Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Programista Blockchain zawodem przyszłości?

Na pytania o przyszłość technologii blockchain oraz zapotrzebowanie na specjalistów, odpowiedział Tomasz Gęsior, Blockchain Developer w SDA.

12 lutego 2020 | 09:15

Blockchain jako wschodząca technologia cieszy się dużą popularnością. Sama technologia oraz kryptowaluty są stosunkowo nowe. Oznacza to, że na rynku jest niewielu ekspertów oraz obowiązują niższe bariery wejścia w porównaniu do innych dziedzin.

Na pytania o przyszłość technologii oraz zapotrzebowanie na specjalistów, odpowiedział Tomasz Gęsior, Blockchain Developer w Software Development Academy:

Znajomość technologii blockchain znalazła się w rankingu LinkedIn na pierwszym miejscu pod względem najbardziej wartościowych umiejętności, skąd może to wynikać?

Spowodowane jest to wzrostem zapotrzebowania na specjalistów w tej branży. Z roku na rok rośnie liczba powstających projektów wykorzystujących technologię blockchain, jednak ilość dostępnych ekspertów na rynku jest niska. Dzięki czemu pracownicy zajmujący się tą technologią mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie niż pracownicy innych działów IT.

Czy zapotrzebowanie na programistów blockchain nie jest tylko chwilowym trendem?

Naszym zdaniem nie jest to chwilowy trend. Jesteśmy we wczesnej fazie rozwoju technologii blockchain. Prawdziwa adopcja rozpocznie się w momencie rozwiązania obecnych ograniczeń sieci blockchainowych tj. skalowania, UX.

Jaką rolę mogą pełnić inteligentne kontrakty?

Inteligentne kontrakty mogą być wykorzystywane w wielu dziedzinach od hazardu po medycynę. W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują inteligentne kontrakty oferujące zdecentralizowane usługi finansowe (DeFi). Umożliwiają one zawieranie pożyczek, lokat oraz innych produktów finansowych bezpośrednio między użytkownikami z pominięciem bankowych opłat.

Jakie umiejętności trzeba posiadać, żeby programować blockchainy?

Podstawowym wymaganiem jest znajomość przynajmniej jednego języka programowania. Ważna jest również znajomość kryptografii, decentralizacji i bezpieczeństwa IT. Pozostałe wymagania zależą od tego, czy chcemy wytwarzać oprogramowanie wykorzystujące technologię blockchain, czy tworzyć własne blockchainy.

W jaki sposób można powiązać blockchain ze sztuczną inteligencją?

Połączenie blockchaina ze sztuczną inteligencją jest wykorzystywane przez wiele start upów z branży kryptowalut. Najbardziej obiecującym z nich jest fetch.AI udostępniający platformę, na której możemy stworzyć własny projekt łączący te dwie technologie. Jednym z przykładów wykorzystania obu technologii są „inteligentne parkingi”, systemy znajdujące i opłacające optymalne miejsce parkingowe.

Reklama:

Quark