Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin
3 października 2013 | 16:15

Dziś z rana zostało zhakowane największe forum społeczności Bitcoina – bitcointalk. Do ataku przyznała się grupa ?The Hole Seekers?, która najprawdopodobniej w ten sposób chciała wyrazić swoje niezadowolenie związane z zamknięciem Silk Roadu. Wydarzenie nie miało wpływu na kurs Bitcoina, który jak widać poniżej aktualnie delikatnie odbija się w górę.kurs

Prawdopodobnie atakujący zdobyli dostęp do bazy danych serwisu. Według administratora bitcointalk.org, powstały kopie zapasowe przechowywane teraz przez kilka różnych osób. Na wszelki wypadek, doradza się zmianę hasła każdemu, kto używał tego samego hasła w innych serwisach. Hasła są jednak dobrze zabezpieczone (Funkcje skrótu SHA-2), a javascript, którym posłużyli się atakujący wydaje się wobec tych akurat zabezpieczeń nieszkodliwy. Ataku dokonano za pośrednictwem pola wiadomości ($modSettings[’news’])- wprowadzono do niego linię kodu, która nie została odnotowana w dzienniku. Aktualizacja została wykonana bez ingerencji w konto administratora, a na tego, kto wpadnie na to, jak się to udało czeka nagroda w wysokości 50BTC. Na podstawie informacji zawartych we wspomnianym Javascripcie można wnioskować, że powodem ataku było niezadowolenie ?The Hole Seekers? z zamknięcia Silk Road.

9f98e7eb3289c21fbcbc05c26a865a34

Bliskie sąsiedztwo incydentów sugeruje też potencjalny zamiar zaszkodzenia reputacji kryptowaluty w oczach opinii publicznej. Pojawiająca się na ekranie informacja spreparowana przez hakerów potwierdza tą wersję:

Hello Friend, Bitcoin has been seized by the FBI for being illegal

Inne podejście obecne na forach (Reddit, gdzie na razie udali się niektórzy użytkownicy Bitcointalk.org) przejawia się w stwierdzeniu, że bardzo dziwnym byłoby, gdyby strona wróciła do funkcjonowania jednocześnie z rządem USA. Ten, jak wiadomo również jest obecnie ?down?. Nie da się też przeoczyć zarzutów wobec administratorów – zdaniem niektórych nie wykorzystali oni odpowiednio pieniędzy z dotacji oraz czasu, żeby odpowiednio zabezpieczyć serwis.

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut