Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Cyfrowe euro nie tak szybko, jak liczyliśmy. Podsumowanie tygodnia #344

Szefowa EBC mówiła, że decyzja o emisji cyfrowego euro zapadnie w styczniu. W praktyce cyfrowe euro może pojawić się na rynku za parę lat.

8 grudnia 2020 | 15:16

Jak co tydzień prezentujemy wam podsumowanie newsów z minionego tygodnia.

Cyfrowe euro dopiero za parę lat?

Choć Christine Lagarde, szefowa EBC, mówiła niedawno, że decyzja o emisji cyfrowego euro zapadnie w styczniu, inny ważny urzędnik banku centralnego rzuca na sprawę trochę inne światło.

 – W połowie 2021 r. eurosystem rozważy, czy w ogóle uruchomić cyfrowy projekt euro. Tyle że – muszę to podkreślić – byłaby to faza dot. debaty teoretycznej, a nie decyzja dot. wdrożenia [waluty na rynek]. W zasadzie pozwoliłoby nam to […] wymyślić rzeczywisty plan i określić, czym mogłoby być cyfrowe euro, jak mogłoby wyglądać, jak można by je wdrożyć, czy i kiedy podjęta zostanie decyzja polityczna – powiedział Holger Neuhaus, szef działu innowacji rynkowych i integracji w EBC, który pojawił się na Singapore FinTech Festival 2020.

Jego zdaniem cyfrowe euro może więc w praktyce pojawić się na rynku dopiero za parę lat.

Źródło: Cointelegraph

Libra to teraz Diem

Libra Facebooka może pojawić się na rynku już początkiem 2021 r. Tyle że projekt przeszedł lekką modyfikację. Przede wszystkim będzie stablecoinem opartym tylko na dolarze i nazywa się już… Diem. O sprawie napisali w swoim oświadczeniu sami twórcy:

„Teraz przechodząc do nazwy „Diem”, która oznacza nowy dzień projektu, Stowarzyszenie Diem będzie kontynuowało misję budowania bezpiecznego i zgodnego z przepisami systemu płatności, który daje ludziom i firmom na całym świecie.”

Znamy już też logo projektu, które jest podobne do wcześniejszego.

Źródło: The Verge

Wozniak ma swój token

Steve 'Woz’ Wozniak (tak, ten z Apple!) ma swój token. Nie chodzi jednak o token personalny. To byłoby zbyt banalne…

Współzałożyciel Apple i maltańska firma Efforce wyemitowały token WOZX, którego celem jest przekształcenie rynku efektywności energetycznej. Ten ma stać się też fundamentem nowej platformy.

„Platforma łączy tych, którzy chcą poprawić efektywność energetyczną swoich budynków lub procesów przemysłowych, z pulą współpracowników zainteresowanych zyskiem generowanym przez tokeny reprezentujące oszczędności energii osiągnięte dzięki projektom poprawy wydajności”

– opisują projekt twórcy.

Token trafia już na pierwsze giełdy.

Źródło: Coindesk

Indeksy kryptowalut 

Już w 2021 r. powstaną indeksy kryptowalut. Chodzi o coś na wzór S&P 500 i Dow Jonesa. O sprawie poinformowało S&P Dow Jones Indices, oddział dostawcy danych finansowych S&P Global Inc. 

Klienci S&P będą mogli współpracować z dostawcą indeksu w celu tworzenia niestandardowych indeksów i innych narzędzi do analizy porównawczej kryptowalut”

– napisano w oświadczeniu dot. projektu.

Aktywa cyfrowe, takie jak kryptowaluty, stają się szybko rozwijającą się klasą aktywów. Nadszedł czas na niezależne, niezawodne i przyjazne dla użytkownika testy porównawcze – powiedział mediom Peter Roffman, globalny dyrektor ds. innowacji i strategii w S&P Dow Jones Indices.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut