Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Kryptowaluta Facebooka staje się faktem. Podsumowanie tygodnia #268

Tematem numer jeden minionego tygodnia była oczywiście kryptowaluta Facebooka. To jej więc poświęcimy dziś sporo miejsca.

25 czerwca 2019 | 09:18

Tematem numer jeden minionego tygodnia była oczywiście kryptowaluta Facebooka. To jej więc poświęcimy dziś sporo miejsca.

Kryptowaluta Facebooka – LibraCoin

W końcu to, o czym plotkowano od dawna, stało się faktem. Facebook przyznał, że wyemituje własną kryptowalutę. Będzie ona nosiła nazwę Libra. Projektem ma zarządzać Stowarzyszenie Libra, w skład którego ma wejść docelowo 100 firm. Dziś tych ostatnich jest tylko 28 (łącznie z samym Facebookiem), m.in. Visa czy MasterCard.

Projekt opisał na Facebooku Mark Zuckerberg:

„Misją Libry jest stworzenie prostej globalnej infrastruktury finansowej dla ludzi z całego świata. [Projekt] napędza technologia blockchain, a jego uruchomienie zaplanowano na 2020 rok.

Możliwość korzystania z mobilnych płatności może mieć istotny, pozytywny wpływ na życie ludzi, ponieważ nie musisz zawsze mieć przy sobie gotówki (…). Jest to szczególnie ważne dla osób, które nie mają dostępu do tradycyjnych banków lub usług finansowych. Obecnie jest około miliarda ludzi, którzy nie mają konta bankowego, jednak posiadają telefon komórkowy. Dążymy do tego, aby każdy mógł łatwo wysyłać i odbierać pieniądze, tak jak używasz naszych aplikacji do natychmiastowego udostępniania wiadomości i zdjęć.”

Pomysł spotkał się też z krytyką. Gubernator Banku Anglii Mark Carney przyznał, że sam jest otwarty na nowinki technologiczne, ale w tym wypadku sugeruje dokładne zbadanie sprawy. Podobnego zdania jest Fed.

Projekt chcą też dokładnie zbadać politycy zarówno z obozu Demokratów jak i Republikanów w USA. Państwa G7 z kolei utworzyły grupę zadaniową, której zadaniem ma być zbadanie rynku kryptowalut.

LibraCoin jest też krytykowany w światku cyfrowych walut. Joseph Lubin, współzałożyciel Ethereum, uważa, że projekt nie jest w istocie zdecentralizowany.

Litecoin z własną kartą płatniczą

Litecoin Foundation ma stworzyć własną kartę płatniczą. Będzie to wkrótce możliwe, dzięki współpracy z Bibox Exchange i blockchainową firmą Ternio. 

Bibox Exchange ma być depozytariuszem funduszy użytkowników. Ternio będzie odpowiedzialne za budowanie dedykowanej platformy. Z kolei Litecoin Foundation i Bibox Exchange zintegrują kartę z portfelem LoafWallet Bibox Exchange i oficjalnym portfelem Litecoina.

„Jest to dla nas ekscytujące partnerstwo, ponieważ przyczynia się do realizacji misji Litecoin Foundation polegającej na tworzeniu większej liczby przypadków wykorzystania litecoina w codziennym życiu. Wykorzystanie platformy BlockCard Ternio z silnikiem giełdy Bibox daje posiadaczom litecoinów niezrównany dostęp do korzystania z LTC u handlowców na całym świecie”

-uważa fundacja.

Rosja otwiera się ponownie na kryptowaluty

W zeszłym roku Rosja zakazała przeprowadzania na terenie jej kraju transakcji handlowych za pomocą kryptowalut. Teraz zakaz ma być cofnięty. Wiceminister finansów Aleksiej Moisejew przyznał mediom, że resort bierze pod uwagę zmianę tej polityki. Władze kraju ogólnie mają uregulować rynek cyfrowych aktywów za pomocą ustawy „On Digital Financial Assets” (DFA). Ponadto mają też zająć się ICO przy tworzeniu ustawy dot. finansowania społecznościowego.

PKO BP chce wsperać polskie startupy

Let’s Fintech with PKO Bank Polski to inicjatywa polskiego banku, która ma na celu współpracę ze startupami z obszaru fintech. Bank poszukuje firm z rynku fintech, w tym blockchaina, tokenizacji, ICO i kryptowalut.

„Pierwszym krokiem do nawiązania współpracy z nami jest wysłanie zgłoszenia przez formularz dostępny na stronie. W przeciągu miesiąca otrzymasz od nas informację zwrotną – jeśli będziemy zainteresowani zaprosimy Cię na spotkanie do Banku. Jeśli okaże się, że mamy wspólne cele, określimy w Banku właściciela biznesowego i ustalimy plan współpracy. Niezależnie od możliwości współpracy biznesowej, Twoje zgłoszenie będzie analizowane przez nasz zespół CVC, który może rozważać inwestycję”

– tłumaczy PKO Bank Polski na stronie Let’s Fintech.

 

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut