Reklama:

Ekonomia. Krótka historia

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Szef Bitmarket.pl usłyszał zarzuty. Podsumowanie tygodnia #280

Szef Bitmarket.pl usłuszał zarzuty. Co jeszcze wydarzyło się w minionym tygodniu? Zapraszamy do lektury naszego podsumowania.

17 września 2019 | 15:00

Wracamy do naszego cyklu dot. najważniejszych wydarzeń ze świata kryptowalut. Będzie m.in. o sprawie Bitmarket.pl. Zachęcamy do lektury!

Szef Bitmarket.pl z zarzutami

Marcin A., stojący na czele upadłej giełdy kryptowalut Bitmarket.pl, usłyszał w minionym tygodniu zarzuty. Jest oskarżony o popełnienie przestępstwa “polegającego na tym, że od maja 2015 r.  do 7 lipca 2019 r. w Olsztynie i innych miejscowościach, poprzez sieć Internet działając w imieniu swoim i w imieniu spółek z siedzibą w Londynie i na Seszelach wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, na  giełdzie wymiany walut wirtualnych prowadzonej pod domeną bitmarket.pl, wprowadzając w błąd 525 jej użytkowników doprowadził ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o łącznej wartości 22.661.288 złotych.” Czyn ten kwalifikowany jest z art. 286 par. 1 k.k. w zw. z art. 294 par.1 kk w zw. z art. 12 par. 1 kk. Zarzuca mu się też, że w 2019 roku sprzedał innej osobie udziały w spółce, doprowadzając ją do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości 120 000 zł. Zapewnił nabywcę o braku zobowiązań i dobrej kondycji spółki, czym wprowadził go w błąd, ponieważ już w momencie sprzedaży nieuregulowane zobowiązania spółki sięgały 22 661 288 zł. Jest to  przestępstwo kwalifikowane  z art. 286 par. 1 k.k.

Wenezuela z pierwszym bitomatem

Latynoska firma Panda BTM zainstalowała bitomat w małym sklepie spożywczym o nazwie Viajes e Inversiones HC w  San Antonio del Táchira. Urządzenie pomaga w kupowaniu cyfrowych walut takich jak: Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH) i DASH. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jest to pierwszy bitomat w Wenezueli.

LibraCoin otrzymuje razy od Niemiec i Francji

LibraCoin Facebooka ma nowych wrogów. Choć Szwajcaria zaproponowała międzynarodową debatę dot. waluty i stworzenie regulacji pod nią, reakcja innych krajów jest raczej wroga. Parlamentarzysta niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Thomas Heilmann powiedział:

„Do tej pory gospodarka radziła sobie doskonale z przeciwdziałaniem kryzysom i inflacji za pomocą środków podejmowanych przez banki centralne. Gdy dostawca waluty cyfrowej zdominuje rynek, konkurencja będzie dość trudna”.

Z kolei francuski minister finansów Bruno Le Maire przedstawił swoje stanowisko podczas otwarcia Światowego Forum Blockchain OECD 2019 w Paryżu. Powiedział:

„Wszystkie te obawy dotyczące Libry są poważne. Chcę to powiedzieć z dużą jasnością, chcę być absolutnie dobrze zrozumiany: w tych warunkach nie możemy zezwolić na rozwój LibraCoin na europejskiej ziemi.”

Urząd Miejski w Bielsku-Białej nie chce blockchaina?

W Bielsku-Białej ruszyło głosowanie dot. Budżetu Obywatelskiego. Bielszczanie mieli w nim głosować m.in. na program do głosowania za pomocą blockchaina. Niestety pomysł odrzucili urzędnicy z powodów niedoszacowania kosztów. Pomysłodawcy odwołali się od decyzji, ale na niewiele się to zdało.

“Dokumentacja wykazała, że Wydział Informatyki głęboko się myli lub po prostu nie chce wdrożenia aplikacji, która nie będzie w ogóle potrzebować zbierania danych osobowych i znacząco obniży koszty głosowania. Ekspertyza bezpieczeństwa jednoznacznie obnaża nie tylko wady obecnego systemu do głosowania, ale też daje do myślenia, jeśli chodzi o intencje Wydziału Informatyki, który odrzucił projekt.”

– przekazał mediom zespół aplikacji Smart BiBi.

Reklama:

Quark