Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut
14 listopada 2014 | 16:43

Sidechains (pol. łańcuchy boczne) ? koncepcja Adama Becka i Austina Hilla, który w znaczący sposób może pomóc usprawniać system Bitcoin i przyśpieszyć jego popularyzację.

Koncept zwany ?one-way pegging? polega na możliwości przenoszenia Bitcoinów z oryginalnego ? Bitcoinowego blockchaina na inny blockchain, zwany właśnie ?sidechainem?. W ramach łączności jednego blockchaina z drugim, Bitcoiny po przesłaniu na podrzędny sidechain zostają oznaczone na oryginalnym blockchainie jako przeniesione. Nowy blockchain otrzymuje jednocześnie nowy żeton symbolizujący przesłany Bitcoin. Kolejnym krokiem związanym z powyższym jest ?two-way pegging?, który z kolei umożliwia transfer Bitcoinów w obie strony ? na sidechain i z powrotem na Bitcoinowy blockchain. W ramach tego konceptu, sidechainy byłyby odseparowane od pierwotnego blockchaina w sposób uniemożliwiający rozprzestrzenianie się problemów powstałych na podrzędnych blockchainach. Według Adama Becka, który jest jedną z osób odpowiadającą za wspomniany projekt:

Moglibyśmy zastosować sidechainy przy Dolarach amerykańskich, kanadyjskich, inteligentnych instrumentach pochodnych, udziałach w firmach oraz transakcjach pochodnych ? całej masie programowalnych instrumentów finansowych. Sporo się mówiło o możliwościach blockchaina w zakresie powyższych pomysłów, ale nie spotkałem się jeszcze z tym, żeby ktokolwiek określił szczegółowo, jak by miało do tego dojść

Można powiedzieć, że nowe blockchainy są oparte na Bitcoinie poprzez kontrakt Bitcoinowy. Oparte w sposób analogiczny do niegdysiejszej łączności dolarów ze złotem. Rozwiązanie to umożliwia połączenie z Bitconem tysięcy sidechainów, różniących się od siebie, ale mających wspólne oparcie w Bitcoinie. Wszystkim podrzędnym blockchainom nadana zostanie ?skończoność? właściwa Bitcoinowi, tak samo, jak wyczerpywalność złota odpowiadała za siłę Dolara w starych dobrych czasach. Sidechainy mogłyby również służyć jako laboratoria modyfikacji ? te wypróbowane i działające mogłyby zostać przejmowane przez Bitcoin.

Aby to wszystko było jednak możliwe, konieczne będą pewne gruntowne zmiany w zakresie kodu źródłowego Bitcoina. Wchodzą tu w grę również zagrożenia dla altcoinów, skoro sidechainy poprzez przynależność do Bitcoina staną się przez to z założenia bardziej zaufane. Twórca projektu Ethereum ? Vitalik Buterin twierdzi też, że konieczne będzie również przekonanie do modyfikacji kodu 50% użytkowników sieci Bitcoin. Można to więc porównać do próby przekonania 50% populacji do zagłosowania za zniesieniem podatku od nieruchomości. Choć być może scenariusz z sidechainami jest nieco mniej niemożliwy.

W każdym razie, projekt ten przybliża nas do potencjalnej możliwości ? kiedyś w przyszłości ? do utworzenia kryptowaluty, na której opiera się system finansowy całego kraju. Wyobraźmy sobie sidechain odpowiadający za Brazylię, lub RPA. To by dopiero było ciekawe.

Zdjęcie z nagłówka: Flickr.com (CC)

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut