Reklama

Quark

Satoshi Nakamoto siedzi w więzieniu? Podsumowanie #263

22 maja 2019 | 08:08

Wracamy do naszego podsumowania tygodnia. Co ciekawego wydarzyło się w ciągu minionym kilku dni?

Satoshi Nakamoto siedzi w więzieniu?

Co jakiś czas pojawiają się nowe teorie o tym, kim jest (lub był) Satoshi Nakamoto. W sieci pojawiła się nawet witryna GotSatoshi.com, która miała nam ujawnić prawdziwą tożsamość twórcy BTC. Strona okazała się irytującą reklamą nowego serwisu newsowego.

Nie o tym jednak mowa… W internecie możecie poczytać nową teorię dot. tego kim jest Nakamoto. Możliwe, że za waszą ulubioną kryptowalutą stoi…

Paul Le Roux. Kim jest ten pan? Barwną postacią. Byłym szefem mafii narkotykowej, fanem kryptografii, świetnym informatykiem. Do tego korzystał z łaszowatego nazwiska Solotshi, które brzmi podobnie jak Satoshi…

Blockchain na polskiej uczelni

Billon Solutions sp. z o.o. podpisała porozumienie o współpracy z Centrum Badań nad Prawnymi Aspektami Technologii Blockchain, czyli jednostką działającą przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Podpisanie porozumienia o współpracy z czołowym polskim fintechem to kolejny etap w działalności Centrum Badań Nad Prawnymi Aspektami Technologii Blockchain. Uczestnicząc w licznych konferencjach biznesowo-naukowych, eksperci Centrum przekonywali o możliwości i korzyściach szerokiego zastosowania technologii rozproszonego rejestru. Podpisanie porozumienia z Billonem potwierdza te stwierdzenia i daje szansę na ich wdrożenie w życie w interesie całej społeczności akademickiej

– mówi dr hab. Sławomir Żółtek, kierownik Centrum Badań Nad Prawnymi Aspektami Technologii Blockchain.

KNF o kryptowalutach

Tu od razu oddamy głos bohaterowi tego akapitu. Emil Radziszewski, odpowiedzialny w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) za nadzór nad instytucjami płatniczymi, pytany przez PAP o stanowisko instytucji do kryptowalut, odpowiedział:

– Poza elektroniczną formą oraz wykorzystywaniem kryptowalut do płatności bezpośrednich, trudno też o jakieś istotne podobieństwa. Kryptowalutę pod względem finansowym porównać można do płynnego aktywa o zmiennej wartości, np. do akcji spółki notowanej na giełdzie. Wartość danej kryptowaluty ustalana jest rynkowo i nierzadko podlega dużym wahaniom, co powoduje, że jest ona raczej przedmiotem inwestycji – by nie rzec spekulacji – niż środkiem płatniczym. Należy przy tym zauważyć, że rynek obrotu kryptowalutami nie jest regulowany i nadzorowany, tak jak rynek obrotu papierami wartościowymi. Ze względu na zastosowanie zaawansowanej kryptografii i tzw. rozproszonego rejestru (blockchain), do autentykacji czy przeniesienia posiadania kryptowalut nie jest potrzebny pośrednik (tak jak ma to miejsce np. przy akcjach). Poza tym kryptowaluty nie mają emitenta, są “wydobywane” poprzez wymagające ogromnych mocy obliczeniowych generowanie kodu kryptograficznego. Reasumując, w przeciwieństwie do e-pieniądza kryptowaluta nie ma stałej wartości wyrażonej w pieniądzu, a wartość ta nie jest gwarantowana przez jakikolwiek podmiot zobowiązany przepisami prawa do odkupu kryptowaluty.

Nowa giełda, która dzieli się zyskami

Startuje Tokeneo, nowa polska giełda kryptowalut. Ma wyróżniać się spośród konkurencji tym, że jej inwestorzy (czyli posiadacze tokenów TEO) będą mogli brać udział w podziale wypracowanego przez nią zysku. Tokeny TEO mają zapewnić pasywny dochód, ale także stałe źródło regularnych wpływów.

Przeglądarka Opera + Tron

Popularna przeglądarka Opera doda token TRX do listy obsługiwanych przez siebie walut cyfrowych.

– Tron to popularny, szybko rozwijający się blockchain z szybko rosnącym ekosystemem DApp. Chętnie otworzymy naszą przeglądarkę na współpracę z tym blockchainem. Robiąc to, przyspieszamy powszechne przyjęcie Web 3.0

– twierdzi Krystian Kolondra z Opery.

Justin Sun, założyciel i dyrektor generalny Tron dodaje:

– Jesteśmy podekscytowani tym, że Opera, jedna z największych przeglądarek z setkami milionów użytkowników, będzie teraz bezproblemowo obsługiwać TRX i inne tokeny TRON. Wkrótce użytkownicy Opery będą mogli obsługiwać DAppy na blockchainie TRON.

Przypomnijmy, że w grudniu 2018 roku, Opera stała się pierwszą przeglądarką, która zaoferowała użytkownikom własny portfel na kryptowaluty.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut