Pod koniec maja informowaliśmy, że prędkość komputerów połączonych w sieć Bitcoin osiągnęła magiczny poziom 100 TH/s i zarazem przekroczyła łączną moc obliczeniową 500 najpotężniejszych superkomputerów na świecie. Od tamtego czasu, czyli w niecałe cztery miesiące moc sieci zwiększyła się aż 10-krotnie!
hashrate0913
Wczoraj tysiące komputerów  wykorzystywanych przez system Bitcoin połączonych w sieci P2P osiągnęo prędkość ponad jednego  petahasha na sekundę (1,000,000 GH/s). Dla porównania najszybszy superkomputer na świecie Tianhe-2 nie generuje nawet 1% mocy obliczeniowej Bitcoina.

Jest to zarazem najdroższa sieć na świecie. Przykładowo gdyby rządy Cypru, Tunezji, albo Gruzji chciały stworzyć sieć o porównywalnej mocy, która mogłaby zagrozić Bitcoinowi, musiałyby przeznaczyć sumę zbliżoną do łącznych wydatków które rocznie każde z tych państw przeznacza na obronę. A moc sieci stale rośnie i to w zatrważającym tempie! Zaskakujący rozrost sieci Bitcoin zapewnia coraz większe bezpieczeństwo.

Bitcoin jest ewenementem w skali światowej i zarazem ogromnym osiągnięciem dla gospodarki. Powstał on cztery lata temu, ale dopiero na początku tego roku nastąpił tak gwałtowny wzrost mocy obliczeniowej. Wszystko to za sprawą ASICów, czyli urządzeń które zostały zaprojektowane specjalnie w celu tworzenia sieci Bitcoin. Infrastruktura sieci jest niezwykle fascynująca, ponieważ to zwykli użytkownicy tworzą sieć udostępniając swoją moc obliczeniową.

diff

Komputery w sieci odpowiadają za autoryzację transakcji. Aby górnik odkrył kolejny blok transakcji, za który dostanie nagrodę 25 Bitcoinów, musi znaleźć odpowiedni hash. Znalezienie hashu jest kwestią prawdopodobieństwa. Oznacza to, że im więcej razy górnik będzie próbował go odgadnąć tym większe jest prawdopodobieństwo. Dlatego im lepszym sprzętem dysponuje, tym więcej Bitcoinów jest w stanie wykopać. Ale trudność wzrasta razem ze wzrostem mocy obliczeniowej sieci. Oznacza to, że koparki które jeszcze kilka miesięcy temu generowały duży dochód, obecnie generują coraz mniejszy. W sobotę trudność wzrosła do 112,628,549. W połowie sierpnia wynosiła 50,810,339, a w kwietniu było to tylko 8,974,296.

______________________________
Dla początkujących:

Ikonografia - Jak działa Bitcoin
Infografika – Jak działa Bitcoin

Poprzedni artykułPodsumowanie Tygodnia #06
Następny artykułNSA śledzi przepływ pieniądza
Założyciel serwisu, redaktor naczelny. Serwis ‘Bitcoinet’ założył w czasie studiów na University of Wolverhampton w Anglii. Posiada wykształcenie artystyczne w zakresie reklamy wizualnej i produkcji wideo. Właściciel firmy BitSky Multimedia, zawodowo zajmuje się marketingiem i produkcją wideo. Członek Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin. Członek założycielski Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii. Walutami cyfrowymi i technologią blockchain interesuje się od 2012 roku.

45 KOMENTARZE

 1. To, że sieć się rozrasta można zauważyć z kolei przeglądając kurs bitcoina. Od ostatniej bessy na tym rynku walutowym, kurs bitcoina według notowań http://aktualny.pl/bitcoin/ idzie cały czas w górę, przekładając się na co raz większe zainteresowaniem BTC przez nowe osoby, co z kolei prowadzi do rozrostu sieci. Ciekawi mnie jedynie co się stanie jak nie będzie już opłacalne kopanie nowych bitcoinów. Sieć zacznie się kurczyć?

 2. Ciekawe co by było gdyby dane dekodowane przez sieć komputerów Bitcoin były w rzeczywistości materiałami kryptograficznymi jakiejś agencji wywiadowczej która płacąc relatywnie niskie sumy pieniędzy zdobyła dostęp do ogromnej mocy obliczeniowej rozproszonej po całym świecie.

  • Bo to jest prawda. Nikt od tak nie robi takich rzeczy. To jest dekodowanie informacji na szeroką skalę. Te parę groszy wirtualnej kasy, to śmieciowe wynagrodzenie, za lwią przysługę.

  • Widzę, że wiedza na temat bitcoina jest mizerniutka w tym przypadku, proponuje dokształcić się, protokół jest jawny od początku trwania sieci, doskonale wiadomo na co idzie moc sieci, ale trzeba się tym zainteresować a nie trolować głupoty 🙂

 3. Jakie te asci ma osiągi? Ile ich trzeba wyprodukować by osiągnąć 1,000,000 GH/s. Rząd jak postawi fabryczkę to może je klepać bez końca, problem jest tylko z energią.

 4. Aż strach pomyśleć ile prądu bez potrzeby jest na to przepalane. Przecież te transakcje mógłby realizować jeden serwer. Spalony węgiel już się nie odnowi. Ludzkość to marnotrawna plaga.

  • Dokładnie, co więcej jest to najlepiej zabezpieczona sieć na świecie (lepiej niż wszystkie banki) a moc obliczeniowa jest używana do zabezpieczania sieci i wyłapywanie lewych transakcji. Co więcej ideą bitocina jest sieć rozproszona aby żaden rząd nie położył na tym łapy wiec jeden serwer byłby zaprzeczeniem tej idei i łatwo by było robić wałki na sieci albo manipulować kursem. Siedzę w bitkach od samego początku, przewaliłem je już w tysiącach, mogę tylko ostrzec aby teraz nie kupować maszyn (BFL-Monarch, KNC, BitFury, AcisBlade itd) bo na rynku pojawiła się bańka związana z ogromem wpuszczanych maszyn i żadna … UWAGA ŻADNA z tych maszyn się nie spłaci po tym kursie 400 zł jaki teraz mamy. Mam farmę 5TeraHashy i wiem co mówię. Lepiej poczekać do marca, kwietnia i skupić wyprzedawane maszyny bo rynek się załamie. Maszyna Avalon kupowana w maju za 100.000 zł teraz jest dostepna za 15.000 zł na ebay. Zarabiają tylko sprzedawcy sprzętu i duże farmy miningu ;))))

 5. Tylko jakoś nikt nie wyraźnie nie napisze, że moc obliczeniową tej sieci generują głównie wyspecjalizowane układy, których prawdopodobnie nie da się wykorzystać do innych celów, zatem porównywanie tego z superkomputerem jest bez sensu.

  • Marcin racja też o tym chciałem pisać, że porównywanie tego jest troszkę bez sensu, chociaż jakiś wyznacznik to jest i fajnie to wygląda.
   Sieć bitcoin jest 5 000 razy mocniejsza niż najpotężniejsze superkomputery 🙂
   Mimo wszystko prawda jest taka, że moc sieci i tak robi spore wrażenie i trudne byłoby przeprowadzenie ataku na tę sieć.

  • Czy trudno przeprowadzić atak to nie dokońca wiadomo. Ważniejsza jest redundancja, a sama wielkość sieci o niczym nie świadczy. Były przypadki dużych sieci (google oraz skype z tego co pamiętam), że wszystko się posypało bo część sieci padła, a reszta po prostu nie wytrzymała nadmiarowego obciążenia.

  • Mi nawet nie chodzi o bezpieczeństwo, bo co z tego, że sieć jest nie do złamania, jak nie możesz przesłać swoich pieniędzy nigdzie, bo nikt nie chce ci zweryfikować tej transakcji? Tak naprawdę to trzeba by przeprowadzić poważne badania nad niezawodnością tego systemu, a mam wrażenie, że póki co nie ma takowych. Zatem należy się cieszyć, że coś takiego powstało i się rozwija, ale oszczędności życia to bym na razie na btc nie zamieniał.

  • “jak nie możesz przesłać swoich pieniędzy nigdzie, bo nikt nie chce ci zweryfikować tej transakcji?”, mógłbyś rozwinąć?

   Bitcoin jest eksperymentem. Wyjątkowo udanym, ale to wciąż eksperyment i trzeba być tego świadomym. Nikomu bym nie polecił zainwestowania w Bitcoin oszczędności życia.

   Zawsze jak ktoś mnie pyta czy warto kupić Bitcoiny odpowiadam, żeby sam dowiedział się najpierw czym są i na jakiej zasadzie działają i odpowiedział sobie na to pytanie. Zwykle potem przybywa nowych użytkowników ; )

  • “Marcin, nie całkiem. Nie znam drugiej podobnej infrastruktury, a to porównanie pozwala zobrazować ogrom całej sieci.”

   No jak to? Wystarczy zsumować moc kompów grających w jakąś popularną grę w trybie on-line. Plus będzie taki, że GPU może realizować różne algorytmy, a ASIC tylko tępo liczy hasze.

  • Problem jest taki ze nikt nie jest w stanie powiedziec czy (chox to moze naiwne…) i w jakiej czesci ta moc obliczeniowa juz w tym momencie dostarczana jest przez maszyny pod kontrola rzadow…

  • bitcoiny na kartach graficznych są kopane procesorami strumieniowymi, czym więcej tym lepiej, stąd tak schodziły z rynku radeony a nvidia nie była kupowana, nie opłacało się.

 6. Daniel, chyba trzeba monitorować posty i wyrzucać wulgarne i głupie. Bitcoin to elita nie tylko technologiczna, ale i obyczajowo intelektualna.

  • “Bitcoin to elita nie tylko technologiczna, ale i obyczajowo intelektualna.”

   LOL. Podobnie jak posiadanie butów Nike jest oznaką zdrowego trybu życia.

 7. ieć bitcoin sama steruje trudnością obliczeń tak aby zawsze była to ekstremalnie wysoka wartość i możliwa do uzyskania tylko przez “górników” którzy dostają za to pieniądze – w tej chwili bitcoiny są “wykopywane” a z czasem górnicy będą dostawać bitcoiny za szybsze realizowanie – potwierdzanie transakcji.

  • Wpis powstał z myślą o stałych czytelnikach bloga, dlatego uznałem, że niektóre fakty są oczywiste.

   Bitcoin jest tworzony elektronicznie przez społeczność do której może dołączyć
   ktokolwiek. Proces wytwarzania Bitcoinów nazywa się miningiem (kopaniem), nie
   drukuje się ich w podobny sposób jak złotówki, euro, czy inne waluty. Są one
   generowane dzięki tysiącom ludzi na całym świecie. Udostępniają oni ogromną moc obliczeniową, używając programu który rozwiązuje zaawansowane problemy matematyczne (liczy hashe). Nazywa się ich górnikami.

  • Bardzo sensowny cel. Autoryzacja międzynarodowych płatności. Pomysł rewelacyjny i z tego co widać – już się przyjął.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.