Państwa G20 mają debatować o kryptowalutach. Podsumowanie tygodnia #260
Dość długo cieszyliśmy się wzrostami na bitcoinie. Teraz czas na korektę. Co dalej? Przekonamy się zapewne wkrótce. Tymczasem zachęcamy do lektury nowego podsumowania tygodnia.
Kraje G20 mają debatować na temat kryptowalut
Państwa G20 mają ponownie debatować na temat BTC i innych kryptowalut. Jak na razie ponoć przedstawiciele Japonii przygotowali dla urzędników z innych krajów porady, jak regulować ten nowy rynek. Ich pomysły są implikacjami własnych doświadczeń z japońskiego rynku.
Przygotowania do nowego szczytu (zlokalizowanego w Japonii) nadal trwają. Dwadzieścia cztery instytucje finansowe i 11 organizacji międzynarodowych, w tym Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy, zebrały się też w minionym tygodniu w Nowym Jorku i omówiły wspólne standardy regulacji kryptowalut. Co z tego wyniknie? Czekamy na sam szczyt.
KNF otwiera się na blockchain i kryptowaluty?
Pozytywnym zaskoczeniem dla polskiego rynku jest decyzja KNF dot. wydania zgody projektowi Billion na emisję elektronicznego pieniądza.
Wojciech Kostrzewa, prezes Grupy Billon, komentuje sprawę:
– Licencja instytucji pieniądza elektronicznego to milowy krok w rozwoju Billona. Dzięki zezwoleniu będziemy mogli oferować firmom na terenie całej Europy w formacie B2B2C cały szereg rozwiązań, wykorzystujących potencjał pieniądza elektronicznego. Mogą to być przelewy P2P, mikropłatności za treści multimedialne, czy e-commerce, albo wypłaty korporacyjne dokonywane po znacznie niższych kosztach niż w przypadku standardowych systemów bankowych. Jestem wdzięczny Komisji Nadzoru Finansowego za sprawne postępowanie i wsparcie udzielone naszej innowacyjnej technologii. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pracowali przez ostatnie miesiące, żeby doprowadzić do tego wyjątkowego sukcesu.
Jaguar łączy siły z IOTA
Jaguar ma ciekawą propozycję dla swoich klientów. Jeśli ci zgodzą się udostępniać firmie dane dot. swoich pojazdów, a także informacje o ruchu drogowym, będzie nagradzani tokenami projektu IOTA. Wszystko w ramach testowanej teraz usługi inteligentnego portfela.
-Technologia inteligentna portfela może być łatwo dostosowana do wszystkich nowych pojazdów – przekazał w piątek Reutersowi, współzałożyciel i współprzewodniczący rady nadzorczej IOTA – IOTA chce umożliwić interoperacyjność ze wszystkimi tymi różnymi graczami. Nie ma więc monety Jaguara, ani monety BMW, ale jeden uniwersalny token dla tej ekonomicznej maszyny.
Austria chce postawić na fintech i blockchain
Ministerstwo Finansów Austrii rozważa utworzenie piaskownicy regulacyjnej dla rynku fintech i blockchain. Sekretarz stanu Hubert Fuchs tłumaczy, skąd ten pomysł:
„Niektórym firmom z branży fintech szczególnie trudno jest od początku śledzić wszystkie wymagania regulacyjne i zmiany. Wiele z nich rezygnuje i odrzuca swoje modele biznesowe. Chcemy temu przeciwdziałać.”