Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Arbolet wraca do krypto-anarchistycznych korzeni Bitcoina

Arbolet nie jest to po prostu portfel kryptowalut, twórcy projektu starają się zbudować cały system wokół swojego serwisu.

8 października 2018 | 07:55

Arbolet to ciekawy projekt, wywodzący się z Czech, który wraca do źródła Bitcoina.

Kiedy Satoshi Nakamoto przedstawił światu Bitcoin, otwarcie zaznaczył, że zaprojektowana przez niego kryptowaluta ma być odpowiedzią na monopol banków i kryzysy finansowe. Od pojawienia się Bitcoina minęło już sporo lat, a nowa waluta z nie jest już tylko domeną geeków i krypto-anarchistów. Arbolet otwarcie wraca do ideałów, które dały początek Bitcoinowi.

Czym jest Arbolet

Arbolet to niezwykle ciekawy i rozbudowany projekt. Nie jest to po prostu portfel kryptowalut, twórcy projektu starają się zbudować cały system wokół swojego serwisu. Składa się on z wielu zakończonych już projektów takich jak portfel Bitcoin, procesor płatniczy, platforma handlowa, zasób informacji o Bitcoinie, mikser Bitcoin, gry i quizy, a nawet strony dla niewidomych.

Twórcy projektu stawiają na współpracę z innymi serwisami, a nawet obejmują swoim mecenatem ciekawe projekty. W planach mają także stworzenie procesora płatniczego dla sklepów internetowych, stworzenie anonimowej przeglądarki, multimedialnej bazy danych, kart płatniczych, portalu pracy, aplikacji mobilnych i anty-Facebooka, czyli szyfrowanego kanału komunikacji. Wszystko to ma na celu zapewnienie użytkownikom jak największej anonimowości.

Grupa ludzi stojąca za Arbolet utrzymuje, że pracowali nad projektami kryptowalutowymi już od 2011 roku na darkwebie, a w 2015 roku otworzyli stronę w otwartej sieci. Celem projektu jest stworzenie najlepiej poinformowanej społeczności wokół krypto-anarchistycznych idei kryptowalut i branży fintech. Twórcy piszą o sobie:

Jesteśmy Arbolet. Nie chcemy siedzieć bezczynnie, podczas gdy nasze państwo jest okradane przez banki i skostniały aparat biurokratyczny. Powstaliśmy, aby walczyć o wolność w ramach Cyberpunku i Kryptoarchii.”

Arbolet zgromadził wokół siebie sporą społeczność w Republice Czeskiej, obecnie twórcy serwisu budują społeczność w Polsce i na Słowacji. Chcieliby utworzyć zamknięty krąg w nowym wirtualnym systemie mikroekonomicznym, tak żeby banki i nadzór nie były potrzebne.

„Ograniczenie władzy instytucji, które już przez dłuższy okres czasu robią sobie z nas jaja, jest następnym, drugim naszych działań.“ – przeczytamy na stronie Arbolet.

Otwarcie konta Arbolet jest bardzo proste. Wystarczy podać maila, hasło i to właściwie wystarczy. Nie ma konieczności weryfikacji konta przez e-mail, nie trzeba podawać żadnych danych osobistych.

Jak to działa?

Arbolet nie jest giełdą, nie można tam wpłacić walut Fiat, wpłaty i wypłaty odbywają się jedynie w Bitcoinie, twórcy planują dodanie kolejnych kryptowalut razem z narzędziami konwersji pomiędzy nimi.

Arbolet pozwala także na dobrowolne inwestycje. Serwis zarabia między innymi poprzez arbitraże, gdzie lokując pieniądze można zarobić od 1,5% rocznie do 12,5% w zależności od doświadczenia użytkownika. Żeby stopa zwrotu była większa, serwis wymaga od użytkownika spędzenia odpowiedniego czasu na stronie, przeczytanie odpowiedniej ilości artykułów, udzielania się na forum, realizacji przelewów, czy ukończenia quizów.

Jest to bardzo ciekawy model funkcjonowania, ponieważ użytkownik jest nagradzany za aktywność w serwisie i zdobytą wiedzę. Aktywność użytkowników z kolei napędza rozwój serwisu, więc w rezultacie wszyscy mogą odnosić z tego korzyści.

Podsumowanie

Strona Arbolet jest przetłumaczona na język polski, tłumaczenie nie jest idealnie, ale twórcy serwisu nieustannie poprawiają błędy i są otwarci na wszelkie sugestie. Chętnie odpowiadają także na wszystkie pytania.

Arbolet jest ciekawym projektem, który zainteresuje osoby chcące powrócić do pierwotnych ideałów Bitcoina. Szeroka gama usług,  treści edukacyjne, ciekawostki, gry i quizy mogą przyciągnąć użytkowników. Edukacja finansowa jest bardzo istotna, dlatego my zawsze przypominamy, że większych środków nie powinno się trzymać na giełdach i portfelach online – do tego służą tzw. cold wallety.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut