Reklama:

Ekonomia. Krótka historia

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Infoshare2020: Cyberbezpieczeństwo i bezpieczeństwo informacji – wywiad z Adamem Haertlé

Wywiad o bezpieczeństwie informacji, cyberbezpieczeństwie oraz zagrożeniach, z jakimi spotykamy się w nowej rzeczywistości....

28 września 2020 | 17:12

W wywiadzie dla Cyfrowej Ekonomii Adam Haertlé – redaktor naczelny serwisu Zaufana Trzecia Strona opowiadał głównie o bezpieczeństwie informacji, cyberbezpieczeństwie oraz zagrożeniach, z jakimi spotykamy się w nowej rzeczywistości. 

Bezpieczeństwo informacji 

Adam Haertlé wypowiedział się na temat bezpieczeństwa informacji, zarówno firm jak i osób prywatnych. Opowiadał o popełnianych błędach i brakach w infrastrukturze. 

Ja zawsze ubolewam, że tak mało uczymy się na błędach, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa informacji. To bardzo ważne, żeby móc studiować błędy, które popełnił ktoś inny żeby nie popełnić ich potem samemu.

Podkreślał, że o ile osoby fizyczne jeszcze do takich błędów się przyznają, to firmy bardzo niechętnie. Zwrócił uwagę, że jest bardzo niewiele firm, organizacji, które kiedykolwiek przyznały się do tego, że ktoś do nich się włamał, ukradł dane albo w jakiś inny sposób uszkodził ich systemy.

Kryptowaluty, a bezpieczeństwo 

Adam Haertlé wypowiedział się również na temat kryptowalut. Opowiadał, że kiedyś sam był ich posiadaczem. 

Wiem, że w środowisku forum miłośników kryptowalut mam opinię przeciwnika i wroga kryptowalut. Jednak tak naprawdę są mi obojętne. Dzisiaj żadnych nie posiadam, więc nie mam żadnego interesu ani chwalić ani ganić.

Rozmówca podkreślił, że patrząc na działania cyberprzestępców, można stwierdzić, że kryptowaluty są popularnym narzędziem w przestępczym świecie, a przestępcy korzystają przede wszystkim z atrybutów jakimi są, w pewnym stopniu w zależności oczywiście od waluty, jej anonimowość czy też łatwość obrotu. Adam Haertlé zwrócił również uwagę, że wiele biznesów kryptowalutowych ma nikłe doświadczenie w zabezpieczaniu swojej infrastruktury oraz że posiadanie kryptowalut jest po prostu dosyć ryzykowne. Przestępcy bowiem o tym wiedzą i wykorzystują tą wiedzę, aby te kryptowaluty kraść od tych, którzy nie potrafią ich wystarczająco zabezpieczyć.

Reklama:

Quark