Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

WebMoney, Bitcoin i bankowość pozakrajowa

WebMoney ogłasza plan włączenia Bitcoina do swoich usług płatniczych, zwiększając tym samym swoją ofertę walutową. Bitcoin, certyfikaty złota i inne waluty są dostępne dla użytkowników z Europy i Azji. System korzysta z różnych poręczycieli, w tym INDX Transactions Ltd. z Brytyjskich Wysp Dziewiczych.

1 czerwca 2013 | 09:00

Johann Summers | 29 maja 2013

p-webmoney-lg

System wymian walut oraz transferów WebMoney ogłosił w tym miesiącu plan włączenia Bitcoina w wachlarz swoich usług. Dołączy on do stajni walut, która obejmuje rosyjskie i białoruskie Ruble, Euro oraz wietnamskiego Donga, jak również certyfikaty złota. Z powodu istniejącej oferty walutowej, użytkownicy WebMoney pochodzą w przeważającym stopniu z Europy i Azji. Korzystają oni z tzw. ?portfeli? by trzymać w nich oddzielnie różne waluty. Każda waluta ma przypisany przez Web Money symbol (moniker), który określa rodzaj depozytu, oraz jaka forma płatności jest używana. Przykładowo, symbol WMR oznacza czek w rosyjskich Rublach, a WMU konto bankowe w ukraińskich Hryvnach. Teraz będzie również WMX- oznaczający Bitcoin.

Sprzedawcy i dostawcy usług, tak internetowi jak i konwencjonalni używają WebMoney jako formy odbierania płatności, w sposób podobny do PayPala w USA. Istnieje jednak różnica polegająca na tym, że WebMoney nie oferuje usługi chargeback. Bitcoin sprawia problemy z chargebackiem, więc  przyjęcie go będzie łatwiejsze dla WebMoney, niż byłoby dla PayPala. Z usług WebMoney korzystają m.in. firmy telefoniczne, internetowe księgarnie oraz dostawcy internetu

WebMoney korzysta z usług różnych ?ręczycieli?, którzy poświadczają transakcje w każdej walucie. Ręczyciele ci odpowiedzialni są za przechowywanie oraz wydostawanie funduszy z systemu transferowego. System posługuje się firmami-przykrywkami (Amstar Holdings Limited, Ukrainian Guarantee Agency, LLC itp.), ale na liście poręczycieli znajduje się też wietnamski bank VietAbank.

Poręczycielem  Bitcoina w WebMoney jest INDX Transactions Ltd. z Brytyjskich Virgin Islands, którego dyrektorem jest Marea Jean O’Toole.

W listopadzie 2012 w Guardian ukazał się artykuł o śledztwie Joint Guardian/International Consortium Of Investigative Journalists (ICIJ) w sprawie ?nominowanych? dyrektorów banków pozakrajowych (offshore). W Artykule tym napisane jest, że O’Toole mieszka na Wyspie Mauritius na Oceanie Indyjskim jednocześnie przewodząc 37 firmom z siedzibami na Brytyjskich Virgin Islands, 152 w Wielkiej Brytanii, 10 w Irlandii oraz 3 w Nowej Zelandii- razem 202 firm. W artykule zaznaczone jest też, że istnieją prawdopodobnie inne podobne dane, do których śledztwu nie udało się dotrzeć.

Zaangażowani w śledztwo Guardian/ICIJ zaznaczają, że pomimo iż opłacanie osób za rejestrację jako szefowie firm w celu ochrony prywatności prawdziwych właścicieli nie jest przestępstwem według brytyjskiego prawa, nadużywanie tej praktyki może stać się problemem. Odkryto, że 28 takich osób, z których jedną jest O’Toole powiązane jest z ponad 21,500 firmami na całym świecie. Najbardziej wszechstronna osoba na liście to James Grassick, do którego przypisane jest 4,196 firm, większość z nich zarejestrowanych w Irlandii. Duże liczby zawarte w raporcie obrazują skalę zjawiska oraz zachowanie biznesów wobec skomplikowanych regulacji, gdzie biznesy postępują zgodnie z nimi próbując jednocześnie ograniczyć ich wpływ.

Podczas gdy kwestie te dotyczą bardziej dzisiejszego systemu finansowego i WebMoney niż Bitcoina, obrazują one proces integrowania go z istniejącym już światem finansowym. Pojawia się też pytanie kto tak naprawdę ręczy za Bitcoinowe transakcje WMX w WebMoney.

Źródło: http://bitcoinmagazine.com/webmoney-bitcoin-and-off-shore-banking/

Tłumaczenie: Mateusz Kocot 24.05.2013

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut