Zamieszanie z ETF-ami bitcoina. Podsumowanie tygodnia #503
To podsumowanie nie sposób nie zacząć od tego, co działo się dziś w nocy. Chodzi oczywiście o ETF-y bitcoina.
SEC „zatwierdziła” ETF-y BTC
Cudzysłów pojawia się powyżej nie bez powodu. W nocy SEC opublikowała na swoim profilu na X komunikat o zatwierdzeniu ETF-ów typu spot BTC. Szybko wszystko zdementował ze swojego konta Gary Gensler, przewodniczący Komisji. Okazało się, że ktoś przejął profil SEC na X i opublikował post z fake newsem. SEC nie zatwierdziła jeszcze ETF-ów na BTC. Może zrobić to 10 stycznia.
Sam portal X potwierdził, że wszystko było dziełem hakera. Do tego dowiedzieliśmy się, że urzędnicy nie chronili profilu za pomocą uwierzytelnienia dwuskładnikowego.
W efekcie zamieszania kurs BTC najpierw wzrósł do 48 000 USD, a potem spadł do 45 500 USD.
Źródło: X
Politycy chcą dochodzenia
Cała powyższa afera sprowokowała polityków do żądania rozpoczęcia śledztwa. Kongresmeni czy prawnicy są zdania, że SEC zawiodła, bowiem sama doprowadziła do sporego wahania kursu bitcoina.
„Fałszywe ogłoszenia, takie jak to zamieszczane w mediach społecznościowych dot. SEC, mogą manipulować rynkami. Potrzebujemy przejrzystości w sprawie tego, co się wydarzyło„, wskazała Cynthia Lummis, senator USA.
Jak na razie nie wiemy, jak na wszystko zareaguje SEC.
Źródło: Cointelegraph
Spada liczba bitomatów
Pozostańmy jeszcze na chwilę przy BTC. Z danych CoinATMRadar wynika, że łączna liczba bitomatów na całym świecie spadła z 37 827 (1 stycznia 2023 r.) do 33 628 (1 stycznia 2024 r.). To pewien negatywny przełom dla rynku. Oznacza to bowiem przełamanie trendu wzrostowego, jaki było widać w tej branży od 2013 r. Największy spadek – o 15,4% – odnotowano w Stanach Zjednoczonych. Liczba bitomatów rośnie jednak nadal m.in. w naszym kraju. Dziś w Polsce jest zamontowanych więcej takich urządzeń niż w Salwadorze.
Źródło: CoinATMRadar
Czy AI się zbuntuje?
Naukowcy obliczyli, ile wynosi ryzyko tego, że AI się zbuntuje. W badaniu „2023 Expert Survey on Progress in AI” wzięło udział 2778 uczestników. 58% z nich uznało, że jest tylko 5% ryzyka, że sztuczna inteligencja się zbuntuje i mocno zagrozi ludziom.
68,3% jest jednak zdania, że istnieje spora szansa (ryzyko?), że AI nie tyle dorówna, co prześcignie ludzką inteligencję. Może to oznaczać utratę pracy przez sporą część ludzkości.
Źródło: national-geographic.pl