Reklama

Quark
13 lipca 2013 | 17:17

Spadek

Około miesiąca temu zaczęły się problemy z giełdami Bitcoin. MtGox wstrzymał wypłaty w dolarach amerykańskich, ponadto główne banki twierdzą, że giełda jest powiązana z praniem brudnych pieniędzy.  Po ogłoszeniu przez MtGox, że wypłaty zostaną wstrzymane na dwa tygodnie, ci którzy korzystają z tej giełdy zaczęli skupować Bitcoiny, co zaskutkowało chwilowym wsrostem ceny.

mtgox

4 lipca MtGox ogłosił, że ma nowych partnerów bankowych i wznawia wypłaty w USD. Wiele ludzi wypłaciło swoje Bitcoiny, co doprowadziło do spadku wartości do $68 już następnego dnia. Ludzie widząc, że Bitcoin spada zaczęli go sprzedawać, wiedząc, że następnie będą mogli kupić BTC po niższej cenie i tym sposobem zarobić na kursie. To dodatkowo spotęgowało spadek. Afera szpiegowska PRISM, również mogła przyczynić się do spadku wartości BTC, o czym piszemy w artykule Prism a spadek ceny Bitcoina.

Wzrost

Źródło grafiki: https://www.tradingview.com/v/ZITkS2AH/
Źródło grafiki: https://www.tradingview.com/v/ZITkS2AH/

Po zeszłotygodniowym wystąpieniu szefa FED  Bena Bernanke dolar amerykański stracił na wartości. Kurs EUR/USD w ciągu jednej nocy osiągnął 1,3205. Spowodowało to między innymi umocnienie złotego (USD/PLN – 3,2650), kurs powinien się utrzymać przez najbliższe dni. Kostas Hatzidakis, grecki minister rozwoju i konkurencyjności podczas Polsko – Greckiego Forum Gospodarczego w Warszawie zapowiedział, że Grecja w najbliższych latach będzie się bardzo dynamicznie rozwijała. Wpływ na wzrost mógł również mieć coinbase.com, oraz napięta sytuacja w Turcji i w Egipcie. Ponadto po informacjach o aferze szpiegowskiej PRISM przedstawionych przez byłego pracownika CIA Edwarda Snowdena, pojawiły się apele, by Unia Europejska zawiesiła rozmowy ws. handlowych z USA, aż do czasu wyjaśnienia sprawy. Jednak największy wpływ na kurs miały wydarzenia związane z giełdą MtGox. 7go lipca ludzie zaczęli skupować Bitcoiny, dlatego cena zaczęła rosnąć. W tym momencie ludzie którzy wcześniej sprzedali swoje Bitcoiny zostali zachęceni wzrostem ceny do ich skupowania, co doprowadziło do dynamicznego wzrostu kursu. Są oczywiście jeszcze inne giełdy niż MtGox, ale te wydarzenia pozwoliły nam uświadomić sobie jak wielki udział w rynku ma MtGox ? co oczywiście nie jest dobre.

Co będzie dalej?

Śledząc obecną sytuację gospodarczą na świecie można spekulować, że Bitcoin będzie długoterminowo cały czas zyskiwał na wartości. Na stronie https://www.tradingview.com/v/XFxGBleO/ znajduje się wykres, którego autor uważa, że w ciągu najbliższych miesięcy utworzy się kolejna bańska spekulacyjna (podobna do tej z którą mieliśmy do czynienia w kwietniu). Już dzisiaj Bitcoin jest warty 92 dolary na giełdzie MtGox.

prognoza

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut