Reklama:

Ekonomia. Krótka historia

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Czym Są Łańcuchy Boczne

Sidechains - koncepcja Adama Becka i Austina Hilla usprawniająca system Bitcoin poprzez przenoszenie Bitcoina na blockchainy boczne. Możliwe dwukierunkowe przekazywanie środków, oddzielając podrzędne blockchainy od pierwotnego. Projekt zbliża do stworzenia kryptowaluty wspierającej system finansowy kraju.

14 listopada 2014 | 16:43

Sidechains (pol. łańcuchy boczne) ? koncepcja Adama Becka i Austina Hilla, który w znaczący sposób może pomóc usprawniać system Bitcoin i przyśpieszyć jego popularyzację.

Koncept zwany ?one-way pegging? polega na możliwości przenoszenia Bitcoinów z oryginalnego ? Bitcoinowego blockchaina na inny blockchain, zwany właśnie ?sidechainem?. W ramach łączności jednego blockchaina z drugim, Bitcoiny po przesłaniu na podrzędny sidechain zostają oznaczone na oryginalnym blockchainie jako przeniesione. Nowy blockchain otrzymuje jednocześnie nowy żeton symbolizujący przesłany Bitcoin. Kolejnym krokiem związanym z powyższym jest ?two-way pegging?, który z kolei umożliwia transfer Bitcoinów w obie strony ? na sidechain i z powrotem na Bitcoinowy blockchain. W ramach tego konceptu, sidechainy byłyby odseparowane od pierwotnego blockchaina w sposób uniemożliwiający rozprzestrzenianie się problemów powstałych na podrzędnych blockchainach. Według Adama Becka, który jest jedną z osób odpowiadającą za wspomniany projekt:

Moglibyśmy zastosować sidechainy przy Dolarach amerykańskich, kanadyjskich, inteligentnych instrumentach pochodnych, udziałach w firmach oraz transakcjach pochodnych ? całej masie programowalnych instrumentów finansowych. Sporo się mówiło o możliwościach blockchaina w zakresie powyższych pomysłów, ale nie spotkałem się jeszcze z tym, żeby ktokolwiek określił szczegółowo, jak by miało do tego dojść

Można powiedzieć, że nowe blockchainy są oparte na Bitcoinie poprzez kontrakt Bitcoinowy. Oparte w sposób analogiczny do niegdysiejszej łączności dolarów ze złotem. Rozwiązanie to umożliwia połączenie z Bitconem tysięcy sidechainów, różniących się od siebie, ale mających wspólne oparcie w Bitcoinie. Wszystkim podrzędnym blockchainom nadana zostanie ?skończoność? właściwa Bitcoinowi, tak samo, jak wyczerpywalność złota odpowiadała za siłę Dolara w starych dobrych czasach. Sidechainy mogłyby również służyć jako laboratoria modyfikacji ? te wypróbowane i działające mogłyby zostać przejmowane przez Bitcoin.

Aby to wszystko było jednak możliwe, konieczne będą pewne gruntowne zmiany w zakresie kodu źródłowego Bitcoina. Wchodzą tu w grę również zagrożenia dla altcoinów, skoro sidechainy poprzez przynależność do Bitcoina staną się przez to z założenia bardziej zaufane. Twórca projektu Ethereum ? Vitalik Buterin twierdzi też, że konieczne będzie również przekonanie do modyfikacji kodu 50% użytkowników sieci Bitcoin. Można to więc porównać do próby przekonania 50% populacji do zagłosowania za zniesieniem podatku od nieruchomości. Choć być może scenariusz z sidechainami jest nieco mniej niemożliwy.

W każdym razie, projekt ten przybliża nas do potencjalnej możliwości ? kiedyś w przyszłości ? do utworzenia kryptowaluty, na której opiera się system finansowy całego kraju. Wyobraźmy sobie sidechain odpowiadający za Brazylię, lub RPA. To by dopiero było ciekawe.

Zdjęcie z nagłówka: Flickr.com (CC)

Reklama:

Quark