Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin
25 października 2013 | 22:25

Niedawno Bitcoin osiągnął drugi historyczny szczyt, przekraczając granicę dwustu dolarów. Wczoraj z samego rana cena gwałtownie spadła. Poniżej zamieszczam trzy wykresy z największych giełd.

http://dc-charts.com/
Żródło: http://dc-charts.com/

Wczoraj cena spadła z 230 do 180 dolarów w zaledwie moment. Wysoka cena była spowodowana informacjami z Chin, w których Baidu ? ichniejszy odpowiednik Google ? zaczął akceptować Bitcoin. Strona ta jest według rankingu Alexa piątą najczęściej odwiedzaną stroną na świecie.

Inwestorzy w czasie rzeczywistym śledzą rynek na największych giełdach, najczęściej zadawanym pytaniem jest jednak czy cena będzie dalej spadać, czy kurs zaliczy kolejną górkę. Użytkownik forum bitcointalk o nicku eclipse81 napisał:

W dwudziestu minutach pomiędzy 1:10 i 1:35 EST zobaczyłem, że wartość moich Bitcoinów spadła o około 20% i potem wzrosła o 14%. Zrealizowałem ofertę sprzedaży przy 225 i odkupiłem je po 190 w 20 minut.

Obserwując szybkie odbicie ceny w górę widać jednak, że strach i niepewność jakie mogliśmy zaobserwować kiedy pękła kwietniowa bańka nie towarzyszą już użytkownikom w takim stopniu. Może to oznaczać, że coraz więcej ludzi rozumie istotę Bitcoina, przez co nabiera on na sile. Sir Bits-A-Lot napisał na twitterze:

Spokojnie panowie. To jest tylko 25% skok na goxie i 20% na bitstampie. Ledwo zauważyłem czterocalową świeczkę w dół na moim 27 calowym monitorze.

Z coraz większym zaniepokojeniem patrzę natomiast na to co dzieje się z polską giełdą ? Bitcurexem. Giełda ta jak widać po samym wykresie i komentarzach użytkowników tradycyjnie już ma problemy z działaniem w czasie kiedy na rynku zaczyna coś się dziać. Najbardziej uderza jednak brak informacji z ich strony. Na stronie głównej nie ma żadnego komunikatu, facebook który dla wielu jest pierwszym źródłem informacji, kiedy tylko coś się zaczyna dziać – milczy, żadnych maili w skrzynce. Chociaż nie. Dzisiaj na facebooku pojawił się wpis ?We work for you 24/7, really!?, co oznacza ?Pracujemy dla was 24/7, poważnie!?, podczas gdy na stronie z informacjami od administracji wyświetla się komunikat:

W celu poprawy wydajności, konieczne było przeprowadzenie doraźnych prac konserwacyjnych w serwisie PLN.BITCUREX.COM
Przelewy wychodzące które nie zostały wykonane dnia 24-10-2013, zostały anulowane, należy je ponownie zlecić.
Konieczne było również wyczyszczenie historii transakcji. Lista transakcji dostępna jest na życzenie dla każdego Użytkownika.
Adresy BTC do wpłat nie uległy zmianie (od ostatniej zmiany).
API transakcyjne zostało wyłączone do odwołania.
Do końca dnia 25-10-2013 serwis nie będzie pobierał opłaty za transakcje BID oraz ASK.

Bitkantor - Demo
Bitkantor – Demo

Nie boję się, że stracę środki które przesyłam na giełdę, mam powody, żeby im ufać. Zawsze byłem zadowolony i ich usług, a ich problemy z działaniem w czasie kiedy rynek jest pobudzony niezbyt mnie dotyczą, ponieważ na co dzień handluję na BTC-E. Wydaje mi się jednak, że Bitcurex spoczął na laurach. Nie dba należycie o klienta, a o zmianach więcej się słyszy niż widzi. Tymczasem pojawia się w Polsce konkurencja w postaci dwóch nowych giełd ? bidextreme i bitkantor (która niedługo zostanie otwarta, ale już w tej chwili można założyć tam konto demo, na którym na starcie dostaniemy określone środki w złotówkach i Bitcoinach, którymi można obracać ucząc się działania giełdy). Obie te giełdy mają swojego rodzaju przewagę, ponieważ zdecydowały się wprowadzić również Litecoiny.

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut