Reklama

Quark

W polskim Sejmie powstał Parlamentarny Zespół ds. Kryptowalut

W czasie, gdy w Ministerstwie Finansów trwają prace nad regulacją rynku, w Sejmie powstał Zespół ds. Kryptowalut. Na dzisiaj tworzy go trzech posłów, przedstawiciele partii Wolność, Nowoczesna i ruchu Kukiz '15.

22 maja 2018 | 08:07

W ostatnim okresie polscy politycy w coraz większym stopniu zaczynają interesować się tematyką walut cyfrowych. W czasie, gdy w Ministerstwie Finansów trwają prace nad regulacją rynku, w Sejmie powstał Zespół ds. Kryptowalut.

Na dzisiaj tworzy go trzech posłów: Jacek Wilk (Wolność), Michał Jaros (Nowoczesna) i Jakub Kulesza (Kukiz ’15). Zwłaszcza ten pierwszy od dłuższego czasu pozytywnie wypowiada się na temat bitcoina i jego pochodnych. Jak widać, monetami opartymi na technologii blockchaina interesuje się większa liczba polityków, niż mogliśmy wcześniej myśleć.

Do zadań Zespołu należeć ma głównie opiniowanie powstających rozwiązań prawnych, „podejmowanie inicjatyw i występowanie z wnioskami do odpowiednich Komisji” parlamentu oraz stwarzanie możliwości do dyskusji dla środowiska kryptowalut. Spotkania zespołu mają odbywać się przynajmniej raz w miesiącu. Na jego czele ma stanąć Przewodniczący, który nie został jeszcze wybrany.

Postanowiliśmy zapytać o szczegóły jednego z najbardziej zainteresowanych. Poseł Jakub Kulesza przybliżył nam genezę grupy i jej cele:

„Zespół powstał w odpowiedzi na nałożenie na transakcje kryptowalutowe podatku od czynności cywilnoprawnych. Szczegółowy plan działania zostanie ustalony na pierwszym spotkaniu organizacyjnym członków zespołu.”

Jak sam Kulesza przyznaje, posłowie zapraszają do współpracy innych swoich kolegów i koleżanki z parlamentu:  „Oczywiście jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi posłami.” Pod tym kątem cieszyć może zwłaszcza fakt, że zalążek zespołu nie stanowią politycy, tylko jednego ugrupowania, a reprezentanci aż trzech partii, co daje nadzieję na merytoryczne i nieobarczone polityką prace.

Pierwsze spotkanie zespołu ma odbyć się wkrótce.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut