Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Chiny wyemitują swoją kryptowalutę? Podsumowanie tygodnia #275

13 sierpnia 2019 | 11:52

Przed wami nasz cotygodniowy cykl! Co tym razem wydarzyło się w świecie kryptowalut?

Chiny z własną cyfrową walutą?

Według zastępcy dyrektora ludowego Banku Chin (PBoC), Mu Changchuna, Chiny mają gotowy prototyp cyfrowej waluty. Miałaby być ona emitowana przez bank centralny i dystrybuowana przez banki komercyjne. Co zaskakujące, nie będzie w całości oparta na blockchainie. Dlaczego? Zdaniem chińskich ekspertów takie rozwiązanie jest korzystniejsze. Waluta będzie za to oparta na dwupoziomowym systemie operacyjny, aby zaspokoić „złożoną gospodarkę kraju z rozległym terytorium i dużą populacją”.  

Nie wiadomo jednak, kiedy i czy waluta ujrzy światło dzienne. Prawdopodobnie Chiny chcą tylko zabezpieczyć się i przygotować na ewentualne podobne ruchy ze strony innych krajów.

IBM zaoferuje internautom blockchainową przeglądarkę

Początkiem lipca IBM zgłosił patent dot. przeglądarki internetowej wykorzystującej sieć peer-to-peer:

„Przeglądarka [IBM] oparta na blockchainie oferuje system zapisywania informacji pozyskiwanych w procesie wyszukiwania, zapewniający zachowanie prywatności, która pozostaje w rękach użytkownika, zamiast polegania na osobach trzecich.”

Co ciekawe, z podobnym projektem wystartował startup Presearch już kilka miesięcy temu. Ponoć przeglądarka może się pochwalić 1 mln użytkowników. 

Commerzbank z nowym systemem opartym na technologii blockchain

W komunikacie prasowym Commerzbanku opublikowanym 8 sierpnia, bank przyznaje, że zakończył właśnie testy nowej usługi. Opiera się ona na rozliczaniu płatności między elektronicznym punktem załadunkowym a systemem ciężarówek Daimlera. Cały proces przebiega ponoć bez ingerencji ludzi i może otworzyć zupełnie nowy etap działalności na rynku logistyki. Członek zarządu Commerzbank, Stephan Müller, powiedział mediom o idei, jaka stała za projektem:

„Po przeprowadzeniu całkowicie zdigitalizowanych transakcji na papierach wartościowych w poprzednich projektach pilotażowych, skupiono się teraz na strukturach płatności opartych na DLT.”

Coinroom ogłasza upadłość

Polska giełda Coinroom zniknęła z rynku już parę miesięcy temu, nie zwracając wszystkich środków swoim klientom. Teraz firma ogłosiła oficjalnie upadłość. We wniosku ujęto wszystkich wierzycieli.

Szanowni Klienci!

Po otrzymaniu dokumentacji od księgowego, przeanalizowaniu bazy danych, udało nam się przygotować i skompletować oraz złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości z opcją likwidacyjną majątku spółki. Na obecnym etapie nie otrzymaliśmy jeszcze sygnatury z XIII Wydziału Sądu Rejonowego w Warszawie przy ulicy Czerniakowskiej 100A. Wniosek został złożony 05.08.19r. Będziemy informować na stronie o otrzymanej sygnaturze sprawy oraz innych ewentualnych informacjach istotnych dla wierzycieli. Wszyscy wierzyciele zostali uwzględnieni w tzw. spisie wierzycieli.”

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut