Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Praca blockchain – czas start

Opisujemy jak wygląda rynek pracy związany z technologią blockchain. Obecnie ilość ofert pracy jest niewielka, w przyszłości może się to zmienić.

21 sierpnia 2017 | 12:20

Blockchain to technologia, która stoi za takimi kryptowalutami jak bitcoin czy ethereum. Nie jednej osobie pozwoliły one – dzięki umiejętnym inwestycjom – na zarobienie naprawdę dużych pieniędzy. Co jednak z tymi, dla których ryzyko związane z kryptowalutami jest zbyt duże i wolą zarobić w sposób bardziej konwencjonalny? Czy blockchain już teraz oferuje im taką możliwość?

Rynek pracy związany z blockchainem, jak i całą technologią, jest dopiero na samym początku rozwoju. Liczba ofert pracy, szczególnie na polskim rynku, jest bardzo skromna. Blockchain, jako technologia, opiera się na kryptografii. Do jego rozwoju niezbędna jest zatem praca wykonywana przez programistów – blockchain developerów, jak i przez inżynierów wyspecjalizowanych w tym zakresie. Już teraz pojawiają się oferty pracy dla takich specjalistów. W Polsce możemy znaleźć ogłoszenia dla blockchain developerów z pracą np. w Szwajcarii, gdzie na stanowisku programisty roczna pensja zawiera się w przedziale od 100 tys. do 200 tys. franków szwajcarskich[1].  Praca w naszym kraju – dla blockchain developerów – skupia się wokół dwóch nawiększych i najbardziej stawiających na nowe technologie miast, czyli Warszawy i Krakowa.

Wśród ofert jakie aktualnie (lipiec 2017) znaleźć można na portalach z ogłoszeniami w oczy rzuca się posada w firmie Connaxis, gdzie poszukiwany jest Blockchain Application Developer. Miejscem pracy deklarowanym w ogłoszeniu jest Kraków, niestety nie są podane żadne widełki płacowe.  Całe ogłoszenie przedstawione jest w języku angielskim, co nie powinno stanowić problemu ponieważ bez bardzo dobrej znajomości tego języka wejście w świat blockchaina jest niemal niemożliwe[2]. Inną ofertą jaką możemy znaleźć w serwisie jobs.pl jest propozycja podjęcia pracy w Brukseli na stanowisku Enterprise Architect Blockchain. W tym przypadku podane są już zarobki jakie oferowane są za pracę – od 450 do 500 euro dziennie. W ogłoszeniu nie jest napisane w jakiej konkretnej firmie będzie pracował potencjalny pracownik, widnieje tylko nazwa agencji – Centum Recruitment Limited[3]. W obu wymienionych przypadkach wymagane jest kilkuletnie doświadczenie w programowaniu we wiodących językach. Przeglądając oferty pracy można także trafić na trwające poszukiwania Blockchain Specialisty w firmie GCC Polska Sp. z o.o. specjalizującej się w szeroko pojętym wsparciu informatycznym dla małego i średniego biznesu. W ogłoszeniu tym można przeczytać o pożądanych wymaganiach dotyczących umiejętności tworzenia portfeli blockchain oraz znajomość kryptografii[4].

Z rzadka pojawiają się także oferty pracy na rzecz startupów, które finansowo znacznie odbiegają od ofert dużych korporacji, w szczególności tych oferujących pracę za granicą. Jednak stwarzają one inne, nieosiągalne w międzynarodowych konsorcjach, możliwości takie jak otrzymywanie pensji w udziałach, czy bardziej przyjazne środowisko pracy.

Rozwiązaniem problemu niewielkiej liczby ofert może być oparcie swojej kariery na modelu freelancerskim. Skoro cała idea blockchaina polega na zerwaniu z tradycyjnymi sposobami prowadzenia baz danych, może rozwiązaniem jest skupienie swojego potencjału na wąskiej dziedzinie i świadczenie takich usług różnym podmiotom. Oczywiście, najlepiej gdyby były to usługi programistyczne, jednak blockchain to mimo wszystko coś więcej, zatem mogą to być również usługi marketingowe, analityczne czy zarządcze.

Rewolucja, jaką blockchain może ze sobą nieść, porównywana jest już teraz do tej, jaką na świecie wprowadził internet. Zmiany w zakresie baz danych, finansów, energetyki i wielu innych obszarów stwarzają możliwość znalezienia interesującej pracy niemal dla każdego. Kluczową kwestią jest tylko odpowiednie wyczucie, pozwalające na odpowiednio wczesne zainteresowanie się blockchainem, a także dobrze przeprowadzone poszukiwania.

Jakub Piwko

Artykuł powstał w ramach prac realizowanych przez Polski Akcelerator Technologii Blockchain. Oryginał można przeczytać pod tym linkiem: http://www.akcelerator.tech/pl/911-2/


[1] https://www.jobs.pl/blockchain-technical-program-manager-oferta-1266439

[2] https://www.pracuj.pl/praca/blockchain-application-developer-krakow,oferta,4602052

[3] https://www.jobs.pl/enterprise-architect-blockchain-data-analytics-data-scientist-oferta-2022853

[4] http://praca.eua.pl/oferty-pracy/blockchain-specialist-tarnowo-podgorne-66331.html

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut