Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Ostatni Bitcoin 15-55 lat przed terminem?

Analiza tempa wydobycia Bitcoinów i jego przewyższenie nad harmonogramem. Zwiększone tempo wyższe o 3%, a nagrody przyznawane są szybciej. Trend może doprowadzić do pojawienia się długofalowych konsekwencji ekonomicznych i zmian w protokole. Moc obliczeniowa rośnie, zmieniając planowany harmonogram wydobycia kryptowaluty. Ostatni Bitcoin może zostać wykopany 55 lat przed planowanym terminem.

31 maja 2013 | 21:18

Jonathan Stacke | 28 maja 2013

W Obecnym Tempie, Ostatni Nowy BTC Ukaże się od 15 do 55 Lat Przed Planowanym Terminem.

Zaskakujący rozrost sieci Bitcoin zapewnia zwiększone bezpieczeństwo i służy  jako imponujący wyznacznik globalnego przyjęcie Bitcoina. Przy okazji prowadzi on też do zaistnienia pewnych długofalowych ekonomicznych implikacji, które odczynić może wyłącznie wyłącznie utrzymująca się zmiana trendów, lub aktualizacja protokołu Bitcoin.

W szczególności chodzi o fakt, że sieć w chwili obecnej wybiega o 3% do przodu według planowanego harmonogramu odkrywania bloków, co oznacza, że Bitcoiny są przyznawane znacznie szybciej, niż ktokolwiek mógłby przewidzieć. W chwili pisania tego artykułu odkryto blok 238,346, podczas gdy powinniśmy raczej znajdować się teraz w okolicach 231.000 jeśli by podążać za ustalonym planem.

opis
Wzrost ilości Bitcoinów w obiegu

Górnicy odkrywają nowe bloki znajdując odpowiedni hash. Znalezienie go jest wyłącznie kwestią prawdopodobieństwa – Im więcej przeprowadzonych ?zgadywań?, tym większa szansa na jego odkrycie. Poziom trudności szukania wzrasta w miarę jak zwiększa się moc obliczeniowa przy statystycznych 10 minutach odstępu pomiędzy kolejnymi blokami. Jeśli sytuacja wyglądałaby w ten sposób, proces przyznawania przebiegałby jak na popularnym wykresie po prawej. Pomimo iż stopień trudności ustalony jest tak, by utrzymać pożądane 10 minut czasu oczekiwania na odkrycie bloku, udaje się to tylko co 2016 bloków- czas potrzebny na ich odkrycie używany jest przez sieć jako punkt odniesienia. Podczas gdy system został uważnie zaprojektowany, mocy obliczeniowej przybywa aktualnie w takim tempie, że sieć regularnie zaniża swoje szacunki zmniejszając odstęp pomiędzy blokami do około 8 minut i 55 sekund. To o 11% szybciej, niż zakładano.

Trudność dostosowuje się do szybkości hashowania poprzednich 2016 bloków. Jest ona wówczas zbyt niska by zachowywać się zgodnie z szybkością sieci w okresie gwałtownego jej rozrostu. Źródło wykresu:bitcoin.sipa.be
Trudność dostosowuje się do szybkości hashowania poprzednich 2016 bloków. Jest ona wówczas zbyt niska by zachowywać się zgodnie z szybkością sieci w okresie gwałtownego jej rozrostu. Źródło wykresu:bitcoin.sipa.be

Przeciętny czas pomiędzy kolejnymi blokami zmieniał się często od czasu narodzin Bitcoina. Jak pokazuje poniższy wykres, utrzymujący się wzrost mocy obliczeniowej doprowadził do spadku przeciętnego czasu odkrywania do znacznie poniżej 10 minut w okresie ostatnich trzech lat.

Szacunkowa wartość na rok 2013 została utworzona na podstawie wyników z poprzednich lat.
Szacunkowa wartość na rok 2013 została utworzona na podstawie wyników z poprzednich lat.

Efekt ten w ogólnym rozrachunku jest istotny. Pod koniec roku 2009, rok po wprowadzeniu Bitcoina, istniał deficyt odkrytych bloków w stosunku do planu ze względu na znaczną wysokość najniższego poziomu trudności. Od tego czasu w każdym kolejnym roku widzieliśmy zaś nadwyżkę w miarę, gdy nowa moc obliczeniowa dołącza do sieci. Na koniec 2011 roku byliśmy o statystyczne 1.5% przed harmonogramem. W 2011 nadwyżka ta powiększyła się o kolejne 0.6%, a jak na razie w 2013 rozrosła się o kolejny 1%. W tym tempie pod koniec roku szybkość odkrywania bloków osiągnie 4% przewagi nad planem.

Jeśli sieć w dalszym ciągu będzie dostosowywać odstęp w oparciu o ostatnie 2016 bloków i starać się utrzymać go na poziomie 10 minut, możemy być pewni, że będzie on krótszy  dopóki przybywać będzie mocy obliczeniowej. Nie można zapomnieć też o projekcjach na przyszłość w rodzaju Prawa Moora jak i o już nam znanych nagłych wzrostach w mocy obliczeniowej sieci. Avalon ASIC jest już dostępny, a ASICMiner 10.000 USB w fazie produkcji. Być może jest też szansa, że nawet Butterfly Labs zacznie w końcu realizować tysiące zaległych zamówień. Wydaje się więc, że trend ten będzie niezmienny.

Ostatni BTC zostanie przyznany w okolicach bloku 7,000,000. Jeśli globalne zainteresowanie oraz moc sieci będzie dalej rosnąć w obecnym tempie, blok 7,000,000 zostanie odkryty około roku 2085, czyli 55 lat przed planowanym terminem zwykle szacowanym na 2140 rok. Wykres poniżej obrazuje sytuację, w której sieć Bitcoin każdego roku wybiegałaby o 1% do przodu w stosunku do zakładanego stanu rzeczy (czyli 10 lat w przód oznacza wynik 10% przed czasem)- zgodnie z trendami notowanymi od 2010 roku.

projected-discovery

Można również spojrzeć na sprawę zakładając stałą liczbę bloków odkrywanych każdego roku. Wiedząc, że od 2010 roku odkrywano rocznie około 60 tysięcy bloków, spojrzeliśmy też na ewentualne skutki w przyszłości. W takiej sytuacji ostatni BTC ukaże się w 2125 roku- znacznie później, ale wciąż zdecydowanie przed założonym terminem.

Projekcja zakłada 60,000 bloków rocznie (zamiast zakładanych 52,500)
Projekcja zakłada 60,000 bloków rocznie (zamiast zakładanych 52,500)

Niezależnie od wszystkiego, ilość nowych bitcoinów na blok spada o połowę co 210,000 bloków, co sprawia, że BTC prezentuje się najlepiej w początkowych stadiach. Przyśpieszanie harmonogramu tylko wzmacnia ten efekt. Z dniem dzisiejszym wykopano 11.2 miliona BTC, prawie o 2% za dużo. Wygląda na to, że nie tylko Fed oraz ECB mają tendencję do przesady w generowaniu pieniędzy.

Oficjalnie nakreślony harmonogram zawsze był wyłącznie szacowany- Wyprzedzanie go nie musi być więc ani dobre ani złe dla Bitcoina. Trend ten należy jednak bacznie obserwować, zwłaszcza w sytuacji, gdy dotychczasowy efekt był tak dramatyczny jak widzieliśmy w ostatnich latach. Przyśpieszony rozrost puli pieniężnej powinien wywrzeć krótko i średnioterminowy nacisk na wysokość kursu Bitcoina ze względu na wynikłą inflację. Przyśpieszy też moment końca przyznawania nowych Bitcoinów, a wraz z nim długoterminową deflację

 

Źródło: http://www.thegenesisblock.com/at-this-rate-the-last-new-btc-will-be-issued-55-years-ahead-of-schedule/

Tłumaczenie: Mateusz Kocot 30.05.2013

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut