Profesor Ross Anderson z University of Cambridge opisał problemy związane z Bitcoinem, który przez wielu uważany jest za walutę skazaną na porażkę, jednakże sama technologia łańcucha bloków miałaby się znacząco rozwijać.

Profesor na wstępie poruszył problem rozmiaru łańcucha bloków i dostarczenia płatności mobilnych do wiosek w krajach Trzeciego Świata, gdzie ludzie nie posiadają telefonów komórkowych. Są osoby, które sugerują, że można w tym celu wykorzystać blockchain, jednakże Anderson stwierdził, że jest to nieosiągalne z powodu wielkiego rozmiaru Bitcoinowego łańcucha bloków i braku szybkich łącz internetowych.

Profesor zaznaczył także, że Bitcoin nie posiada odpowiedniej skali i wolumenu, ponieważ gdyby sieć miałaby konkurować przykładowo z Visą, musiałaby sprostać przynajmniej 1000 transakcjom na sekundę, a nie kilku jak ma to miejsce obecnie.

Innym aspektem poruszonym przez Andersona są regulacje i procedury związane z przykładowo zapobieganiu oszustwom. Nie mają one zastosowania w przypadku Btcoina, więc jeśli wystąpiłby jakiś błąd sieci to nie ma osób, które mogłyby za to ponieść odpowiedzialność. Inną rzeczą jest to, że jeśli ktoś włamałby się do komputera i ukradł Bitcoiny to nie ma nikogo do kogo można się zwrócić w celu ich odzyskania.

 ?Bitcoin nie działa jako nowa globalna waluta z wielu powodów. Po pierwsze z powodu rozmiaru blockchaina, po drugie z powodu opóźnienia […], trzecim problemem jest brak regresu, jeśli coś pójdzie źle, to nie ma do kogo zadzwonić. Czwartym problemem jest to, że z czasem ilość pieniędzy dostępna do wydobycia spada, więc chęć do miningu może spaść?

Film w języku angielskim, komentarz pozostawiam czytelnikom:

Obrazek z nagłówka: Zrzut ekranu z https://youtu.be/s2XHyzPA9Zc

Poprzedni artykułPodsumowanie Tygodnia #132-133
Następny artykułPodsumowanie Tygodnia #134-135
Założyciel serwisu, redaktor naczelny. Serwis ‘Bitcoinet’ założył w czasie studiów na University of Wolverhampton w Anglii. Posiada wykształcenie artystyczne w zakresie reklamy wizualnej i produkcji wideo. Właściciel firmy BitSky Multimedia, zawodowo zajmuje się marketingiem i produkcją wideo. Członek Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin. Członek założycielski Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii. Walutami cyfrowymi i technologią blockchain interesuje się od 2012 roku.

20 KOMENTARZE

  1. Może być bank bitcoinowy i kto chce niech zawiera transakcje tylko z klientami banku. Tym samym nie byłoby opóźnień, możnaby do kogoś zadzwonić. Duża nagroda za wydobycie też jest zbędna. Lepsza nagroda to prof of time-stake.
    Cały łańcuch też jest niepotrzebny. Wystarczy spisać stan kont z jakiejś daty i starsze transakcje skasować.
    Zmienianie zasad bitcoina w trakcie jazdy jest bez sensu.
    Każdy przelicza sobie cenę na narodową walutę.
    Jak widzę, że zapycha się to cena spadnie.
    Sprzedaję póki jest dobra cena.
    Zwiększają rozmiar bloku i będę stratny, bo cena urośnie.

    Jesli zwiększą rozmiar bloku to spowoduje to w przyszłości jeszcze większą centralizację.
    To nie ma być jakakolwiek waluta. To ma tylko zastępować kantory.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj