Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Szwecja zaczyna testować e-koronę. Podsumowanie tygodnia #303

Bank centralny Szwecji i tym samym jedna z najstarszych takich instytucji, zaczyna testować cyfrową walutę banku centralnego (CBDC).

25 lutego 2020 | 09:45

W minionym tygodniu ponownie działo się wiele. I to sferze fundamentów, a nie tylko kursu. W szczególności pozytywnie zaskoczyła nas Szwecja.

Szwecja rozpoczyna testy e-korony

Riksbank, czyli bank centralny Szwecji i tym samym jedna z najstarszych takich instytucji, zaczyna testować cyfrową walutę banku centralnego (CBDC). Bank centralny uważa, iż celem testu jest sprawdzenie, czy obywatele kraju są w stanie korzystać z e-waluty. Ma ona zaś być znacznie prostsza w obsłudze niż np. Bitcoin – będzie ją można wysyłać do odbiorcy jak wiadomość e-mail. 

Źródło: Riksbank

Tim Draper inwestuje w blockchainowy sąd

Tim Draper to żywa legenda rynku VC i kryptowalut. Teraz okazuje się, że zainwestował w jeden z blockchainowych projektów aż 1 mln USD (w zamian za tokeny). Co ciekawe, mowa o startupie, który ma w założeniu zrewolucjonizować sądy.

Mowa o projekcie Aragon, który ma służyć do zarządzania “zdecentralizowanymi organizacjami autonomicznymi” (DAO). Przy okazji ustanawia coś na kształt jurysdykcji sądu cyfrowego w celu rozstrzygania wszelkich sporów. Pozwala użytkownikom współdziałać ze sobą za pośrednictwem DAO i angażować się w proces decyzyjny, zarządzanie i rozstrzygać spory w podobny sposób, jak obecnie robią to tradycyjne systemy sądowe.

Źródło: Coindesk

Ukraińska firma emituje stablecoina opartego na hrywnie

Ukraińska giełda Kuna wyemitowała (na razie w wersji beta) stablecoina UAX, który jest oparty na hrywnie w stosunku 1 do 1. Etap testów potrwa do 20 marca br. Michael Chobański, CEO giełdy, twierdzi, że projekt zostanie zaprezentowany oficjalnie na lokalnej konferencji branżowej Blockchain 2020 w marcu. Cyfrowa waluta powstanie mimo braku regulacji.

„Jak dotąd nie ma regulacji. Ale jesteśmy motorem tego procesu w kraju. W pewnym momencie w przyszłości będą obowiązywały przepisy, które wyjaśnią ten proces. W tej chwili korzystamy z infrastruktury Kuny. Kiedy prawo będzie obowiązywać, oddzielimy Kunę od operatora stablecoina xreserve.fund”

– mówi Chobański.

Źródło: Kuna

Powstaje największa kopalnia kryptowalut

Zaskakujące informacje z Teksasu. Startup Layer1, który zebrał w listopadzie 50 milionów dolarów od takich podmiotów jak Thiel, Shasta Ventures i Digital Currency Group, informuje teraz, że podłączył do sieci wiele 2,5-megawatowych koparek. Firma chce osiągnąć szybko moc 100 megawatów i wywalczyć dla siebie poziom 2 proc. hash rate. To podobno kwestia paru miesięcy. Docelowo jednak ma stać się największą kopalnią BTC na globie.

W oświadczeniu firma twierdzi, że wywalczenie poziomu 30 proc. hash rate’u dla Ameryki pozwoli mocarstwu „zrównoważyć dominację Chin w wydobyciu bitcoinów i poprawić wysiłki kraju w zakresie bezpieczeństwa narodowego dla klasy aktywów, która może stać się walutą rezerwową”.

Źródło: Cointelegraph

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut