Reklama

Quark

Jaka będzie cena Bitcoina? Informacje Tygodnia #230

Czy przestrzeń Blockchain zbliża się do punktu, w którym widać sufit? CEO Binance: kryptowaluty absolutnie rozwiną się 1000x i więcej razy!

18 września 2018 | 09:22

Ostatnie dni stały pod znakiem przyszłej ceny BTC i innych kryptowalut. Vitalik Buterin, twórca Ethereum, stwierdził w wywiadzie dla Bloomberga, że to już koniec baniek („1000% wzrostów”) na kryptowalutach. Jego zdaniem technologia Blockchain i waluty cyfrowe na tyle mocno weszły już do powszechnej świadomości, że niemożliwe są dalsze tak ogromne wzrosty, jak miało to miejsce dotychczas.

Przestrzeń Blockchain zbliża się do punktu, w którym widać sufit… Jeśli porozmawiasz ze średnio wykształconą osobą, prawdopodobnie dowiesz się, że słyszała ona o sieci bloków przynajmniej raz. Nie ma szans na kolejny 1000-krotny wzrost w czymkolwiek w tej branży.” – twierdzi Vitalik.

Buterin nie czekał długo na odpowiedź. W mediach społecznościowych jego sceptycyzm został różnie przyjęty przez inwestorów. Z bardziej znanych person wypowiedział się m.in. Changpeng Zhao, CEO Binance, który patrzy na tą kwestię w zupełnie inny sposób.

Wciąż się z tym nie zgadzam – mówi CZ – Powiem tak: kryptowaluty absolutnie rozwiną się 1000x i więcej razy! Tylko osiągnięcie pułapu rynkowego w USD da im wartość zbliżoną do 1000x, a rynek instrumentów pochodnych jest o wiele większy.

W podobny sposób na sprawę patrzy inwestor Tim Draper:

„Myślę, że będzie to miało taki transformujący wpływ na branże, których nawet nie wyobrażaliśmy sobie, by można było przekształcić. Internet podążał za dziedzinami, które były rynkami o wartości 10-100 miliardów dolarów, kryptowaluty pójdą za bilionowymi rynkami – są to finanse, opieka zdrowotna i ubezpieczenia, bankowość i bankowość inwestycyjna oraz rządy. ”

Draper uważa, że za 15 lat kapitalizacja rynku wyniesie 80 bilionów USD.

Jeszcze inaczej na sprawę patrzy Mohamed El-Erian, główny doradca Allianz. Jest zdanie, że „będziemy świadkami bardziej powszechnego przyjęcia technologii Blockchain i technologii pokrewnych, zarówno przez sektor prywatny, jak i publiczny.” Tyle, że jednocześnie on nie wierzy już w nowe ATH BTC. I komu tu wierzyć?

Najgorsze za nami!

Pozostając jeszcze w kwestii cen kryptowalut (ale już kończąc temat), wspomnimy o ostatniej wypowiedzi Mike’a Novogratza, założyciela i dyrektora generalnego firmy zajmującej się inwestowaniem w kryptowaluty, Galaxy Digital Capital Management. Przyznał on, że jego zdaniem dno na wykresie cenowym na rynku BTC jest już za nami. Czyli najgorsze nami?

Europejski Bank Centralny nie chce własnej cyfrowej waluty

Szef EBC Mario Draghi nie widzi potrzeby emisji waluty cyfrowej jego instytucji. Powód? Według badań EBC Europejczycy nadal głównie płacą gotówką. Niecałe 20% transakcji to kwestia użycia kart a trochę ponad 2% innych instrumentów. Ponadto władze EBC nie wierzą jeszcze w rozproszone technologie, więc obawiają się postawić na nie pod kątem stworzenia własnej e-waluty.

Indie: kryptowaluty to nie pieniądze

Pozostajemy w kręgu sceptycyzmu instytucji rządowych względem walut cyfrowych. Bank Rezerw Indii (RBI) stwierdził w środę, że Bitcoin nie może być w świetle obecnego prawa uznawany za pełnoprawny pieniądz.

W Indiach od paru miesięcy toczy się prawdziwa walka o przyszłość kryptowalut. W kwietniu bank centralny wymusił na bankach komercyjnych zaprzestanie współpracy z giełdami kryptowalutowymi. W odpowiedzi Kali Digital Ecosystems, czyli firma, która planowała uruchomić nową giełdę, przygotowała petycję do RBI w tej sprawie. Kali uważa nakaz za “arbitralny i niekonstytucyjny”.

Co jednak dziwi, władze Indii planują prowadzenie badań nad Blockchain i narodową e-walutę.

Młodzi chcą inwestować w kryptowaluty

Firma Circle opublikowała raport „The Future of Investing Survey” dotyczący zainteresowania kryptowalutami. W badaniu wzięło udział ponad 3000 osób z pokolenia millenialsów (18-35 lat), pokolenia X (36-51 lat) oraz baby boomers (52-70 lat) w Stanach Zjednoczonych.

Aż 18% mężczyzn z pokolenia millenialsów deklaruje chęć inwestycji w kryptowaluty na przestrzeni roku. Dla porównania, wśród ich rówieśniczek jest „jedynie” 7%. Wśród baby boomers odsetek ten jest dziesięciokrotnie mniejszy. Z badań wynika też, że wśród pokolenia millenialsów aż 42% mężczyzn i 27% kobiet deklaruje to, że chce inwestować agresywniej. W przypadku pokolenia X liczby te spadają do 34% mężczyzn oraz 19% kobiet a pokolenia baby boomers już do 16% mężczyzn i 9% kobiet.

Malta uregulowała rynek BTC

11 września Joseph Cuschieri, dyrektor generalny  Urzędu ds. Usług Finansowych (MFSA) Malty przyznał, że trzy ustawy, które mają uregulować kryptowaluty, wejdą ostatecznie w życie 1 listopada 2018 r. Przepisy zostały już przegłosowane przez parlament, więc teraz ich wejście w życie jest już formalnością.

W USA powstało kolejne stowarzyszenie dot. kryptowalut

Amerykańskie firmy z rynku kryptowalut i Blockchain ogłosiły, że ​tworzą Blockchain Association. Stowarzyszenie ma być pierwszą grupę lobbingową, której celem ma być reprezentowanie branży sieci bloków w stanie Washington. Na razie grupa organizacja składa się z giełdy kryptowalut Coinbase, start-upu Protocol Labs, Digital Currency Group i Polychain Capital.

Nie jest to pierwsza okołopolityczna i lobbingowa grupa. W lipcu samo Coinbase założyło komitet ds. politycznych (PAC). Celem jest zbieranie środków na popieranie konkretnych kandydatów w wyborach w USA.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut