Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Praca: Jak zostać ekspertem blockchain?

Programista, który w porę nie nastawi na rozwój w nowych technologiach będzie miał mniejszy dostęp do ciekawych projektów w przyszłości.

8 grudnia 2017 | 12:19

Niektórzy nazywają ją “wielkim przełomem”, inni uważają, że ta bańka niedługo pęknie. Niezależnie od opinii, technologia blockchain od kilku kwartałów nieprzerwanie budzi duże zainteresowanie przedsiębiorstw. Na rynku IT pojawia się coraz więcej stanowisk pracy w charakterze programisty blockchain. Produkty oparte o technologię blockchain są nadal nowością. Niemniej jednak już teraz brakuje specjalistów do pracy przy innowacyjnych projektach. Jest to szansa, aby stać się jednym z pierwszych ekspertów w szybko rozwijającej się niszy. Jak nie przegapić tej okazji?

Większość osób mówiąc o blockchain ma na myśli kryptowalutę Bitcoin i jej zastosowanie jako zdecentralizowany środek płatniczy. Dużo mówi się o kryptowalutach jednak w dyskusji często pomija, się samą technologię – blockchain. Technologia blockchain oprócz dokonywania zaufanych transakcji między podmiotami ma znacznie więcej zastosowań. W dużym uproszczeniu jest to zdecentralizowana baza danych przechowująca pełną historię zmian. Co raz zostanie zapisane w blockchainie – pozostanie tam na zawsze. Ta cecha tej technologii pozwala na jej zastosowanie w wielu obszarach – np. do śledzenia łańcuchów dostaw czy historii kredytowej.

Blockchain to przede wszystkim możliwość wykonywania zdecentralizowanych programów zwanych Smart Contracts. Ethereum (drugi co do popularności obecnie blockchain) pozwala na tworzenie programów żyjących na blockchainie, których nieprzerwane i wiarygodne działanie jest gwarantowane przez niemodyfikowalność i decentralizację tej technologii. Prosty przykład takiego Smart Contractu to rachunek ESCROW, który automatycznie uwalnia środki wpłacone przez jeden podmiot na konto drugiego przy zaistnieniu odpowiednich, weryfikowalnych (najlepiej automatycznie) okoliczności.

Dzięki pełnej decentralizacji platformy blockchain, nie ma obaw, że jakakolwiek trzecia strona będzie w stanie zmanipulować egzekucję kontraktów zawartych pomiędzy podmiotami.

Rozwój w tej technologii będzie możliwy tylko i wyłącznie, jeśli wytworzy się wystarczająco silna społeczność programistów, którzy będą budować systemy oparte o blockchain i rozszerzać zasięg zastosowań systemów rozproszonych.

Nie przegap szansy

W latach 90. zaczął się przełom spowodowany pojawieniem się sieci internetowej. Każdy kto zobaczył tę szansę i nauczył się technologii używanych do tworzenia stron internetowych szybko stał się jednym z najbardziej pożądanych specjalistów na rynku pracy. Blockchain już dokonuje rewolucji, która odmienia współczesne rynki.

Na początku swojej kariery, wiele osób decyduje się na wybór jednego z najbardziej popularnych języków programowania, nie doceniając pułapki dużej konkurencji na rynku pracy. W branży można spotkać się także ze zjawiskiem “zasiedzenia się” w technologiach i brak rozwoju w kierunkach innowacyjnych co w rezultacie skutkuje problemami ze znalezieniem pracy nawet przez programistów z długoletnim stażem.

Programista, który w porę nie zorientuje się i nie nastawi na rozwój w nowych technologiach będzie miał znacznie mniejszy dostęp do ciekawych projektów, które będą realnie wpływały na rzeczywistość w przyszłości mówi Wiktor Żołnowski CEO Pragmatic CodersProgramowanie w technologii blockchain to obecnie jedna z najbardziej pożądanych umiejętności, a jej zdobycie może być świetną szansą na rozwój i angażującą pracę. Postęp branży jest widoczny chociażby w zapytaniach, które spływają do naszego software-house. Obecnie mamy kilka razy więcej potencjalnych klientów niż możemy obsłużyć, właśnie ze względu czas potrzebny na znalezienie programistów.

Branża IT to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi biznesu. Nic więc dziwnego, że popyt na wykwalifikowanych programistów cały czas rośnie, a w Polsce i na świecie istnieje duża luka na rynku pracy. Jeśli w Polsce brakuje specjalistów IT różnych specjalizacji – to tym bardziej brakuje specjalistów w innowacyjnych technologiach, takich jak blockchain.

Idzie nowe, idzie lepsze

Istnieje zapotrzebowanie na osoby z silnym zapleczem technicznym, które są na tyle dociekliwe, aby zrozumieć technologię blockchain i wykazać się rozumieniem zasad działania Smart Contracts. Odpowiednio szybkie wdrożenie się w nową technologię zapewni stabilny start i efekt pierwszeństwa na rynku. Ci, którzy staną się specjalistami w tym obszarze, będą mogli cieszyć się przewagą rynkową oraz liczyć na duże zainteresowanie ze strony przedsiębiorstw, a co za tym idzie preferencyjne warunki pracy. Już teraz zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i start-upy rozpoczynają swoje projekty wykorzystujące blockchain – to szansa dla wszystkich, którzy chcą zmienić swoją specjalizację, poszerzyć swoje portfolio oraz podjąć nowe wyzwania.

W Pragmatic Coders cały czas poszukujemy programistów do projektów związanych z blockchain. Swoje biura mamy w Krakowie i Warszawie, i do tych dwóch miast rekrutujemy. Szukamy zarówno programistów z większym doświadczeniem, jak i tych, którzy mają duże chęci poznania nowej technologii – kontynuuje Wiktor Żołnowski z Pragmatic CodersDbamy o to, aby nasi programiści rozwijali się, mieli ciekawe projekty oraz realizowali się zawodowo. W zakresie blockchain gwarantujemy bardzo duże możliwości wzrostu, projekty, które są wyzwaniem, jak i specjalistów, od których można się uczyć.

Co ciekawe technologia blockchain jest coraz bardziej popularna również w środowiskach akademickich. Uniwersytet Stanford już dwa lata temu uruchomił kursy Bitcoin i kryptowalut. Berkeley i Massachusetts Institute of Technology oferują podobne kursy w tym obszarze. Istnieją również kursy internetowe, z których wiele jest dostępnych bezpłatnie. Coursera, jedna z najbardziej popularnych platform edukacyjnych, połączyła siły z Uniwersytetem Princeton, oferując 11-tygodniowy kurs technologii kryptowalut. Uniwersytet w Edynburgu planuje zostać jednym z pierwszych dużych europejskich uniwersytetów, które uruchomią kurs Blockchain. W Warszawie na jednej ze szkół ekonomicznych są także studia podyplomowe w swej ofercie zawierające tematykę blockchain. Pragmatic Coders prowadzą darmowe meet-upy, podczas których można nauczyć się podstaw programowania blockchain.

Podejmujesz wyzwanie?

Do rozpoczęcia wdrażania się w technologię blockchain przede wszystkim potrzebne są dobre umiejętności programistyczne (najlepiej JavaScript, NodeJS, C++, Java, C#) oraz chęć zgłębienia nowej technologii.

Jeśli masz chęci do nauki, jest wiele możliwości dzięki, którym możesz rozwinąć swoje zainteresowanie technologią blockchain. Oczywiście, jeśli znasz już podstawy tej technologii (uczestniczyłeś w meet-upie, przeszedłeś kurs, samodzielnie zgłębiasz technologię, uczestniczyłeś w projekcie opartym o tę technologię), stajesz się bardzo pożądany na rynku. Niemniej jednak, dopiero realne doświadczenie zdobyte u boku innych ekspertów daje prawdziwe możliwości rozwoju.

Pragmatic Coders – Disruptive Technologies Software House.

Dedykowane zespoły wysoko wykwalifikowanych programistów zapewniają pełen zakres usług programistycznych Python i Java. Pragmatic Coders to jedna z pierwszych firm specjalizujących się w technologii blockchain. Oprócz tego tworzą rozwiązania z zakresu FinTech, systemów CRM i ERP, e-commerce i innych. Metody Agile wspomagają stały rozwój Pragmatic Coders i wspierają wprowadzanie innowacji zarówno w pracy programistów, jak i budowaniu relacji z klientami. Więcej informacji na stronie http://pragmaticcoders.com

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut