Reklama

Quark

Rozwój Blockchain/DLT w Polsce i na Świecie ? Newsletter #1

Newsletter dotyczący Blockchain/DLT i walut cyfrowych w Polsce i na świecie - Lipiec 2017. Finanse i Przemysł, Administracja, Legislacja, Meetupy >>

19 lipca 2017 | 12:33

Pobierz PDF

Finanse i Przemysł

1. Firma IBM (NYSE:IBM) będzie odpowiedzialna za dostarczenie technolog ii blockchain dla nowo powstałej grupy – the Digital Trade Chain Consortium (HSBC, DB, KBC, Natixis, Rabobank, Societe Generale i Unicredit) w celu stworzenia platformy tradingowej w oparciu o Hyperledger Fabric.

https://www.finextra.com/newsarticle/30747/banking-consortium-awards-digital-trade-chain-contract-to-ibm

2. Calastone, brytyjski dostawca usług z sektora funduszy inwestycyjnych przeprowadził i zakończył pierwszą fazę testów użycia technologii blockchain w celu sprzedaży i księgowania jednostek uczestnictwa funduszy typu mutual. To obok Fundchain, kolejna firma, która rozwija DLT w tym obszarze.

https://www.globalcustodian.com/Technology/Calastone-completes-blockchain-test-for-mutual-funds/

3. Pyszne.pl największy portal do realizacji zamówień jedzenia przez internet, który zrzesza ponad 5000 restauracji, rozpoczął akceptację bitcoin jako oficjalnego środka płatniczego obok innych walut jak EUR czy PLN. Portal finansowy Bankier.pl testował nowe rozwiązanie dochodząc do konkluzji, że system wymaga jeszcze sporo optymalizacji.

news.bitcoin.com/polands-largest-food-delivery-website-restaurants-starts-accepting-bitcoin/

4. Giełda GDAX była miejscem tzw. ?Flash Crash? kryptowaluty Ether. Zlecenie sprzedaży w kwocie kilkunastu milionów dolarów spowodowało kilkusekundowy spadek kursu ETH z 317 USD do 10 centów. Giełda GDAX zobowiązała się do pokrycia szkód spowodowanych przez wynikła sytuację.

https://www.ethnews.com/gdax-exchange-sees-flash-crash-of-ether–market-immediately-rebounds

5. Portal Coindesk opublikował kwartalny raport ?State of Blockchain Q1 2017?, w którym położono nacisk na rozwój i przyszłość Bitcoin oraz Ethereum.

http://www.coindesk.com/research/state-blockchain-q1-2017/

Administracja i Organizacje Publiczne

6. Projekt ?Ubin? singapurskiego ba nku centralnego wkracza w fazę realizac ji. Korzystając z doświadczeń prac kanadyjskiej grupy banków biorących udział w przedsięwzięciu
?Jasper?, singapurczycy będą tworzyć cyfrowy token lokalnej waluty SGD, który służyć będzie między innymi do przechowywania zabezpieczeń typu ?collateral?.

http://www.mas.gov.sg/~/media/ProjectUbin/Project%20Ubin%20%20SGD%20on%20Distributed%20Ledger.pdf

7. Światowy Program Żywnościowy z ramienia ONZ rozpoczął notaryzację świadczeń pomocy socjalnej dla 10 000 syryjskich uchodźców wojennych poprzez rozproszony rejestr oparty na technologii Ethereum. Planowo, rozwiązanie blockchain ma pomóc około 500 000 ludzi w regionie.

https://www.ethnews.com/united-nations-world-food-programme-uses-ethereum-to-aid-syrian-refugees

8. Accenture oraz Microsoft obierają wspólny kurs w ramach inicjatywy ID2020, która w przyszłości ma pozwolić na swobodny i powszechny dostęp do możliwości uzyskania potwierdzenia swojej tożsamości w każdym miejscu na świecie. Jedną z technologii rozpatrywanych do osiągnięcia celu jest blockchain, szacuje się, że w niektórychkrajach Afryki tylko 2% populacji posiada akt urodzenia bądź dowód tożsamości (Malawi).

https://www.reuters.com/article/us-microsoft-accenture-digitalid-idUSKBN19A22B

9. Władimir Putin spotkał się z twórcą Ethereum Vitalikiem Buterinem w celu przedyskutowania możliwego rozwoju technologii rejestrów rozproszonych i kryptowalut dla rosyjskiego banku centralnego. Zrywa to z dotychczasową neutralną polityką Kremla w odniesieniu do blockchain.

https://www.bloomberg.com/view/articles/2017-06-06/ethereum-could-change-russian-banking-and-government

Aspekty Legislacyjne

10. Nevada dołącza do stanów Arizony i Delaware jako prekursorzy legislacy jny w celu regulacji sektora blockchain. Używanie rozwiązań typu DLT, wedle nowego prawa (Bill 338 przyjęty większością 21-0), nie będzie opodatkowane, a rejestry blockchainowe będą prawną i jedną z obowiązujących sposobów przechowywania danych. Co więcej, senator Ben Kieckhefer wyraził nadzieję, że będzie to początek zmian w stronę stworzenia w USA dogodnych warunków do rozwoju firm i startupów z sektora kryptowlaut i DLT.

http://www.coindesk.com/nevada-opens-doors-blockchain-startups/

11. Rząd Australii ogłosił, iż od 1 lipca 2017 nie będzie stosować podwójnego opodatkowania przy rozliczaniu zysków z walut cyfrowych. Jest to część większej inicjatywy legislacyjnej, która ma za zadanie usprawnić funkcjonowanie rynku blockchain i kryptowalut na Antypodach. W tym samym czasie australijskie władze wydały szereg badań na temat technologii blockchain wskazując jej potencjalne zastosowania w tamtejszej administracji. the innovation arm of the Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO).

https://www.ethnews.com/australia-rejects-double-taxation-on-digital-currencies-after-july-1-2017

12. Holenderski bank ABN Amro, jeden z prekursorów implementacji blockchain w finansach widzi aspekty prawne jako pole, które wymaga dużego nakładu pracy, aby umożliwić swobodę dalszego rozwoju DLT i kryptowalut. Konsultanci prawni ABN Amro wskazują, że projekt prawny: The European General Data Protection Regulation (GDPR) może mieć negatywny wpływ na blockchain.

https://www.abnamro.com/en/newsroom/blogs/harmen-schuringa/2017/the-legal-implications-of-blockchain.html

Konferencje i Spotkania Meetup

13. 1 czerwca 2017 miało miejsce I V Digital Money & Blockchain Forum, w k tórego czasie poruszono całe spektrum zagadnień z dziedzin DLT i kryptowalut. Prelegenta mi byli między innymi Krzysztof Piech, Sławomir Cieśliński (organizator), Maciej Jędrzejczyk c zy Jacek Czarnecki. Pod dyskusję poddane zostały aktualne osiągnięcia w aspekcie rozwoju blockchain w Polsce, zarówno od strony administracji (Strumień Blockchain/DLT), jak i rozwiązań komercyjnych. Nakreślone zostały przyszłe cele i kierunki badawczo-rozwojowe. Wszystkie prezentacje przedstawione podczas konferencji dostępne są na stronie Forum.

cyfrowaekonomia.pl/podsumowanie-roku-dzialalnosci-strumienia-blockchaindlt-waluty-cyfrowe/

14. Prace rozwojowe blockchain w Polsce zostają także dostrzeżone za granicą, portal Coinidol w bardzo pozytywnych słowach wypowiedział się zarówno o poziomie ekspertów w kraju, jak i gwałtownie rozrastających się społecznościach meetup. Aktualnie, regularne spotkania typu meetup odbywają się w kilkunastu miastach w Polsce: Crypto@Cracow, Wrocław Blockchain Meetup, Ethereum Meetup Warsaw, TriCity Blockchain Meetup, Blockchain Meetup Łódź, Warsaw Block, Warsaw Bitcoin Meetup oraz Poznań Meetup. Portal Cyfrowa Ekonomia udostępnił także kalendarz z nadchodzącymi wydarzeniami technologicznymi związanymi z blockchain: https://cyfrowaekonomia.pl/kalendarz.

https://coinidol.com/poland-is-embracing-bitcoin-and-blockchain-technologies/

Strumień Blockchain/DLT i Waluty Cyfrowe ? Projekt Ministerstwa Cyfryzacji (Przygotowali Tomasz Kurowski, Krzysztof Piech i Jacek Sieradzki)

[pdf-embedder url=”https://cyfrowaekonomia.pl/wp-content/uploads/2017/07/Newsletter-Strumien-Lipiec-30062017.pdf” title=”Newsletter Strumien Lipiec 30062017″]

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut