Za nami debata Trump-Harris. Nowe dane z USA. Podsumowanie tygodnia #538
To podsumowanie będzie zawierało sporo informacji z USA. Bo i też w tym kraju wiele się dzieje.
Debata Trump-Harris
W nocy z 10 na 11 września czasu polskiego w USA odbyła się debata Trump-Harris. Donald Trump po raz pierwszy zmierzył się publicznie ze swoją rywalką w wyborach prezydenckich, Kamalą Harris.
Efekt? Debata była przewidywalna i dość nudna. Od kandydatów nie dowiedzieliśmy się niczego nowego. Brakowało też ostrych deklaracji politycznych.
Jeżeli chodzi o nowe technologie, temat ten się nie pojawił. Nie wspomniano też o kryptowalutach.
Źródło: Youtube
Nowe dane z USA
Poznaliśmy nowe dane dot. rynku pracy z USA. Bezrobocie spadło z poziomu 4,3 do 4,2 procent. Liczba etatów w sektorach pozarolniczych była w sierpniu o 142 tys. wyższa niż miesiąc wcześniej. To dobre wiadomości dla inwestorów, bowiem oddala to widmo recesji w USA. Z drugiej strony oddaliło też wizję obniżek stóp proc. przez Fed o 50 pb (bank centralny dokona cięcia, ale zapewne tylko o 25 pb).
Źródło: bls.gov
Nowy iPhone z AI
Pozostajemy w USA, ale z poletka polityki i gospodarki przechodzimy do pokoju z napisem „nowe technologie”.
Zapowiadana od dawna premiera iPhone’a 16 stała się faktem. Do tego od CEO Apple’a Tima Cooka dowiedzieliśmy się, że nowy smartfon będzie uzbrojony w generatywną sztuczną inteligencję.
– Jesteśmy zachwyceni możliwością zaprezentowania pierwszych iPhone’ów zaprojektowanych od początku dla Apple Intelligence i ich rewolucyjnych możliwości – powiedział w czasie konferencji prasowej Cook.
Wiadomo, że AI w iPhonie ma AI np. sugerować odpowiedzi na e-maile, tworzyć grafiki i zadawać pytania do asystenta głosowego.
Źródło: Bloomberg
Polska chce regulować AI
Polski rząd chce uregulować rynek AI (szczegóły nie są jeszcze znane). W planach jest też szeroka cyfryzacja.
– Pracujemy nad strategią cyfryzacji państwa na kolejne dziesięć lat, z naciskiem na rozwój zaawansowanych technologii. Kluczową rolę odegra tu szerokie zastosowanie AI. Po zakończeniu etapu zwiększania dostępności internetu i likwidacji tzw. białych plam chcemy skupić się na zwiększaniu produktywności przedsiębiorców za pomocą sztucznej inteligencji – powiedział mediom wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
Chodzi więc nie tylko o regulacje, ale też zastosowanie AI w urzędach. Polscy obywatele mają móc w przyszłości korzystać z wirtualnych asystentów, co pomoże sprawniej załatwiać sprawy urzędowe.
Źródło: rp.pl