Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin
3 października 2013 | 16:53

Ostatnie wydarzenia pokazały, że Bitcoin znacznie się umocnił przez ostatnie kilka miesięcy. Co prawda reakcja na zamknięcie Silk Roadu była natychmiastowa, ale w gruncie rzeczy cała sytuacja może wpłynąć bardzo pozytywnie na dalsze losy wirtualnej waluty. Pojawiają się nawet głosy, że to jest najlepsze co mogło się przytrafić Bitcoinowi. Ale zacznijmy od początku.

Polecamy też: Federalni Przejmują Silk Road!

Zamknięcie Silk Roadu nie pozostało bez wpływu na Bitcoin. Kiedy tylko informacja zaczęła obiegać świat cena automatycznie spadła o 40 dolarów, ale następnie szybko wróciła do pierwotnego poziomu, po czym nastąpił kolejny dołek. Aktualnie kurs się stabilizuje, co widać na poniższym wykresie. Sytuację podgrzewa fakt, że największe forum społeczności Bitcoin – Bitcointalk zostało zhakowane. Forum jeszcze przez jakiś czas pozostanie nieaktywne. Prawdopodobnie przyczyną ataku było niezadowolenie związane z zamknięciem Silk Roadu, ale społeczność przyjęła tą informację bez większego entuzjazmu i jak widać na załączonym wykresie nie miało to większego wpływu na cenę.

chart

Silk Road był silnie związany z Bitcoinem, dlatego sytuacja nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Jednakże szybka stabilizacja kursu na poziomie niewiele niższym niż przed tymi wydarzeniami świadczy o ogromnej sile wirtualnej waluty, która już od dawna przestała być domeną zapaleńców, hakerów i przestępców. Ilość transakcji związanych z nielegalnymi interesami i praniem brudnych pieniędzy jest niezwykle niska, a jeśli porównać to z ilością i wartością takich transakcji przeprowadzoną w przypadku tradycyjnych walut to widzimy, że  Bitcoin jest dużo mniej chętnie wykorzystywany przez przestępców niż konwencjonalny pieniądz. Może w tym wypadku w trosce o przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy zdelegalizujemy tradycyjne waluty? Może i przesadzam, ale czytając komentarze w których autorzy rozpisują się, że „Bitcoin to waluta przestępców” zalewa mnie krew.

Na miejsce Silk Roadu powstaną kolejne serwisy, a rozgłos który powstał w mediach po wczorajszych wydarzeniach może spowodować wzrost zainteresowania Bitcoinem. Użytkownik reddita kovaniac przypomniał słowa:

Koniec Napstera – to jest KONIEC nielegalnego udostępniania plików!

Jak prześledzić wszystkie wydarzenia to zgodnie z powiedzeniem, że historia lubi się powtarzać można przypuszczać, że następna generacja Silk Roada osiągnie zupełnie nowy poziom. Podobnie jak miejsce Napstera zajął BitTorrent, teraz możemy się spodziewać Silk Roada z zdecentralizowaną bazą danych, brakiem jednego serwera i stworzonego zachowaniem większych środków bezpieczeństwa. Możemy się spodziewać Silk Roada, który stanie się dużo bardziej popularny. Wszystkie te wydarzenia rozpoczynają kolejny etap w rozwoju Bitcoina, a bieżący tydzień niewątpliwie na stałe zapisze się w historii wirtualnych walut.

Dzisiaj jest dzień na świętowanie. Dzisiaj jest dzień, żeby kupować. Dzisiaj jest dzień który powinniśmy zaznaczyć na kalendarzach. Jesteśmy czymś więcej niż nielegalnymi operacjami. Jesteśmy czymś więcej niż narkotykami. Jesteśmy czymś więcej niż kontrkulturą. Musimy skupić się na FBI i Departamencie Sprawiedliwości przecież jesteśmy tutaj. Jutro będziemy mięli nowe problemy do rozwiązania i nową drogę do pokonania. Drogę na nowe wyżyny, nowe inwestycje i nowe startupy.

Źródło (polecam przeczytać całe!)

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut