Reklama

Quark

Ripple ma kłopoty. Podsumowanie tygodnia #347

Ripple Labs ma poważne kłopoty. SEC twierdzi, że firma zorganizowała niezarejestrowaną ofertę papierów wartościowych dot. aktywów cyfrowych.

29 grudnia 2020 | 15:50

Ponownie powracamy z naszym podsumowaniem tygodnia. W tle trwa hossa na Bitcoinie i altcoinach. Co zaś dzieje się na poziomie fundamentów?

Ripple ma kłopoty

Ripple Labs ma poważne kłopoty. SEC twierdzi, że firma i jej twórcy zorganizowali „niezarejestrowaną ofertę papierów wartościowych dot. aktywów cyfrowych”. Innymi słowy, władze USA twierdzą, że twórcy nielegalnie sprzedawali token XRP, który faktycznie był rodzajem papieru wartościowego, jaki należało zarejestrować w SEC. 

Do tego twórcy XRP sprzedawali swoje zasoby tokenów bez informowania o tym inwestorów.

„[Te działania] pozbawiły potencjalnych nabywców odpowiednich informacji na temat działalności Ripple oraz innych ważnych, długotrwałych zabezpieczeń, które są fundamentalne dla naszego solidnego systemu rynku publicznego”

– powiedziała Stephanie Avakian, dyrektor działu egzekwowania przepisów SEC.

Sama firma twierdzi, że oskarżenia są bezpodstawne i nie obawia się konsekwencji, bowiem sąd oczyści spółkę i jej założycieli z zarzutów.

Źródło: CNN

Cyfrowa lira na rynku już w 2021 r.

Okazuje się, że nie tylko Chiny intensywnie pracują nad swoją cyfrową walutą. Tą samą drogą podąża też Turcja. Ponoć testy zostaną zakończone jeszcze w 2021 r.

 Rozpoczęto projekt badawczo-rozwojowy dotyczący pieniądza cyfrowego – powiedział prezes banku centralnego Naci Agbal. – Obecnie faza koncepcyjna tego projektu została zakończona. Planujemy rozpocząć testy pilotażowe w drugiej połowie 2021 r. – dodał.

Projekt ma pomóc pokonać inflację, jaka niszczy wartość tureckiej waluty.

Źródło: Coindesk

Polski poseł chce regulacji rynku kryptowalut

Poseł Przemysła Koperski (Lewica) przygotował interpelację dot. regulacji polskiego rynku kryptowalut. Pyta w niej władze:

  1. Czy Ministerstwo Finansów wraz z KNF planują uregulowanie rynku kryptowalut w taki sposób, by inwestorzy mogli deponować np. bitcoiny w bankach.
  2. Czy rząd RP planuje nabycie kryptowalut jako alternatywy dla złota w ramach zakupu rezerw?
  3. Czy są plany dotyczące przygotowania akcji edukacyjnej związanej z kryptowalutami – objaśniającej np. jak je bezpiecznie przechowywać i jak nie dać się oszukać przy ich zakupie/sprzedaży?

Odpowiedź resortu poznamy zapewne w połowie stycznia.

Źródło: Sejm.gov.pl

Co 5. Australijczyk ma już kryptowalutę

Independent Reserve sprawdziło stan rynku kryptowalut w Australii. W ankiecie, która objęła 1100 respondentów z różnych grup demograficznych, prawie 20 proc. osób przyznało, że posiada jakieś kryptowaluty. Najczęściej chodziło o ludzi w wieku od 25 do 44 lat.

Ponad 88 proc. respondentów twierdzi, że zna bitcoina. Raport wykazał też równą świadomość dot. BTC w gronie mężczyzn i kobiet. 

 

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut