Reklama:

Ekonomia. Krótka historia

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Jakie zmiany przynosi wersja 0.9.0 protokołu?

Wersja 0.9.0 protokołu Bitcoin wprowadza kluczowe zmiany, eliminuje błędy i podatności. Nowa nazwa - Bitcoin Core, prośby o płatności, nowa zakładka odbioru monet, zmniejszone opłaty transakcyjne i możliwość kontroli monet przez użytkowników. Aktualizacja wprowadza także ulepszenia interfejsu. Szczegóły na stronie bitcoin.org.

20 marca 2014 | 23:14

Wersja 0.9.0 protokołu przynosi kilka bardzo ważnych zmian, zostało także wyeliminowanych kilka błędów i podatności takich jak znana od 2011 roku Transaction Malleability o której zrobiło się bardzo głośno za sprawą Mt.Goxa pomimo, że nie miała ona dużego wpływu na działanie sieci.

Co dokładnie się zmieniło? Tutaj znajdziecie pełną listę zmian, a oto te najciekawsze:

Rebranding

Z początku działania Bitcoina wszyscy używali jednego oprogramowania, ale z czasem kiedy łańcuch bloków zaczął ważyć coraz więcej powstały lekkie alternatywy. Musimy rozróżniać sieć Bitcoin od oprogramowania Bitcoin. Do tej pory mówiąc Bitcoin mogliśmy mieć na myśli oprogramowanie, sieć, protokół i kryptowalutę.

Z tego powodu nowa wersja oprogramowania zmieniła nazwę na Bitcoin Core (ang. rdzeń, źródło), co podkreśla istotę oprogramowania. Opisuje to także stronę w którą będzie podążał projekt Bitcoin. Oprogramowanie będzie 'rdzeniem’ i w gruncie rzeczy mniejsza część użytkowników będzie z niego bezpośrednio korzystała. Jak zaznaczają deweloperzy

W kolejnych wersjach funkcjonalności nie związane z rdzeniem (takie jak portfel) będą rozdzielone na inne projekty, w celu zachowania niezależnej współpracy i cykli publikacji.

Użytkownicy będą mieli okazję zauważyć szybszy interfejs graficzny użytkownika (GUI), który został poddany optymalizacjom.

Prośby o płatności

Prośby o płatności są rodzajem Bitcoinowych faktur. Zostały już wcześniej przedstawione (BIP 70) w celu rozwiązania ograniczeń Bitcoinowych URI i zapewnienie bezpieczniejszych i elastyczniejszych płatności. Przykładowo sprzedawca automatycznie dostanie adres zwrotu, żeby mógł oddać Bitcoiny kiedy coś pójdzie nie tak. Prośby o płatności mogą również zostać podpisane kryptograficznie dla pewności, że płatność zostanie wysłana do właściwego adresata. Prośba o zapłatę może zostać wysłana przez stronę, albo poprzez e-mail, a po otwarciu i weryfikacji prośby wyświetli się taka wiadomość:

Jest to całkowita nowość i z pewnością zostanie ona ulepszona w kolejnych wersjach protokołu. Sprzedawcom zaleca się zacząć używać próśb o zapłatę tak szybko jak to możliwe. Inne portfele, oraz agregatory płatności takie jak BitPay już wspierają tę funkcję.

Nowa zakładka odbioru monet

Umożliwia ona stworzenie prośby o zapłatę. Można zaznaczyć o jaką część Bitcoina się ubiegamy, oraz dołączyć krótką wiadomość, ale nie musimy tego robić. Pod koniec automatycznie wyświetli się kod QR i Bitcoin URI. Można je w prosty sposób skopiować.

Opłata transakcyjna i mining

Opłata za przekazanie wynagrodzenia przez górnika jest teraz o 10 Satoshich mniejsza i wynosi 0.00001 BTC za kilobajt. Standardowa minimalna opłata transakcyjna pozostaje na poziomie 0.0001 BTC za kilobajt.

Odnośnie miningu, to w kodzie protokołu znalazły się następujące zmiany (które mogą być dostosowywane):

  • Zmiana standardowego maksymalnego rozmiaru bloku/priorytetu (blockmaxsize/prioritysize) do 750K/50K
  • ?getblocktemplate? nie wymaga już klucza do stworzenia szablonu bloku
  • Zmieniona polityka odnośnie opłat transakcyjnych

Kontrola monet

Jest to opcja skierowana dla bardziej zaawansowanych użytkowników, która daje manualną kontrolę nad monetami. Za każdym razem kiedy otrzymujesz Bitcoiny nowe nieużyte 'wyjście’ jest dodane do portfela. Te 'wyjścia’ – monety – są niezbędne przy płatnościach wychodzących. Normalnie wyjścia te są wybierane automatycznie, ale w nowej wersji protokołu pojawiła się możliwość wyboru takiego wyjścia. Opcja ta pozwala na zwiększenie prywatności. Standardowo jest ona wyłączona i należy ją aktywować w opcjach.

Ponadto portfel ma kilka innych nowych opcji, pojawiła się 64 bitowa wersja na Windows, zostało zniesione wsparcie dla starszych Maców, zostało naprawionych sporo podatności i zostały wprowadzone ulepszenia w kwestiach czysto technicznych. Wciąż nie pojawiła się jednak możliwość dołączenia krótkiej wiadomości do transakcji.

Kod można pobrać tutaj: https://bitcoin.org/bin/0.9.0/, każdy może go przejrzeć w poszukiwaniu błędów, a jeśli takie znajdzie to należy je zgłosić tutaj: https://github.com/bitcoin/bitcoin/issues

Wizualizacja rozwoju protokołu:

Reklama:

Quark