Reklama

Quark

WIDEO: Blockchain zrewolucjonizuje łańcuch dostaw

Coraz głośniej mówi się o wykorzystaniu technologii blockchain przy łańcuchach dostaw. Wskazuje się, że wdrożenie tego rozwiązania będzie miało praktycznie same korzyści zarówno dla konsumentów, jak i dla przedsiębiorstw dostawczych.

30 stycznia 2018 | 11:25

Różne branże przemysłu rozwijają się w zadziwiającym tempie. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki rozwojowi technologii je wspierających. Przykładem może być tutaj wszechobecna cyfryzacja, która sprzyja również globalizacji. Ma to bardzo duży wpływ na branże związane ściśle z transportem i logistyką. Jedną z technologii, która ma największe szanse zrewolucjonizować te branże, a w szczególności łańcuch dostaw jest blockchain. W jaki sposób technologia blockchain może wpłynąć w najbliższym czasie na łańcuch dostaw?

Co daje wprowadzenie technologii blockchain w łańcuchu dostaw?

Coraz głośniej mówi się o wykorzystaniu technologii blockchain przy łańcuchach dostaw. Wskazuje się, że wdrożenie tego rozwiązania będzie miało praktycznie same korzyści zarówno dla konsumentów, jak i dla przedsiębiorstw dostawczych. Jako jedną z głównych zalet wskazuje się oczywiście bezpieczeństwo transakcji. Wspomniane wyżej technologie kodowania danych powodują, że są one w pełni bezpieczne i znacznie mniej narażone na manipulacje niż tradycyjne dane przetwarzane cyfrowo czy zapisywane na papierze.

Kolejną zaletą jest to, że dzięki wprowadzeniu technologii blockchain można zaoszczędzić naprawdę dużo czasu i obniżyć koszty obsługi procesu logistycznego i samego transportu. Wprowadzając tę technologię można ograniczyć znacznie wydatki między innymi na obsługę linii transportowych, a także prowadzenie tradycyjnej, papierowej dokumentacji. Wprowadzenie blockchain ma na celu zoptymalizowanie obiegu danych i wyeliminowanie z niego mało efektywnych systemów, a w szczególności korzystania z papierowego zapisu danych. Specjaliści przypuszczają, że stopniowe wprowadzanie rozwiązań związanych z technologią blockchain, będzie powoli wypierało stosowane do tej pory rozwiązania w ramach systemu EDI, czyli elektronicznej wymiany danych. Takie prognozy mają miejsce ze względu na to właśnie, że system blockchain jest o wiele sprawniejszy, ale i bezpieczniejszy w porównaniu ze starszymi technologiami. Dodatkowym zabezpieczeniem jest możliwość zamknięcia widoku konkretnego łańcuch jedynie dla osób, które będą miały uprawnienia do jego otwierania i przeglądania zawartych w nim danych.

Technologia ta daje również większą kontrolę nad przebiegiem procesu dostawy oraz jakością i bezpieczeństwem przewożonego towaru. To z kolei ma duże znaczenie dla odbiorców towarów – mają oni pewność, że dotrze do nich zamawiany towar, który nie zostanie podrobiony czy zamieniony gdzieś w drodze. Możliwość lepszego śledzenia drogi przewożonych towarów ma też znaczenie dla firm spedycyjnych, szczególnie jeśli zamówienie podzielone jest na kilka partii, które dostarczane są z różnych miejsc na świecie.

Rok 2018 rokiem blockchain?

Blockchain to stosunkowo nowa technologia, jednak jej szybki rozwój jest zadziwiający. Szczególnie ostanie osiemnaście miesięcy przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania tej technologii w kontekście wykorzystania w różnorodnych branżach, w tym szeroko rozumianej branży transportowej.

Obecnie cały czas trwają prace testowe nad platformami, które mają na celu usprawnienie działań transportowych, między innymi na wspomniane wyżej śledzenie w czasie rzeczywistym tego, co dzieje się z transportem na międzynarodowych trasach. Szacuje się, że wprowadzenie na stałe tej technologii pozwoli na poczynienie oszczędności idących w miliardy dolarów w skali globalnej. W najbliższej przyszłości można spodziewać się jeszcze większego rozwoju technologii blockchain, która zostanie wprowadzona również do innych dziedzin gospodarki.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut