Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Te książki warto znać: Prawo, Bitcoin i Blockchain w nowych publikacjach

Po jakie książki dotyczące prawa związanego z blockchainem, bitcoinem i innymi kryptowalutami warto sięgnąć? Polecamy najnowsze publikacje!

21 lutego 2019 | 08:13

Rok 2018 to niespotykany wysyp publikacji polskojęzycznych dotyczących Bitcoina i technologii Blockchain. Warto zauważyć, że swoje 5 groszy do tego spektakularnego wyniku dorzucili prawnicy i autorzy zajmujący się tematami około prawniczymi. O czym pisali? Po jakie książki warto sięgnąć?

Blockchain jako innowacja systemowa

Autor: Prof. dr hab. Włodzimierz Szpringer

Wydawnictwo: Poltext

Dziedzina prawa: Prawo finansowe/bankowe

Liczba stron: 359

Kierunek rozważań: Blockchain/DLT

Profesor Włodzimierz Szpringer jest osobą, która pojawiała się na konferencjach dotyczących technologii Blockchain, a nawet napisała pierwszy rozdział monografii „Regulacje finansowe” z 2017 roku, w której dobrze znany społeczności kryptowalut Jacek Czarnecki napisał z kolei rozdział dotyczący wykorzystania technologii Blockchain w FinTech’u.

Trzeba przyznać, że książka jest nie tylko przejrzysta, ale też w sposób wyczerpujący opisuje zagadnienia związane z technologią Blockchain. Autor głównie realizuje swoją koncepcję opisu zjawiska, jakim jest Blockchain od strony prawa finansowego, bankowego, ale też i całego systemu, który funkcjonuje w oparciu o tradycyjną bankowość. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę pozycję. Książka pod patronatem między innymi Związku Banków Polskich. Z pewnością jeszcze do niej wrócimy w serwisie Cyfrowa Ekonomia.

Blockchain a prawo

Autor: dr hab. Dariusz Szostek, prof. UO

Wydawnictwo: C.H.Beck

Dziedzina prawa: Prawo cywilne

Liczba stron: 188

Kierunek rozważań: Blockchain/DLT

Profesor Dariusz Szostek swoją książką przypieczętował powołanie do życia projektu Centrum Prawnych Problemów Techniki i Nowych Technologii na Uniwersytecie Opolskim. Ponadto, jego monografia jest fantastycznym dopełnieniem pozycji zaprezentowanej przez Profesora Włodzimierza Szpringera. Jakby tego było mało wydawnictwo NOMOS z Niemiec wydało angielską wersję językową monografii.

Profesor Dariusz Szostek był inicjatorem pierwszej konferencji prawniczej w Polsce dotyczącej sytuacji prawnej Bitcoina i walut cyfrowych. Co prawda sama cykliczna konferencja o nazwie Forum Prawa Mediów Elektronicznych poszła pod kątem tematów w nieco innym kierunku w kolejnych latach, ale temat prawnych dywagacji na wspomniany temat zapożyczył i kontynuuje nieprzerwanie Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Profesor Dariusz Szostek będzie też prelegentem na toruńskiej konferencji Waluty Cyfrowe – problemy definicyjne i regulacyjne 3.0. Książka pod patronatem między innymi Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.  Jej zwartość to ponad 150 stron, na których Profesor stara się dotknąć problemu rewolucji, jaką wprowadza technologia Blockchain głównie od strony prawa cywilnego. Nie zabraknie również odniesień do Bitcoina oraz do równie rewolucyjnych smart contracts. Wszystko to w celu wykazania, że żyjemy w czasach zbliżającej się ery inżynierii prawa.

Kryptowaluty. Perspektywa kryminologiczna i kryminalistyczna

Autorzy: dr hab. Jerzy Konieczny, prof. UO; mgr inż. Rafał Prabucki; mgr Rafał Wielki

Wydawnictwo: EuroPrawo

Dziedzina prawa: Kryminalistyka/Kryminologia

Liczba stron: 151

Kierunek rozważań: Kryptowaluty/Blockchain

Uniwersytet Opolski może poszczycić się dwiema publikacjami o temacie związanym z kryptowalutami i technologią Blockchain. Przed publikacją Profesora Szostka swoją książkę wydał Zakład Kryminalistyki, którym kieruje Profesor Jerzy Konieczny.

W celu uniknięcia posądzenia o stronniczość książka została wydana bez zewnętrznych partnerów. Sami autorzy zastrzegają, że do kryptowalut podchodzą z dużym zainteresowaniem, a wiele przedstawionych przez nich przykładów może pomóc użytkownikom kryptowalut uniknąć nieszczęścia.

Książka tłumaczy też fenomen związany z zainteresowaniem tematyką technologii Blockchain, jak i przedstawia doświadczenia zagraniczne związane z walką z przestępczością kryptowalutową. Na chwilę obecną jedyna taka pozycja w Polsce.

Lex Cryptographia

Autor: dr Jakub Szczerbowski

Wydawnictwo: PWN

Dziedzina prawa: Prawo cywilne

Liczba stron: 204

Kierunek rozważań: Kryptowaluty/Smart Contracts

O dr Jakubie Szczerbowskim niewiele można napisać w kontekście jego działań w społeczności użytkowników kryptowalut. Ponadto, jest to jego debiut na scenie specjalistów z zakresu technologii Blockhain i to od razu z wypłynięciem na głęboką wodę.

Doktor nauk prawnych stara się przedstawić czytelnikom prawne aspekty działania kryptowalut z naciskiem na tematy dotyczące smart contracts, które tłumaczy z angielskiego na polski jako sprytne kontrakty. Pozycję wzbogaca wiele odniesień do kwestii technicznych. Czasami trochę utrudniających odbiór ze względu na brak prób wytłumaczenia jakiegoś pojęcia (np. Inżynieria odwrotna), ale z drugiej strony bogate w informacje i rozbudowane części prawne z nowymi propozycjami postrzegania problematyki kryptowalut i sprytnych kontraktów zachęcają czytelnika do przeczytania całości.

Dr Jakub Szczerbowski, będzie również gościem na konferencji Waluty Cyfrowe – problemy definicyjne i regulacyjne 3.0. Pozycja ta zamyka swoistą trylogię wydawnictwa PWN – w jej ramach pojawiły się też książki „Blockchain Rewolucja” Dona i Alexa Tapscott oraz „Zastosowanie technologii Blockchain” autorstwa między innymi Maxa Hoopera.

Bitcoin jako przedmiot stosunków cywilnoprawnych

Autorzy: mgr Marcin Michna

Wydawnictwo: C.H.Beck

Dziedzina prawa: Prawo cywilne

Liczba stron: 120

Kierunek rozważań: Kryptowaluty/Bitcoin

 

Marcin Michna to kolejny debiut i to dość niezwykły. Dla autora należy się podwójny ukłon, ponieważ jego praca jest ukoronowaniem jego studiów prawniczych.

Jest to też pierwsza publikacja w roku 2018. Otwiera ona całą serię książek z zakresu prawa i kryptowalut. Można byłoby pomyśleć, że lawinę tego typu pozycji rozpoczęła powyższa monografia. Niemniej przed Marcinem Michną tematu tego dotknął dr Witold Srokosz wraz z współautorami: Sebastianem Balą oraz Tomaszem Kopycińskim. Ich pozycja zatytułowana „Kryptowaluty jako elektroniczne instrumenty płatnicze bez emitenta” pojawiła się już w 2016 roku i jest ceniona wśród profesjonalistów.

Nie zmienia to jednak faktu, że musiały minąć, aż dwa lata, żeby inni prawnicy zainteresowali się tematem technologii Blockchain i kryptowalut na nowo. Pozycja napisana przez Marcina Michnę skupia się, zgodnie z tytułem, na prawnych aspektach Bitcoina. Warto dodać ją na swoją półkę z prawniczymi lekturami zahaczającymi o kryptowaluty.

Konferencje, o których piszemy w tekście:

http://www.fpme.opole.pl/ [V Forum Prawa Mediów Elektronicznych] 9 kwietnia 2019 – Opolskie Centrum Kultury – panel o blockchain, cała konferencja trwa 8-10 kwietnia;

> http://unikonferencje.pl/konferencja/10078-waluty-cyfrowe-problemy-definicyjne-i-regulacyjne-3-0 [Waluty cyfrowe – problemy definicyjne i regulacyjne 3.0] 8 marca 2019 – Wydział Prawa i Administracji Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut