Litecoin – Młodszy Brat Bitcoina
Bitcoin jest oryginalną i klasyczną kryptowalutą. Jest najstarszy, najstabilniejszy, najbardziej popularny i ma największą kapitalizację rynkową, ale nie jest jedyną istniejącą kryptowalutą. Kod Bitcoina jest otwarty i na jego podstawie powstało wiele innych coinów, które często są krytykowane i nie są warte szczególnej uwagi, a część z nich już umarła. Ale nie Litecoin.
Litecoin powstał w 2011 roku i przez zwolenników nazywany jest Cyfrowym Srebrem – w odniesieniu do Cyfrowego Złota – Bitcoina. Jest kilka podstawowych cech które odróżniają go od Bitcoina, a pierwszą z nich jest to, że znamy nazwisko twórcy – jest nim były pracownik Google Charles Lee.
Charles Lee jest doświadczonym programistą i absolwentem najbardziej znanej na świecie uczelni technologicznej Massachusetts Institute of Technology. Pracował w Google pracował przy takich projektach jak YouTube i Chrome OS, ale odszedł i rozpoczął pracę w Coinbase. Coinbase to portfel, który przez wielu określany jest jako Google Bitcoina. Charles Lee twierdzi, że w przyszłości, kiedy kryptowaluty osiągną znaczącą popularność Bitcoin będzie używany do większych transakcji, natomiast Litecoin do mikropłatności.
Nowe bloki generowane są co 2.5 minuty, a nie jak w przypadku Bitcoina co 10, dzięki czemu transakcje potwierdzane są znacznie szybciej. Podobnie jak to jest w przypadku Bitcoina trudność wydobycia automatycznie dostosowuje się do szybkości liczenia hashy, dlatego nie ma obaw, że w przypadku małej albo ogromnej mocy obliczeniowej będziemy musieli czekać dłużej niż 2.5 minuty na potwierdzenie.
Nowe bloki transakcji wydobywane są cztery razy szybciej niż w przypadku Bitcoina, a co za tym idzie emisja Litecoina będzie cztery razy większa. Algorytm zakłada produkcję 84 milionów monet. Każda moneta podobnie jak w przypadku Bitcoina jest podzielna do ośmiu miejsc po przecinku. Na starcie nowo wygenerowany blok zawierał 50 litecoinów, ale ilość ta zmniejsza się o połowę co 840,000 bloków. Block explorer dla Litecoina znajduje się na stronie http://block-explorer.com/
Kolejną zasadniczą różnicą jest to, że twórca Litecoina zastąpił w algorytmie kopania funkcję skrótu SHA-256 inną fukncją skrótu – Scrypt. Scrypt to alternatywny system funkcji skrótu, zaprojektowany z myślą o górnikach CPU i GPU. Oznacza to, że Litecoin jest odporny na ASICi i FPGA, co jest jego dużą zaletą. Litecoina można kopać na GPU, podczas gdy wszystkie waluty SHA-256 można wydobywać na ASICach. Po pojawieniu się ASICów wiele osób które wcześniej kopały na kartach graficznych przeniosło się właśnie na wydobycie Litecoina i innych walut scryptowych. Więcej o samym kopaniu walut scryptowych możecie dowiedzieć się z artykułu na CoinDesku.
Litecoina można kupić między innymi na jednej z największych giełd BTC-E, a w Polsce w Sklepie z Bitcoinami. W czerwcu o Litecoinie zrobiło się głośno za sprawą Mt.Goxa który rzekomo planował wprowadzić go do swojej oferty. Możemy spodziewać się, że kiedyś to nastąpi, ale minęło już kilka miesięcy i cała sprawa bardzo przycichła.
Kapitalizacja rynkowa Litecoina szacowana jest na około 50 milionów dolarów, podczas gdy Bitcoina wynosi już 2.5 miliarda dolarów. Aktualnie w obiegu znajduje się około 22554000 Litecoinów. Można to sprawdzić na stronie http://coinmarketcap.com. Opłata transakcyjna w przypadku Litecoina wynosi 0.02 LTC, co jest więcej niż minimalna opłata w Bitcoinie – 0.0001 BTC, ale nie zapominajmy, że aktualnie jeden Litecoin jest wart 0.01 BTC.
Niestety obecnie Litecoin jest akceptowany w bardzo niewielu miejscach, ale z czasem będzie ich tylko coraz więcej, ponieważ osoby które już teraz akceptują Bitcoin z łatwością przekonają się i do Litecoina. Więcej o Litecoinie można dowiedzieć się na stronie litecoin.info, a kod źródłowy i kompilacje znajdziemy na stronie litecoin.org, a przydatne linki na stronie We use Litecoins.