Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Bitstamp podniósł się po ataku!

10 stycznia 2015 | 04:17

Wczoraj w godzinach wieczornych giełda Bitstamp wznowiła działanie po incydencie z poniedziałku i zamknięciu giełdy we wtorek. Giełda wprowadziła kilka zmian mających na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. 

We wtorek na stronie giełdy pojawiła się informacja, że w poniedziałek portfele operacyjne zostały skompromitowane, w wyniku czego utracono 19 tysięcy Bitcoinów o wartości około 5 milionów dolarów. Większość Bitcoinów pozostała bezpieczna na zimnych portfelach. Żaden z użytkowników nie stracił ani jednego Bitcoina w wyniku tego incydentu.

W ciągu kilku dni przebudowano cały system bezpieczeństwa. Wprowadzone zmiany:

  • MULTI-SIG – każda transakcja musi zostać podwójnie podpisana. Zwiększa to bezpieczeństwo portfeli i dodatkowo chroni przed kradzieżą Bitcoinów.
  • Nowy sprzęt i infrastruktura.
  • Cloud computing – Bitstamp działa teraz w chmurze Amazona.
  • Do 17 stycznia zniesione zostały opłaty transakcyjne

Firmy Bitcoinowe są wyjątkowo narażone na ataki. Bitstamp wyszedł z tego z głową i pokazał że jest godny zaufania. Dla przypomnienia około roku temu w wyniku 'ataku’ zamknięta została giełda Mt.Gox (co się stało z Mt.Goxem). Jak się później okazało w wyniku ataków skradziona została nieznaczna część monet, a użytkownicy padli ofiarami oszustwa i do tej pory nie odzyskali nawet części swoich depozytów.

Podczas gdy rok temu przy zamknięciu giełdy Mt.Gox pojawiały się tylko nieliczne pokrętne informacje i brak szczegółów, twórcy Bitstampa zadbali o odpowiednie poinformowanie użytkowników o zaistniałej sytuacji i na czas prac nadali stronie ładny layout, a w prawej kolumnie wyświetlane były najnowsze tweety z aktualizacjami.

bitstamp hacked

Bitstamp został założony w 2011 roku na Słowenii, ale od 2013 roku siedziba giełdy znajduje się w Wielkiej Brytanii. Rok temu przed i po upadku Mt.Goxa była to giełda z największymi wolumenami, a zarazem najpopularniejsza giełda dolarowa. Aktualnie wyprzedził ją Bitfinex. Największą giełdą na dzień dzisiejszy pozostaje BTC China. Wysoką pozycję zajmuje także BTC-E.

Sytuacja ta pokazała, że możemy darzyć giełdy Bitcoinowe coraz większym zaufaniem, ale nie zmienia to faktu, że powinny one służyć tylko wymianom, a Bitcoiny powinny być przechowywane w bezpiecznych portfelach. W zależności od ilości w portfelu online, na telefonie, komputerze, na kartce papieru, albo w portfelu sprzętowym takim jak Trezor.

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut