Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Złoto bije rekordy. Meta idzie na wojnę z AI. Podsumowanie tygodnia #516

Złoto osiągnęło historyczne rekordy cenowe, a BV Bank testuje tokenizację w Brazylii. W Chinach planuje się wykorzystanie blockchaina w projekcie Pasa i Szlaku. Meta natomiast oznacza treści stworzone przez sztuczną inteligencję. Innovacyjne wydarzenia na rynkach finansowych i technologicznych.

10 kwietnia 2024 | 10:12

To podsumowanie znów zaczniemy od sytuacji na rynku. Powód? Złoto jest najdroższe w historii.

Złoto drożeje

Złoto nadal drożeje. Obecnie za 1 uncję płaci się już 2373 USD. W skali roku daje to ponad 18 proc. zysku.

Co napędza kurs metalu królów? Zapewne nadzieja rynku, że od czerwca zaczną się cięcia stóp proc. w USA. Na to nakładają się niepokoje geopolityczne i rok wyborczy w Stanach Zjednoczonych, który zwykle jest dla rynków dobrym czasem.

Meta wskaże palcem, które treści stworzyła AI

Meta, firma, która stoi za m.in. Facebookiem, dostrzega zagrożenia związane z AI. Chodzi np. o generowanie fake newsów. Stąd zapadła decyzja, by w mediach społecznościowych spółki oznaczać te treści (tekst, dźwięk czy grafikę), które powstały przy pomocy sztucznej inteligencji. Przy tego typu postach będzie pojawiał się dopisek „Made by AI”.

Źródło: Interia

BV Bank stawia na tokenizację

Brazylijski bank, BV Bank, postanowił poeksperymentować z tokenizacją. Chce tego typu mechanizmy wykorzystać w finansowaniu zakupu samochodów. To ważna wiadomość, bowiem Brazylia jest 6. największym rynkiem motoryzacyjnym na świecie.

Na czym polegają pierwsze prace banku? W pilotażu wykorzystuje się stokenizowane pieniądze i cyfrowy certyfikat własności danego pojazdu. Za pomocą blockchaina dochodzi do zawarcia umowy zakupu. Mechanizm pomaga w przyspieszeniu realizacji transakcji.

Carlos Bonetti, dyrektor wykonawczy ds. ryzyka i operacji w BV Banku, przekazał mediom, że „pomysł jest taki, że bank odpowiada za przeprowadzenie całej operacji finansowania, od symulacji po umorzenie zastawu i sfinalizowanie sprzedaży pojazdu”.

Źródło: valor.globo.com

Chiny wykorzystają blockchaina w przełomowym projekcie

Choć władze Chin nie chcą zezwolić na mining czy używanie kryptowalut w handlu, planują włączyć do inicjatywy Pasa i Szlaku technologię blockchain.

Pas i Szlak to wielki projekt rozwoju infrastruktury transportowej. W praktyce chodzi o lądowe połączenie Azji z Europą.

W to wszystko – a dokładniej w system rozliczeniowy – ma zostać wdrożony blockchain. Za projektem stoi Conflux Network.

Chodzi dokładnie o „stworzenie publicznej platformy infrastruktury blockchain”, która będzie „wspierać wdrażanie projektów współpracy transgranicznej w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku”. Pewne jest, że w tym wszystkim nie pojawią się kryptowaluty. Ich miejsce zajmie CBDC.

Źródło: weixin.qq.com

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut