Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Nowe ATH bitcoina i złota. Podsumowanie tygodnia #512

13 marca 2024 | 10:00

Na rynku mamy hossę. To pewne i widać to m.in. w naszych podsumowaniach. Ponownie zaczynamy newsy od nowych ATH: bitcoina, ale też złota.

ATH bitcoina

Dzisiaj bitcoin przebił kolejny poziom na wykresie. Chodzi o 73 000 USD. W chwili pisania tych słów kryptowaluta kosztuje już 73 300 USD, co oznacza wzrost o 2,25 proc. od wczoraj i 9 proc. w skali 7 dni.

Za BTC podąża ether. Kryptowaluta Ethereum kosztuje 4058 USD, co oznacza wzrost o 2 proc. od wczoraj i 5,5 proc. w ciągu tygodnia.

Nastroje na rynku sugerują jednak pewne przegrzanie. Bitcoin Fear and Greed Index wynosi aż 81, co oznacza skrajną chciwość (Extreme Greed).

Źródło: X

Rekordowo drogie złoto

To jednak nie jedyne dobre wieści z parkietu. Złoto także obudziło się z letargu. 11 marca byki wyrysowały na jego wykresie nowe ATH – 2 189,20 USD.

Jaki jest powód wzrostu kursu BTC i ETH? Możliwe, że są to m.in. dane dot. inflacji w USA. Inflacja bazowa – jak wynika z nowego odczytu – nadal tam spada. To zaś ten wskaźnik jest kluczowy dla Fedu, który już za tydzień ma podjąć decyzję, co począć ze stopami procentowymi. Wielu ekspertów uważa, że w czerwcu zacznie pierwsze cięcia. Rynek powoli zaczyna więc chyba wyceniać przyszłe osłabienie dolara przez niższe stopy.

Źródło: bankier.pl

IBM zwalnia. Powodem jest AI

IBM miał w ostatnich dniach złe wieści dla swoich pracowników. Zwalnia część personelu z działów marketingu i komunikacji. Nie wiadomo, ile ludzi zostanie bez etatu. Wiemy jednak, że wszystko wpisuje się w szerszą strategię spółki. Ta planuje skupić się na inwestowaniu w sztuczną inteligencję i zastępować żywych pracowników algorytmami i maszynami.

Wiele wskazuje jednak, że to dopiero początek pewnej rewolucji. W styczniu ubiegłego roku IBM ogłosił już, że planuje zwolnić 1,5 proc. pracowników zatrudnionych w oddziałach firmy na całym świecie. Z kolei James Kavanaugh, dyrektor finansowy IBM, sprecyzował w rozmowie z Bloombergiem, że redukcja dotknie ok. 3 900 osób. Jednocześnie firma będzie zatrudniać, ale w innych swoich działach.

Źródło: bankier.pl

Ważna zmiana w sieci Ethereum

Na koniec wróćmy do świata kryptowalut. 13 marca sieć Ethereum czeka kolejna ważna aktualizacja. Chodzi o Dencun. W efekcie procesu opłaty sieciowe w blockchainie mają spaść.

W praktyce Dencun ma zwiększyć możliwości sieci w kwestii przetwarzania obsługi danych z sieci L2 (layer 2, drugiej warstwy). Stanie się to dzięki wprowadzeniu nowej metody zwanej „blobs”, która ma pomóc w przechowywaniu danych transakcyjnych.

Źródło: elblog.pl

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut