Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Najszybsza i Najdroższa Sieć Świata

Moc sieci Bitcoin wzrosła 10-krotnie w ciągu czterech miesięcy, osiągając petahasha na sekundę. To najdroższa sieć na świecie, zapewniająca bezpieczeństwo transakcji. Rozwój Bitcoinowego systemu to efekt wzrostu mocy obliczeniowej i zastosowania specjalnych urządzeń do jego tworzenia. Trudność wydobycia wzrasta wraz z rozbudową sieci.

16 września 2013 | 17:36

Pod koniec maja informowaliśmy, że prędkość komputerów połączonych w sieć Bitcoin osiągnęła magiczny poziom 100 TH/s i zarazem przekroczyła łączną moc obliczeniową 500 najpotężniejszych superkomputerów na świecie. Od tamtego czasu, czyli w niecałe cztery miesiące moc sieci zwiększyła się aż 10-krotnie!
hashrate0913
Wczoraj tysiące komputerów  wykorzystywanych przez system Bitcoin połączonych w sieci P2P osiągnęo prędkość ponad jednego  petahasha na sekundę (1,000,000 GH/s). Dla porównania najszybszy superkomputer na świecie Tianhe-2 nie generuje nawet 1% mocy obliczeniowej Bitcoina.

Jest to zarazem najdroższa sieć na świecie. Przykładowo gdyby rządy Cypru, Tunezji, albo Gruzji chciały stworzyć sieć o porównywalnej mocy, która mogłaby zagrozić Bitcoinowi, musiałyby przeznaczyć sumę zbliżoną do łącznych wydatków które rocznie każde z tych państw przeznacza na obronę. A moc sieci stale rośnie i to w zatrważającym tempie! Zaskakujący rozrost sieci Bitcoin zapewnia coraz większe bezpieczeństwo.

Bitcoin jest ewenementem w skali światowej i zarazem ogromnym osiągnięciem dla gospodarki. Powstał on cztery lata temu, ale dopiero na początku tego roku nastąpił tak gwałtowny wzrost mocy obliczeniowej. Wszystko to za sprawą ASICów, czyli urządzeń które zostały zaprojektowane specjalnie w celu tworzenia sieci Bitcoin. Infrastruktura sieci jest niezwykle fascynująca, ponieważ to zwykli użytkownicy tworzą sieć udostępniając swoją moc obliczeniową.

diff

Komputery w sieci odpowiadają za autoryzację transakcji. Aby górnik odkrył kolejny blok transakcji, za który dostanie nagrodę 25 Bitcoinów, musi znaleźć odpowiedni hash. Znalezienie hashu jest kwestią prawdopodobieństwa. Oznacza to, że im więcej razy górnik będzie próbował go odgadnąć tym większe jest prawdopodobieństwo. Dlatego im lepszym sprzętem dysponuje, tym więcej Bitcoinów jest w stanie wykopać. Ale trudność wzrasta razem ze wzrostem mocy obliczeniowej sieci. Oznacza to, że koparki które jeszcze kilka miesięcy temu generowały duży dochód, obecnie generują coraz mniejszy. W sobotę trudność wzrosła do 112,628,549. W połowie sierpnia wynosiła 50,810,339, a w kwietniu było to tylko 8,974,296.

______________________________
Dla początkujących:

Ikonografia - Jak działa Bitcoin
Infografika – Jak działa Bitcoin

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut