain
 9. Płatności i rozliczenia międzybankowe z wykorzystaniem sieci Ripple

Aspekty prawne i regulacje z tym związane zostały również poruszone  w raporcie w następujących obszarach:

 1. Czy blockchain to tylko modny zwrot, czy też rewolucyjna technologia na miarę nowego Internetu?
  • Michał Kibil – kancelaria Kibil i Wspólnicy
 2. Jaki jest charakter tokenu?
  • UO dr hab. Dariusz Szostek – kancelaria Szostek_Bar i Partnerzy
 • Emisja tokenów w Polsce, a wymogi regulacyjne
  • Tomasz Kalicki – kancelaria DZP
 1. Czym w ujęciu prawnym jest blockchain?
  • Jakub Kubalski – kancelaria DZP
 2. Blockchain a RODO
  • Dr hab. Jan Byrski – kancelaria Traple Konarski i Wspólnicy

Autorzy raportu „Blockchain w Polsce. Możliwości i zastosowania”:

Rafał Dziedzic -Kierownik Grupy Roboczej Blockchain PIIT ( Orange Polska)

Piotr Jurowiec – StartoFactory

Tomasz Kalicki – Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka

Piotra Kania – GFT Poland

Michał Kibil– Kancelaria Kibil i Wspólnicy

Zdzisław Groch – Asseco Poland

Karol Juraszczyk – Traple Konarski i Wspólnicy

Michał Gałagus- Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Jan Byrski- Traple Konarski i Wspólnicy

Michał Legumina – Atende SA

Rafał Wawrzyniak – Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych

Jakub Kubalski- Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka

Andrzej Słomczyński- Orange Polska

Dariusz Szostek – Szostek_Bar i Partnerzy

Patryk Walaszczyk- IBM Services

Już od dzisiaj 90 stronicowe opracowanie można pobrać całkowicie za darmo z oficjalnej strony raportu https://www.raportblockchain.pl/

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji autor raportu, obchodzi w tym roku 25 lecie swojego istnienia. PIIT jest platformą firm teleinformatycznych działających na rzecz cyfrowej transformacji gospodarki i modernizacji państwa. Izba pracuje na rzecz dobrych regulacji i procedur, które umożliwiają cyfrowy rozwój i modernizację Państwa, przy zachowaniu zasad swobody  gospodarczej oraz promuje kompetencje, procesy oraz dobre praktyki wspierające cyfrową transformację oraz upowszechnianie społecznie korzystnych innowacji.