W poniedziałek, 10 grudnia, podczas śniadania prasowego w restauracji La Regina w Warszawie, odbyła się premiera raportu „Blockchain w Polsce. Możliwości i zastosowania”, przygotowanego przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji. Raport opisuje istniejące wdrożenia biznesowe tej technologii w Polsce i został stworzony nie przez teoretyków, ale praktyków blockchain.
Liczące 90 stron opracowanie jest kompleksowym przewodnikiem po technologii blockchain skierowanym do biznesu, a także źródłem wiedzy i inspiracji dla dziennikarzy i członków kadry zarządzającej, szukających innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na współczesne biznesowe wyzwania. Raport pokazuje możliwości wykorzystania technologii blockchain w polskich warunkach, a główną część raportu stanowią opisy zastosowań, przeanalizowane z punktu widzenia ich skutków biznesowych, które pozwalają odnaleźć nowe, interesujące zastosowania tej technologii w firmie.
Raport jest owocem Komitetu Fintech działającego przy Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
W otaczającym nas świecie odkrycie technologii blockchain jest tym, czym było wynalezienie komputera do dokonywania skomplikowanych obliczeń – mówi Marcin Chruściel, Przewodniczący Komitetu Fintech przy PIIT oraz Wiceprezes Zarządu ds. Rynku Konsumenckiego w Orange Finanse – Od tego momentu nastąpił rozkwit usług bankowych i rozwój bankowości. Dziś blockchain szykuje nam kolejną przejażdżkę rollercosterem w przyszłość. Zmieni się dosłownie wszystko: od prostych operacji, po globalne zaawansowane procesy rozliczeniowe. W Komitecie Fintech doszliśmy do wniosku, że potrzebne jest rzetelne opisanie technologii tak, aby blockchain z tytułów nagłówków gazet i artykułów w Internecie trafił na listę projektów transformujących wiele obszarów firm. Gdzie i jak? Zapraszamy do lektury o tym, co już zrobili Ci, którzy zrozumieli przewagę nowej technologii.
Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji realizuje swoją misję – współtworzenie fundamentów cyfrowego rozwoju Polski, podejmując wiele działań, których celem jest rzetelne promowanie cyfrowych innowacji – mówi Borys Stokalski, Prezes PIIT – Jednym z nich jest niniejszy raport, przygotowany przez ekspertów Izby, pod kierunkiem Marcina Chruściela, przewodniczącego działającego w Izbie Komitetu Fintech. Liczę na to, że znajdziecie w nim państwo wiele inspiracji dotyczących praktycznego zastosowania technologii blockchain, bo to właśnie mądre zastosowania są źródłem wartości technologicznych innowacji.
Blockchain bez kryptowalut
W opracowaniu znajdziemy przykłady zastosowań, które zostały dobrane przekrojowo w taki sposób, że osoby działające w innych branżach mogą odnaleźć inspirujące rozwiązania dla swojego biznesu. Dokument zawiera najbardziej aktualny i obszerny zbiór pojęć dotyczących technologii blockchain w języku polskim i porusza między innymi następującą problematykę:
- Czym jest blockchain?
- Blockchain w biznesie
- Smart contracty w nowych modelach biznesowych
- Na co zwracać uwagę przy wdrożeniach systemów opartych na blockchain
- Inwestycje w technologię blockchain
- Przyszłość blockchain – kierunki rozwoju
- Rekomendacje
Raport „Blockchain w Polsce. Możliwości i zastosowania” opisuje następujące wdrożenia biznesowe:
- Trwały nośnik
- E-głosowanie
- Planowanie i kontrola dostaw
- Elektroniczna dokumentacja medyczna pacjentów
- Zapobieganie kradzieży telefonów
- Przeciwdziałanie oszustom faktoringowych
- Zdecentralizowana dystrybucja treści cyfrowych
- Robotic Process Automation (RPA) wspierane technologią blockchain
- Płatności i rozliczenia międzybankowe z wykorzystaniem sieci Ripple
Aspekty prawne i regulacje z tym związane zostały również poruszone w raporcie w następujących obszarach:
- Czy blockchain to tylko modny zwrot, czy też rewolucyjna technologia na miarę nowego Internetu?
- Michał Kibil – kancelaria Kibil i Wspólnicy
- Jaki jest charakter tokenu?
- UO dr hab. Dariusz Szostek – kancelaria Szostek_Bar i Partnerzy
- Emisja tokenów w Polsce, a wymogi regulacyjne
- Tomasz Kalicki – kancelaria DZP
- Czym w ujęciu prawnym jest blockchain?
- Jakub Kubalski – kancelaria DZP
- Blockchain a RODO
- Dr hab. Jan Byrski – kancelaria Traple Konarski i Wspólnicy
Autorzy raportu „Blockchain w Polsce. Możliwości i zastosowania”:
Rafał Dziedzic -Kierownik Grupy Roboczej Blockchain PIIT ( Orange Polska)
Piotr Jurowiec – StartoFactory
Tomasz Kalicki – Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka
Piotra Kania – GFT Poland
Michał Kibil– Kancelaria Kibil i Wspólnicy
Zdzisław Groch – Asseco Poland
Karol Juraszczyk – Traple Konarski i Wspólnicy
Michał Gałagus- Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji
Jan Byrski- Traple Konarski i Wspólnicy
Michał Legumina – Atende SA
Rafał Wawrzyniak – Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych
Jakub Kubalski- Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka
Andrzej Słomczyński- Orange Polska
Dariusz Szostek – Szostek_Bar i Partnerzy
Patryk Walaszczyk- IBM Services
Już od dzisiaj 90 stronicowe opracowanie można pobrać całkowicie za darmo z oficjalnej strony raportu https://www.raportblockchain.pl/
Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji autor raportu, obchodzi w tym roku 25 lecie swojego istnienia. PIIT jest platformą firm teleinformatycznych działających na rzecz cyfrowej transformacji gospodarki i modernizacji państwa. Izba pracuje na rzecz dobrych regulacji i procedur, które umożliwiają cyfrowy rozwój i modernizację Państwa, przy zachowaniu zasad swobody gospodarczej oraz promuje kompetencje, procesy oraz dobre praktyki wspierające cyfrową transformację oraz upowszechnianie społecznie korzystnych innowacji.