Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Spore dotacje, ogromne transakcje i kolosalne opłaty

29 sierpnia 2013 | 22:15

9 sierpnia WikiLeaks otworzyła Dziennikarski Fundusz Ochrony Źródeł (JSPD), którego celem jest świadczenie pomocy prawnej oraz kampanii dla źródeł dziennikarskich.

Pierwsza zbiórka przeprowadzana jest na ochronę Edwarda Snowdena, który ostatnio zasłynął z przecieków z NSA. Jest to jedyny fundusz zatwierdzony przez WikiLeaks i Edwarda Snowdena. Darowizny można przekazywać  przelewami bankowymi, kartami kredytowymi, czekami oraz w Bitcoinie przez stronę https://wikileaks.org/freesnowden.

Bitcoiny są wyjątkowo często wybierane przez darczyńców. W klasyczny sposób udało się już uzbierać 16540 dolarów, natomiast aż 171 osób przekazało na fundusz 110.51656974 BTC, czyli przy obecnym kursie prawie 14000 dolarów! Znaczna część środków, bo aż 25 Bitcoinów została przekazana przez znany serwis – portfel inputs.io. Zbiórka potrwa jeszcze 20 dni. Całą historię transakcji można śledzić pod tym adresem:
https://blockchain.info/address/1snowqQP5VmZgU47i5AWwz9fsgHQg94Fa

Niektórzy twierdzą, że 110 Bitcoinów to mało, w końcu są i tacy których przy wysłaniu 300 bitcoinów stać na dołączenie 200 bitcoinów opłaty transakcyjnej. Osoba która wykonywała tą transakcję prawdopodobnie robiła ją manualnie i zrobiła to przez przypadek. Był to jednak koszmarnie drogi błąd, ponieważ osoba ta przekazała równowartość prawie 75 tysięcy złotych górnikom. Przypadek ten powinien być traktowany jako przestroga – jeśli nie rozumiesz jak coś działa, albo nie wiesz co oznacza jakiś napis, lepiej zostaw to w spokoju.

Cała historia na szczęście skończyła się dobrze, ponieważ na blok trafił Friedcat z ASICMiner i zwrócił całą sumę właścicielowi. Przez użytkowników reddita został on natychmiast okrzyknięty mianem bohatera. Użytkownik BTCToday napisał:

Chciałbym nominować friedcata do nagrody Satoshi Award

Całe dyskusje można przeczytać tutaj i tutaj.

Inny użytkownik reddita natomiast dostrzegł transakcję na ogromną  sumę 55,779.7985 BTC, czyli równowartość około 20911846 złotych! Osoba która wykonała przelew nie była już taka hojna, ponieważ dołączyła tylko 0.0005 BTC opłaty transakcyjnej ; )

Tymczasem w Warszawie w okolicach pałacu kultury:

fot. Stanislav Volokh
fot. Stanislav Volokh
fot. Stanislav Volokh
fot. Stanislav Volokh

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut