Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

FED podnosi stopy, Chiny idą w metaverse, Binance obchodziła sankcje? Podsumowanie tygodnia #468

9 maja 2023 | 17:30

Choć w tym cyklu zajmujemy się najczęściej sprawami związanymi z nowoczesną gospodarką, nie sposób nie rozpocząć od ostatniej decyzji Fedu.

Rezerwa Federalna podniosła stopy proc. po raz ostatni?

W ostatnich dniach niemal cały świat finansów czekał na decyzję Fedu. Bank centralny USA musiał podjąć decyzję o tym, czy podnieść stopy procentowe. Okazało się, że po raz kolejny te ostatnie podwyższono, ale tylko o 25 punktów bazowych. To mało, co mogło ucieszyć inwestorów. Do tego w komunikacie, jaki podsumowywał decyzję władz monetarnych, nie wskazano na potrzebę kolejnego podniesienia stóp (zapisy takie znajdowały się w poprzednich takich komunikatach). Można uznać, że to zapowiedź zakończenia cyklu podwyżek i powolnego obniżania stóp. Czy jednak na pewno?

Niedługo potem opublikowano nowy raport dot. rynku pracy. Okazało się, że bezrobocie jest rekordowo niskie (tak dobrze nie było od lat 50.!). To dobra wiadomość dla pracujących Amerykanów, ale zła dla Fedu. Silny rynek pracy oznacza, że inflacja może nadal rosnąć. Co w tej sytuacji zrobi Rezerwa Federalna? Może oczywiście nadal podwyższać stopy proc. o 25 pb. I – prawdę powiedziawszy – powyższe dane pokazują, że ma do tego przestrzeń. Tyle że w tle trwa kryzys bankowy. Tydzień temu pisaliśmy o upadku First Republic Bank, kolejnego banku w USA. To już nie żółte, ale czerwone światło dla zmian stóp procentowych. Innymi słowy, Fed stoi przed poważną decyzją: ryzykować wyższą inflacją czy upadkami dalszych banków. Jaką decyzję podejmie? Obecnie nie znamy odpowiedzi.

Źródło: BBC

AI okazuje się generatorem fake newsów

NewsGuard to organizacja badająca fake newsy w sieci. Teraz opublikowała nowy raport, który podsumował to, jak w ostatnich miesiącach istnienie programów typu ChatGTP wpłynęło na rynek portali, które dystrybuują fake newsy. Organizacja zauważyła 49 stron internetowych z treściami tworzonymi przez AI. Większość z nich sklasyfikowano jako niebezpieczne i siejące dezinformację.

Ciekawym przykładem jest celebritiesdeaths.com. To portal, który informuje o śmierci znanych osób. W ostatnim czasie opublikował newsa o zgodnie Joe Bidena. Prezydent USA miał ponoć umrzeć we śnie, a jego obowiązki przejęła Kamala Harris. Oczywiście to, że to fake news, łatwo sprawdzić. Co jednak w sytuacji, gdyby w internecie na popularności zyskała cała sieć takich portali? Wtedy nie trudno już o spory zamęt społeczny i zawirowania w stosunkach międzynarodowych. Jak widać, narzędzia związane z AI niosą za sobą szansę, ale też niemałe zagrożenia.

Źródło: newsguardtech.com

Binance znów ma problemy prawne?

Zajrzyjmy jeszcze na rynek kryptowalut. Tu ponownie głośno jest o Binance. Działalność giełdy pod lupę bierze Departament Sprawiedliwości USA. Powód? Firma świadczyła ponoć usługi Rosjanom. Problem w tym, że w związku z sankcjami, jakie Amerykanie nałożyli na Rosję w związku z atakiem tego kraju na Ukrainie, Binance nie mogło tego robić. Okazuje się, że spółka CZ obchodziła ban i umożliwiała obywatelom Rosji handel kryptowalutami na swojej platformie. 

Źródło: Coindesk

Chiny nie rezygnują z metaverse

Chiński fundusz inwestycyjny o wartości 22 mln USD skoncentruje się na projektach budowanych w metaverse. Henan Cultural Tourism Investment Group ogłosiło właśnie uruchomienie funduszu inwestycyjnego typu private equity, który ma wspierać projekty, jakie będą powstawały w metawersum. Państwowa grupa inwestycyjna ujawniła to podczas wydarzenia, które odbyło się w dystrykcie Jianxi z udziałem kilku przedstawicieli branży. Zgodnie z komunikatem prasowym celem funduszu jest promowanie chińskiej kultury i turystyki przy użyciu innowacyjnych technologii, takich jak wirtualna rzeczywistość i właśnie metaverse.

Źródło: Coingeek

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut