Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Polskie Giełdy Bitcoin – Bitmarket24

23 lutego 2015 | 08:00

Bitcoin wciąż jest na wczesnym etapie rozwoju. Cały ekosystem dopiero się kształtuje, a giełdy są dość specyficzne. Zapewne większość z was słyszała o historii Mt.Goxa, przez długi okres była to jedyna giełda. Lider rynku. Polityka właścicieli giełdy doprowadziła do tego, że straciła dominującą pozycję na rzecz Coinbase, a kilka miesięcy później została zamknięta. Sporo ludzi straciło swoje Bitcoiny.

Sytuacja ta nauczyła nas, żeby zwracać uwagę na to komu powierzamy środki. W naszym kraju również jedna giełda ? bidextreme – na skutek ataku straciła wszystkie środki klientów. Od tamtego czasu sporo się zmieniło. Bitcurex który kiedyś był jedyną polską giełdą zyskał sporą konkurencję w postaci BitBaya i Bitmarketu. Giełdy te w bardzo krótkim czasie od zera zebrały tyle użytkowników ile Bitcurex w ciągu kilku lat. Nie oznacza to natomiast, że giełdy te podkradły klientów Bitcurexa.

Jak już wspomniałem Bitcoin dopiero się rozwija i cały czas zyskuje nowych użytkowników, którzy zmuszani są do wybrania usług jednej z firm. W aktualnym momencie rynek w naszym kraju podzielony jest mniej więcej równo pomiędzy trzech największych graczy. Decentralizacja jest bardzo dobra, ponieważ jeśli jedna z giełd będzie miała jakieś chwilowe problemy z działaniem to pozostałe pozostają aktywne. Bitcoin działa bez przerwy od prawie sześciu lat. 24/7, 365 dni w roku. Może warto do trzech największych giełd dodać kolejną?

Bitmarket24.pl jest młodą giełdą, która pod względem wolumenów znajduje się w oddali za wielką trójką, przez ostatnie miesiące zyskała jednak płynność. Każda giełda musiała jednak jakoś zacząć, nic nie pojawia się znikąd. Bitmarket24 zrobił dobre pierwsze wrażenie. Giełda od października zaczęła znacząco zyskiwać użytkowników. Może wolumeny nie są wysokie, ale uważam że jest do dobre miejsce, żeby wymieniać tam jak na razie niewielkie sumy.

Proces rejestracji jest bardzo prosty, giełda jest czytelna i intuicyjna. Niewątpliwą zaletą jest czat na którym użytkownicy mogą wymieniać się doświadczeniami, jest też obecny administrator który nie ignoruje żadnej uwagi od użytkowników. Po rejestracji konieczne jest uzupełnienie swoich danych i podanie numeru konta bankowego, który następnie należy potwierdzić przelewem. Na nasze konto będą przyjmowane wpłaty z tylko tego numeru konta, podobnie z wypłatami.

bitmarket24

Mój przelew został zaksięgowany bardzo szybko. Giełda domyślnie wysyła maila za każdym razem kiedy oferta zostanie zrealizowana, albo na naszym koncie pojawią się środki. Przy wypłacie wysyłany jest email z odnośnikiem potwierdzającym operację. Jest też możliwa weryfikacja SMS. Bitcoiny do naszego portfela wysyłane są niemalże natychmiast. Zadałem kilka pytań przedstawicielom giełdy:

Skąd pojawił się pomysł stworzenia giełdy? Kim jesteście i jakim doświadczeniem możecie się pochwalić?

Pomysł urodził się już w 2013 roku, gdy o Bitcoinie zaczęło się robić coraz głośniej. Zauważyliśmy jednak, że w Polsce, a nawet na świecie brakuje wygodnych i profesjonalnych narzędzi do handlu kryptowalutami. Prace nad projektem zaczęliśmy w połowie 2013 roku. Stwierdziliśmy, że jesteśmy w stanie zaproponować coś znacznie lepszego, niż to co oferował wtedy Polski rynek. Chcieliśmy stworzyć giełdę zarówno przystępna i intuicyjną dla początkujących, jak i oferującą dodatkowe narzędzia dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Wprowadziliśmy najlepsze rozwiązania z zagranicznych giełd, dodając przy tym wiele autorskich pomysłów, po czym w oparciu o testy użytkowników stworzyliśmy przejrzysty, intuicyjny i funkcjonalny serwis.

Większość naszego zespołu posiada 7 lat doświadczenia w projektowaniu i wdrażaniu aplikacji internetowych poza granicami kraju, pracując przy różnych projektach informatycznych. Mamy za sobą między innymi udany SaaS (Software as a service), który używają znane firmy jak Adobe, czy Lidl.

Czy znacie ’Minimalne Standardy Bezpieczeństwa giełd Bitcoinowych’? Czy Wasza giełda spełnia wszystkie kryteria wymienione w dokumencie?

Tak, oczywiście znamy ten dokument. Staramy się być zawsze na bieżąco jeżeli chodzi o standardy bezpieczeństwa i dobre praktyki w tym zakresie.

Nasz system spełnia wszystkie kryteria zawarte w tym dokumencie, a nawet je w dużym stopniu przewyższa. Przy budowie środowiska zastosowaliśmy wręcz paranoiczne zasady odnośnie bezpieczeństwa, co zaowocowało wielowarstwową architekturą. Począwszy od serwera pośredniczącego, firewall’a, IDS, WAF, serwera www, poprzez zabezpieczenia zawarte w samej aplikacji oraz inne rozwiązania autorskie, które pozwalają nam na stałe monitorowanie i natychmiastowe powiadomienia w przypadku awarii któregoś z elementów systemu jak i jakiejkolwiek próby przełamania zabezpieczeń. Cały czas staramy się wciąż podnosić stopień bezpieczeństwa naszego systemu przez wprowadzanie badziej zaawansowanych rozwiązań wewnątrz systemu, podnosząc tym samym poziom zaufania naszych klientów oraz ich pełną satysfakcję z oferowanych przez nas usług, na czym najbardziej nam zależy.

Jak często księgowane są przelewy na giełdzie?

Przelewy są księgowane na bieżąco, przez 24 godziny na dobę.

Proszę napisać jednym zdaniem dlaczego użytkownicy powinni wybrać akurat Waszą giełdę. W czym jesteście lepsi od konkurencji?

W jednym zdaniu będzie to trudne, ale w 3 punktach powinno się udać.

  1. Na początek 0% – oznacza to, że obecnie jesteśmy jedyną giełdą w Polsce, na której nie są pobierane żadne opłaty przy wpłacie środków, wymianie ich na giełdzie, jak i wypłacie:
    ? 0 za zasilenia konta PLN, BTC i LTC
    ? 0% prowizji za transakcje na giełdzie
    ? 0 za wypłaty PLN, BTC i LTC.
  2. Ponadto, jako jedyna giełda w Polsce posiadamy aspekt socjalny w postaci chata na stronie. Użytkownicy mogą wymieniać się na nim bieżącymi informacjami, opiniami na temat aktualnej sytuacji na rynku, bądź zadać szybkie pytanie obsłudze.
  3. Na koniec, co może zabrzmi nieco pompatycznie, uznajemy się za pionierów, jeśli chodzi o nowe rozwiązania na Polskim rynku. Miedzy innymi to my pierwsi wprowadziliśmy komunikaty dźwiękowe i graficzne przy wykonywaniu oferty, automaty Stop Loss, czat na stronie, oraz wiele innych rozwiązań.

Jak waszym zdaniem przedstawia się przyszłość kryptowalut na świecie?

Naszym zdanem Bitcoin ma potencjał by stać się jednym ze standardów finansowych używanych w internecie. Do tego należy dodać fakt, iż sama idea, a raczej infrastruktura Bitcoin będzie wg. nas wykorzystywana w coraz większej liczbie systemów informatycznych, bankowych, czy nawet państwowych. Dla wielu Bitcoin to tylko waluta internetowa, naszym zdaniem jednak, Bitcoin to również pewna ideologia i niezawodny system, a także poniekąd konkurencja dla aktualnego modelu finansowego. Wszystko, co nowe budzi początkowo strach, jednak jesteśmy przekonani, że w niedalekiej przyszłości będzie ulegać to zmianie, powstawaniem nowych biznesów i rozwiązań opartych na sieci Bitcoin.

*Należy pamiętać, że każda giełda powinna służyć tylko wymianom. Większe ilości Bitcoinów powinno się przechowywać w portfelach na komputerze, w postaci paperwallet albo na urządzeniach takich jak trezor.

Wpis sponsorowany

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut