Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Inflacja spada, ale zbyt wolno. Bitcoin przebija 50 000 USD. Podsumowanie tygodnia #508

14 lutego 2024 | 10:03

To podsumowanie zaczynamy od niepokojącej informacji z USA.

Inflacja spada, ale wolno

Inflacja konsumencka w USA spada. To dobra wiadomość. Zła jest taka, że dość wolno. W styczniu 2024 r. wyniosła 3,1% (spadek z 3,4% z grudnia 2023 r.). Inflacja bazowa wyniosła 3,9%, czyli tyle samo co miesiąc wcześniej.

Powyższe dane nie powinny mocno martwić. Utwierdzają jednak w przekonaniu, że do cięć stóp proc. w USA dojdzie nie w marcu, ale później.

Źródło: washingtonpost.com

Bitcoin drożeje

Z kolei bitcoin drożeje. Przebił w poniedziałek poziom 50 000 USD. Obecnie kosztuje ok. 49 500 USD. Powodem są ETF-y BTC, które to skupują z rynku spore ilości coinów. Zmniejszają tym podaż BTC na giełdach. Do tego w kwietniu w sieci bitcoina zajdzie halving, który zwyczajowo rozpoczynał mocniejszą hossę.

Źródło: Coin Market Cap

AI może uratować życie

Sztuczna inteligencja może wkrótce uratować komuś życie. Chodzi o system AI, który stworzono w Montrealu. Dokładnie: na stacji metra. Jest oparty na około 2 tys. kamer monitoringu. Stoi za nim Société de transport de Montréal (STM – montrealska spółka transportu publicznego) oraz Centrum interwencji w przypadkach samobójstw (Center for Suicide Intervention – CRISE).

AI ma na bazie danych z kamer analizować, czy ktoś na stacji metra nie jest szczególnie zdenerwowany i nie zachowuje się jak potencjalny samobójca. Sztuczna inteligencja została nauczona, jak rozpoznawać takie osoby na bazie informacji, jakie podają psycholodzy.

Profesor Wassim Bouachir z Uniwersytetu TÉLUQ twierdzi, że samobójcy zachowują się w charakterystyczny sposób.

Osoby, które spędzają wiele czasu wpatrując się w głąb tunelu, osoby, które podchodzą do skraju peronu, lub często przekraczające żółtą linię, także takie osoby, które pozwalają odjechać wielu pociągom – to wszystko wskazówki, które mogą zapowiadać próbę samobójstwa – wyliczył.

Źródło: WNP

Disney tworzy metaverse

Disney nawiązał współpracę z Epic Games. Owocem kooperacji ma być metaverse tej pierwszej marki.

Bob Iger, dyrektor generalny Disney’a, podał, że nowa inicjatywa to “największe w historii wejście Disney’a w świat gier i oferuje znaczne możliwości rozwoju i ekspansji”.

Nie możemy się doczekać, aż fani będą mogli poznać historie i światy Disney’a, które kochają, w nowy, przełomowy sposób – dodał.

W projekcie nie zostaną wykorzystane tylko postaci z kreskówek, ale też z innych marek spółki: Star Wars, Pixara, Marvela czy Avatara.

Źródło: thewaltdisneycompany.com

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut