Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

WIDEO: Projekty blockchainowe w administracji publicznej

Blockchain wszedł na salony i ma się tam całkiem dobrze - komentuje Tomasz Kibil opowiadając o projektach blockchain w Polsce i Dubaju

25 stycznia 2017 | 16:58

19 stycznia 2017 Tomasz Kibil podczas spotkania grupy roboczej ?Blockchain i Kryptowaluty?, w Ministerstwie Cyfryzacji opowiedział o projektach blockchainowych w Polsce i na świecie.

Czym polska różni się od dubaju w sferze blockchaina? Formalnie niczym. W Dubaju powstał fundusz inwestycyjny na inwestycje w blockchain, natomiast w Polsce akcelerator technologii blockchain. Oczywiście budżet tych projektów znacząco się różni. W listopadzie 2016 w Dubaju ogłoszono strategię blockchainową państwa. Do 2020 roku dokumenty administracji państwowej mają być dostępne przez blockchain. Państwo argumentuje to sporymi oszczędnościami, takimi, że co roku mogłoby stawiać najwyższy budynek na świecie.

Aktualnie każda z dubajskich instytucji włącza blockchain do swoich planów strategicznych. Panują tam mieszane uczucia w odniesieniu do kryptowalut. Na świecie mniej niż 3 miliardy ludzi ma konta bankowe, pozostali radzą sobie bez nich dokonując przekazów pieniężnych, przez usługi takie jak Western Union, albo używają właśnie kryptowalut. W Dubaju mieszka sporo takich osób i można się martwić o wyprowadzanie pieniędzy z kraju, ale korzyści nowej technologii równoważą się z odpływem kapitału – Ruch innowacyjny zwycięża – komentuje Tomasz Kibil.

Blockchain wszedł na salony i ma się tam całkiem dobrze

~Tomasz Kibil

Blockchain – poza dokumentami administracji państwowej – ma wiele innych zastosowań, na przykład rejestry ziemi. Bariera braku pomysłów zaczyna się rozmywać – powiedział Kibil za przykład podając połączenie koparki bitcoinowej z żarówką – powstaje coraz więcej szalonych pomysłów, technologia schodzi do poziomu miast, a nie państw – dostrzeganych jest też coraz więcej zastosowań dla Internetu Rzeczy.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut