Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut
9 kwietnia 2014 | 12:04

W dniach 7-8 kwietnia odbyło się w Nowojorskim Javits Convention Centre kolejne już spotkanie entuzjastów i profesjonalistów ze świata Bitcoin. ?Inside Bitcoins? zgodnie z oczekiwianiami przyciągnęło setki gości, a wśród przemawiających znalazło się według zapowiedzi 80 ekspertów i biznesowych pionierów. Nie powinien już nikogo dziwić też fakt, że pierwszym z tematów wspomniany na oficjalnej stronie wydarzenia został ten dotyczący podejścia Waszyngtonu do kryptowalut.

Temat ściśle związany z powyższym został też poruszony przez przewodniczącego Circle Internet Financial Jeremiego Allaire, który w swojej mowie inauguracyjnej przedstawił plan dalszego wyprowadzania Bitcoina z ?dzikiego zachodu?, gdzie miał on swoje początki. Jako alternatywę zaproponował- również nic nowego- utworzenie atmosfery przejrzystości i mainstreamowego bezpieczeństwa. O ile na konferencji mogło obejść się bez wysłowionego sprzeciwu wobec słów Allaire, The Wall Street Journal donosi, że przez przynajmniej jednemu uczestnikowi konferencji ruch ?uwiarygadniający? kojarzy się jedynie z przejęciem wolnościowo nastawionego projektu przez ?prawników i bankierów?. Wspomniana osoba miała też wprawdzie trudniejsze do uzasadnienia zastrzeżenia do określonych agencji prasowych obecnych na spotkaniu ( jak np. The Wall Street Journal), ale jej opinii na ten temat nie należy ignorować. Stanowi ona wyraz sprzeciwu Bitcoinowego ?grass roots? wobec wciąż formującego się establishmentu branży. Allaire argumentował swój pogląd przywołując rozwój Internetu, który ruszył z kopyta w roku 1994 i zapewniając, że dzięki regulacjom Bitcoin może powtórzyć ten sukces. Najważniejszym elementem dalszego postępu w świecie Bitcoin jest umożliwienie organom rządowym identyfikację osób wykonujących transakcje oraz eliminację oszustów- goście konferencji zareagowali na Tweeterze sugerując, że anonimowość jest nieodłączną częścią projektu.

Nie pomogło zapewnienie, że dotychczasowy rozwój umożliwiony został przez nawiązanie przez giełdy współpracy z bankami, które w obecnym momencie wciąż nie ufają kryptowalucie całkowicie. Zaufanie to może zaś pochodzić tylko od rządu, któremu anonimowość się wyraźnie nie podoba.  Wciąż jednak, mimo najlepszych chęci zwolenników ?przejrzystości?, licencje umożliwiające legalne przesyłanie wirtualnych walut wciąż są w obecnej w fazie wczesnego rozwoju, a fakt pozostawania regulatorów w tyle za innowacjami zdaniem Jacoba S. Fabera z Perkins Coie wyraźnie spowalnia rozwój projektu.

Drugiego dnia konferecji Prokurator Generalny USA Eric Holder nie wydawał się przekonany dobrymi chęciami establishmentu Bitcoin i powiedział zeznając przed Komisją Sądowniczą Izby Reprezentantów, że jego zdaniem ?bitcoinowi? kryminaliści rzucają wyzwanie wymiarowi sprawiedliwości.

Inne wiadomości z konferencji tradycyjnie dotyczyły technologii związanej np. z ?Bitcoinami w chmurze? (Bitcoin in the Cloud) oraz stanu środowiska startup związanego z kryptowalutą. Pomimo problemów wciąż wiszących nad systemem Bitcoin, na konferencję zaproszeni zostali wszelkiej maści przedsiębiorcy, finansiści oraz przedstawiciele instytucji bankowych, a na wszelkie pytania gości gotowy był odpowiedzieć ekspert zasiadający w Bitcoin Basics Booth (budka poświęcona podstawom Bitcoina). Można się tam było dowiedzieć np. jak założyć swój pierwszy portfel i dokonywać płatności. Duże zainteresowanie wzbudziła także karta Cryptex, której prezentację można zobaczyć na filmiku poniżej:

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut